Wideorejestratory samochodowe

Praktycznym i wygodnym w użytkowaniu urządzeniem może okazać się wideorejestrator zintegrowany z lusterkiem wstecznym. (Fot. Lamax)

Nawigacja GPS – czy warto?

Samochodowe nawigacje GPS mają za zadanie sprawić, by podróż przebiegała szybko, sprawnie i bezpiecznie, a co najważniejsze, zakończyła się w zamierzonym celu, do którego pomaga doprowadzić. Nawigacja oprócz wskazania aktualnej pozycji na mapie umożliwia także wyświetlanie prędkości i kierunku poruszania się pojazdu. Pamiętajmy jednak, że samochodowa nawigacja GPS stanowi jedynie pewnego rodzaju wskazówkę dla osoby prowadzącej pojazd. Może być niedokładna lub też nie uwzględniać wszystkich zmian, jakie dokonały się np. od ostatniej aktualizacji oprogramowania, a nawet jeśli mamy najnowszą jego wersję, to nigdy do końca nie wiadomo, co tak naprawdę może wydarzyć się na trasie. Dlatego też nie należy w stu procentach sugerować się wskazaniami nawigacji. Co prawda, jest ona niezwykle przydatna, ale to kierowca ostatecznie decyduje i odpowiada za to, którędy i z jaką prędkością porusza się w drodze do celu.

Do osobówki czy ciężarówki?

Możemy wyróżnić dwie kategorie samochodowych nawigacji GPS: do samochodów osobowych i do ciężarowych. To rozróżnienie związane jest z odrębnymi przepisami ruchu drogowego dla tych dwóch typów samochodów. Nawigacja dla ciężarówek ma możliwość wprowadzenia danych dotyczących samochodu (liczba osi, nacisk na oś oraz gabaryty zewnętrzne). Uwzględnia drogi, w wypadku których ruch ciężarówek jest zakazany ze względu tonaż czy obecność wiaduktów i tuneli.

Samochodowe urządzenia nawigacyjne, niezależnie od tego, czy do osobówki, czy ciężarówki, mogą mieć różnej wielkości ekrany. Najczęściej spotykane są nawigacje z ekranem od 3,5 do 7 cali. Wielkość ekranu może mieć wpływ na cenę urządzenia, ale także na komfort obsługi. Większe ekrany są odpowiednie, jeżeli chcemy wykorzystywać nawigację także do wyświetlania zdjęć czy filmów. Dobrze sprawdzą się ponadto w większych autach.

MIO-MiVue-Drive-65-LM

MIO MiVue Drive 65 LM; NAVITEL E707 Magnetic

Rodzaje tras

Samochodowe urządzenia nawigacyjne wyznaczają drogi do celu na podstawie różnorodnych kryteriów. Wykorzystują one m.in. bazy danych statystycznych o natężeniu ruchu drogowego. Umożliwia to wyznaczenie trasy docelowej z uwzględnieniem dnia tygodnia czy godziny wyjazdu. Najczęściej do wyboru użytkownik ma tzw. trasę najszybszą, najkrótszą, ekonomiczną lub optymalną. Priorytetem przy wyznaczaniu trasy szybkiej jest jak najkrótszy czas dotarcia do celu. W wypadku możliwości wystąpienia korków nawigacja może uwzględniać także drogi niższych kategorii. Nieco inaczej sprawa przedstawia się dla tras najkrótszych. Wówczas system nawigacyjny może uwzględniać nawet drogi gruntowe, o kiepskiej nawierzchni. Ich pokonanie, zwłaszcza zimą może być nieco utrudnione. Dla wariantu trasy ekonomicznej omijane będą wszelkie miejsca, dla których płynna jazda samochodem może być zakłócona, np. ruchliwe skrzyżowania, progi zwalniające, przejazdy kolejowe itp. Z kolei trasa optymalna to kompromis pomiędzy trasą najkrótszą a najszybszą. Oznacza to, że jeżeli pewna droga, niekoniecznie o najlepszej nawierzchni będzie korzystnie wpływała na zmniejszenie czasu dotarcia do celu, wówczas może ona zostać uwzględniona podczas wyznaczania trasy.

Niektóre urządzenia do wyznaczania trasy wykorzystują system monitorujący styl jazdy i nawyki kierowcy, dzięki czemu możliwe jest wyznaczenie trasy optymalnej dla konkretnego użytkownika.

Wideorejestratory-samochodowe-i-nawigacje-GPS-2-11

MIO MiVue C540; TRUECAM M9 GPS 2.5K; MIO MiVue 812

2021-05-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket