PARADIGM

Kolumny głośnikowe z serii Founder

Kolumny głośnikowe z serii

Ofertę kolumn głośnikowych firmy Paradigm powiększyły modele z serii Founder. Zastosowano w nich wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych i bardzo dobrej jakości materiały, co zapewnia nie tylko wyjątkowe wzornictwo, ale również brzmienie.

W nowej serii kolumn kanadyjskiego producenta znalazły się modele: podstawkowy Founder 40B, centralny Founder 90C, podłogowe Founder 80F, 100F i 120H oraz kolumna Founder 70LCR, która może być wykorzystana zarówno w systemach stereo, jak i wielokanałowych, a nawet jako głośnik kanału centralnego.

Seria Founder wykorzystuje wiele nowych osiągnięć w projektowaniu kolumn, aby zapewnić im odpowiedni poziom wydajności i jakości. Zastosowano tutaj m.in. nowe konstrukcje przetworników elektroakustycznych. Jest to m.in. aluminiowo-magnezowo-ceramiczny (AL-MAC) przetwornik wysokotonowy. Dzięki tej wyjątkowej kombinacji materiałów jest on lżejszy, a jednocześnie mocniejszy od standardowych tweeterów. Ma naturalną odporność na niekontrolowany rezonans, dzięki czemu jest też znacznie dokładniejszy i bardziej responsywny.

Na uwagę zasługuje również przetwornik średniotonowy z aluminium i magnezu (AL-MAG). Środek pasma jest pod wieloma względami najważniejszym elementem konstrukcyjnym każdego przetwornika, ponieważ wytwarza najbardziej słyszalne dźwięki, takie jak ludzki głos. Wykorzystanie aluminium i magnezu wpłynęło w tym wypadku na poprawę realizmu i precyzji przetwarzanego sygnału audio.

Kolejnym wyjątkowym rozwiązaniem jest ultrasztywny przetwornik niskotonowy z włókna węglowego wzbogaconego minerałami. Carbon-X Unibody, bo o nim mowa, pozwala zachować czyste brzmienie w paśmie najniższych częstotliwości przetwarzanych przez kolumny, w których został zastosowany. Jest uformowany z jednego elementu, aby zachować kontrolę brzmienia basów niezależnie od gabarytów kolumny.

Modele należące do nowej serii firmy Paradigm wykorzystują ekskluzywne, perforowane soczewki antyfazowe (PPA) dla przetworników wysokotonowych i średniotonowych. Poprawia to detaliczność brzmienia i sprawia, że dźwięki docierają do uszu słuchacza w tym samym czasie, a jednocześnie pozwala chronić przetworniki przed uszkodzeniem.

Warto też zwrócić uwagę na zaawansowany system Shock-Mount. Został on zaprojektowany, aby zmniejszyć zniekształcenia i zmaksymalizować wydajność przetworników elektroakustycznych. Głośniki są izolowane mechanicznie od przedniej ścianki kolumny, a nóżki od obudowy, co zapobiega przenoszeniu niepożądanych wibracji.

Wszystkie modele z serii Founder mogą pracować w trybie bi-amp lub bi-wire, aby w pełni wykorzystać dostarczaną do nich energię elektryczną. Dzięki temu współpracujące z kolumnami wzmacniacze mogą sterować średnimi i wysokimi częstotliwościami przy mniejszym obciążeniu.

Kolumny głośnikowe z serii
2021-05-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket