Sport na platformach cyfrowych

Sport

Wśród kanałów telewizyjnych nadawanych na żywo sport przyciąga najwięcej widzów. Oglądanie transmisji sportowych z największych imprez odbywających się na stadionach lekkoatletycznych, boiskach piłkarskich, kortach tenisowych, które śledzą miliony ludzi przed telewizorami, wyzwala największe emocje.

W tym roku odbędą się dwie duże imprezy sportowe: mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2020 i olimpiada w Tokio. Zgromadzą one przed telewizorami rekordową liczbę widzów ze względu na trwającą drugi rok pandemię. W dalszej części podpowiadamy, jak oglądać sport na platformach cyfrowych, z uwzględnieniem tegorocznych dużych imprez sportowych.

Euro 2020 w UHD w telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC

Od 11 czerwca do 11 lipca 2021 r. odbywać się będzie Euro 2020. Sportowa impreza miała mieć miejsce rok temu, ale z powodu pandemii COVID-19 przeniesiono rozgrywki na kolejny rok. W Polsce wyłączne prawa do transmisji meczów ma Telewizja Polska, która każde spotkanie pokaże w TVP Sport oraz w TVP 1 lub TVP 2. Na czas trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2021 Telewizja Polska uruchomi na wszystkich 49 nadajnikach emisję programu telewizyjnego w jakości UHD w standardzie DVB-T2/HEVC. Na specjalnym kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw i nadawane w standardzie HDR HLG z dźwiękiem obiektowym Dolby Atmos. Wystarczy być posiadaczem telewizora TV UHD/4K zgodnego z DVB-T2/HEVC, aby oglądać zmagania piłkarzy w najlepszej jakości.

Jak oglądać sport na platformach?

Platformy w ciągu kilku ostatnich lat zwiększyły ofertę urządzeń do odbioru telewizji nadawanej na żywo. Do wyboru są dekodery telewizji satelitarnej, internetowej, na kartę (bez abonamentu) oraz aplikacje na urządzenia mobilne.

Sport

UltraBox+ Canal+ umożliwia oglądnie widowisk sportowych z kanału 4K: Canal+ 4K Ultra HD. (Fot. Canal+)

Telewizja satelitarna

Największą ofertę kanałów sportowych oferują platformy satelitarne i telewizje kablowe. Z płatnej telewizji kablowej i satelitarnej korzysta 47,2 proc. Polaków. Telewizja satelitarna DVB-S2 to możliwość odbioru kanałów sportowych w rozdzielczości SD, HD i Ultra HD 4K HDR.

Transmisje sportowe 4K HDR

Coraz więcej transmisji sportowych jest realizowanych w standardzie Ultra HD HDR, chociażby przez Canal+ (w szczególności mecze piłkarskie). Profesjonalny sprzęt wideo: kamery 4K, 8K z dużymi przetwornikami obrazu, kamkordery, miksery, serwery, rejestratory, monitory i oprogramowanie umożliwia ich produkcję na żywo. Transmisje mogą być realizowane w studiach na stadionach lub bezpośrednio z wozów transmisyjnych. Stadiony powinny mieć oświetlenie dostosowane do transmisji HDR. Najnowszym trendem jest zdalne sterowanie kamerami ze studia poza stadionem. Dosyły satelitarne i przesyłanie łączami światłowodowymi materiałów wideo do studiów telewizyjnych to możliwość oglądania imprez sportowych z dowolnego miejsca na świecie. Najlepszą jakość obrazu zapewniają transmisje sportowe realizowane w standardzie 4K i 8K HDR HLG (Hybrid Log Gamma). Opracowany wspólnie przez brytyjską BBC i japońską NHK standard przeznaczony jest dla nadawców programów telewizyjnych. Wykorzystuje on hybrydowe kodowanie sygnału (ang. hybrid log-gamma, stąd nazwa HLG), co pozwala na odtwarzanie tego typu materiałów na standardowych telewizorach HD i Ultra HD.

HDR (z ang. High Dynamic Range) to najważniejsza funkcja związana z jakością obrazu 4K Ultra HD, ważniejsza niż rozdzielczość obrazu. Dzięki niej zobaczymy na obrazie szczegóły niewidoczne w wypadku materiału wideo w SDR (z ang. Standard Dynamic Range), dostępnego do tej pory w telewizorach SD, Full HD czy 4K. To technika wyświetlania, która zapewnia na ekranie punktowe, o wiele jaśniejsze biele, jednocześnie oddając detale w ciemniejszych miejscach. Można to zobaczyć obecnie np. w Canal+ 4K Ultra HD, który w pełni wykorzystuje zalety techniki HDR.

Jakość obrazu HDR zależy od klasy posiadanego telewizora. Im większa jasność, tym dynamiczne zmiany jasności będą tworzyć obraz bardziej realistyczny. Telewizory LCD QLED i mini-LED są w stanie zapewnić największe jasności HDR – ponad 1000 nt. Telewizory w technice- OLED osiągają średnio do 800 nt, jednak efekt jest bardzo dobry i porównywalny z 1000 nt na LCD ze względu na idealną czerń i kontrast, jakie są w stanie dostarczyć na ekran telewizora, ale trzeba oglądać w przyciemnionym pokoju.

Sport

TECHNISAT DigiPlus UHD S

2021-05-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket