Wideorejestratory samochodowe

Niektóre wideorejestratory doskonale sprawdzą się także w zastosowaniach domowych – jako kamery internetowe. Przykładem takiego urządzenia jest model R650 NV firmy Navitel. (Fot. Navitel)

Współpraca z tylną kamerą

Niektóre nawigacje GPS, a także wideorejestratory mogą współpracować z dodatkową, tylną kamerą, która pozwala kontrolować to, co dzieje się za pojazdem. Dzięki temu, w razie potrzeby możemy mieć pełniejszy przegląd sytuacji, np. na wypadek zdarzenia drogowego. Tylna kamera może też ułatwić manewrowanie pojazdem, np. parkowanie. Pozwala uniknąć zderzenia ze znajdującymi się z tyłu przeszkodami, które z punktu widzenia kierowcy, bez dodatkowej kamery, byłyby niewidoczne lub trudne do zauważenia. Mogą to być np. wysokie krawężniki czy betonowe kwietniki. Wśród kamer cofania możemy wyróżnić modele przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie, mimo że wygodniejsze, są bardziej wrażliwe na różnego rodzaju zakłócenia, np. pochodzące z instalacji elektrycznej samochodu.

Wybierając tego typu urządzenie warto wziąć pod uwagę to, jak poradzi sobie ono przy słabszym oświetleniu i w nocy. Zwróćmy również uwagę na szerokość kąta widzenia takiej kamery. Oczywiście, im szerszy, tym lepiej. Obraz z kamery cofania wyświetlany jest zazwyczaj na ekranie radioodtwarzacza samochodowego, nawigacji lub wideorejestratora. Warto więc zadbać, by był dobrze widoczny i czytelny dla kierującego pojazdem.

Wideorejestrator Mio z modułem GPS

Wideorejestrator Mio

Wśród dostępnych na rynku wideorejestratorów samochodowych znajdziemy również modele z wbudowanym modułem GPS. Dzięki temu urządzenie może zapisywać m.in. prędkość jazdy i lokalizację pojazdu. Może być ponadto dostępna, także wykorzystująca moduł GPS, funkcja ostrzeżeń o fotoradarach. Dzięki niej wideorejestrator odpowiednio wcześnie może powiadomić kierowcę o zbliżaniu się do fotoradaru, a także zaalarmować o zbyt dużej prędkości pojazdu na danym odcinku. Tego typu rozwiązania oferuje m.in. model MiVue 846 firmy Mio z wyświetlaczem o przekątnej 2,7 cala. Ma on również funkcję informowania o odcinkowym pomiarze prędkości. Na ekranie urządzenia prezentowana jest odległość oraz czas (w sekundach) do fotoradaru. Model MiVue 846 wskazuje ograniczenie prędkości oraz dostarcza informacji o średniej prędkości na mierzonym odcinku.

W wideorejestratorze Mio zastosowano matrycę premium Sony Starvis CMOS i przysłonę f/1,8. Urządzenie może nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD z jakością 60 kl./s. Wyróżnia się szerokim kątem widzenia, który wynosi 150°. Model MiVue 846 wykorzystuje technikę Night Vision Pro, która zapewnia dobrej jakości obraz nawet nocą. Przydatnym rozwiązaniem jest też funkcja rozpoczęcia nagrywania obrazu w momencie uruchomienia silnika, dzięki której kamerze nie umknie żadne zdarzenie.

Dzięki trybowi pasywnemu Mio MiVue 846 po wyłączeniu silnika przechodzi w stan czuwania i w momencie zarejestrowania drgań (zwiastujących np. stłuczkę) automatycznie zapisuje to zdarzenie. Bateria wbudowana w urządzenie pozwala chronić w ten sposób auto nawet do 48 godzin. Dodatkowo, do tego modelu można podłączyć kamerę tylną Mio MiVue A50, która nagra wszystko to, co dzieje się za pojazdem, a wraz z zestawem Smartbox umożliwia korzystanie z aktywnego trybu parkingowego, który kompleksowo monitoruje zarówno przód jak i tył auta przez 24 godziny na dobę.

Wideorejestratory samochodowe

NAVITEL AR200 PRO; XBLITZ GO SE

2021-05-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket