Wśród kanałów telewizyjnych nadawanych na żywo sport przyciąga najwięcej widzów. Oglądanie transmisji sportowych z największych imprez odbywających się na stadionach lekkoatletycznych, boiskach piłkarskich, kortach tenisowych, które śledzą miliony ludzi przed telewizorami, wyzwala największe emocje.
W tym roku odbędą się dwie duże imprezy sportowe: mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2020 i olimpiada w Tokio. Zgromadzą one przed telewizorami rekordową liczbę widzów ze względu na trwającą drugi rok pandemię. W dalszej części podpowiadamy, jak oglądać sport na platformach cyfrowych, z uwzględnieniem tegorocznych dużych imprez sportowych.
Od 11 czerwca do 11 lipca 2021 r. odbywać się będzie Euro 2020. Sportowa impreza miała mieć miejsce rok temu, ale z powodu pandemii COVID-19 przeniesiono rozgrywki na kolejny rok. W Polsce wyłączne prawa do transmisji meczów ma Telewizja Polska, która każde spotkanie pokaże w TVP Sport oraz w TVP 1 lub TVP 2. Na czas trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2021 Telewizja Polska uruchomi na wszystkich 49 nadajnikach emisję programu telewizyjnego w jakości UHD w standardzie DVB-T2/HEVC. Na specjalnym kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw i nadawane w standardzie HDR HLG z dźwiękiem obiektowym Dolby Atmos. Wystarczy być posiadaczem telewizora TV UHD/4K zgodnego z DVB-T2/HEVC, aby oglądać zmagania piłkarzy w najlepszej jakości.
Platformy w ciągu kilku ostatnich lat zwiększyły ofertę urządzeń do odbioru telewizji nadawanej na żywo. Do wyboru są dekodery telewizji satelitarnej, internetowej, na kartę (bez abonamentu) oraz aplikacje na urządzenia mobilne.
UltraBox+ Canal+ umożliwia oglądnie widowisk sportowych z kanału 4K: Canal+ 4K Ultra HD. (Fot. Canal+)
Największą ofertę kanałów sportowych oferują platformy satelitarne i telewizje kablowe. Z płatnej telewizji kablowej i satelitarnej korzysta 47,2 proc. Polaków. Telewizja satelitarna DVB-S2 to możliwość odbioru kanałów sportowych w rozdzielczości SD, HD i Ultra HD 4K HDR.
Coraz więcej transmisji sportowych jest realizowanych w standardzie Ultra HD HDR, chociażby przez Canal+ (w szczególności mecze piłkarskie). Profesjonalny sprzęt wideo: kamery 4K, 8K z dużymi przetwornikami obrazu, kamkordery, miksery, serwery, rejestratory, monitory i oprogramowanie umożliwia ich produkcję na żywo. Transmisje mogą być realizowane w studiach na stadionach lub bezpośrednio z wozów transmisyjnych. Stadiony powinny mieć oświetlenie dostosowane do transmisji HDR. Najnowszym trendem jest zdalne sterowanie kamerami ze studia poza stadionem. Dosyły satelitarne i przesyłanie łączami światłowodowymi materiałów wideo do studiów telewizyjnych to możliwość oglądania imprez sportowych z dowolnego miejsca na świecie. Najlepszą jakość obrazu zapewniają transmisje sportowe realizowane w standardzie 4K i 8K HDR HLG (Hybrid Log Gamma). Opracowany wspólnie przez brytyjską BBC i japońską NHK standard przeznaczony jest dla nadawców programów telewizyjnych. Wykorzystuje on hybrydowe kodowanie sygnału (ang. hybrid log-gamma, stąd nazwa HLG), co pozwala na odtwarzanie tego typu materiałów na standardowych telewizorach HD i Ultra HD.
HDR (z ang. High Dynamic Range) to najważniejsza funkcja związana z jakością obrazu 4K Ultra HD, ważniejsza niż rozdzielczość obrazu. Dzięki niej zobaczymy na obrazie szczegóły niewidoczne w wypadku materiału wideo w SDR (z ang. Standard Dynamic Range), dostępnego do tej pory w telewizorach SD, Full HD czy 4K. To technika wyświetlania, która zapewnia na ekranie punktowe, o wiele jaśniejsze biele, jednocześnie oddając detale w ciemniejszych miejscach. Można to zobaczyć obecnie np. w Canal+ 4K Ultra HD, który w pełni wykorzystuje zalety techniki HDR.
Jakość obrazu HDR zależy od klasy posiadanego telewizora. Im większa jasność, tym dynamiczne zmiany jasności będą tworzyć obraz bardziej realistyczny. Telewizory LCD QLED i mini-LED są w stanie zapewnić największe jasności HDR – ponad 1000 nt. Telewizory w technice- OLED osiągają średnio do 800 nt, jednak efekt jest bardzo dobry i porównywalny z 1000 nt na LCD ze względu na idealną czerń i kontrast, jakie są w stanie dostarczyć na ekran telewizora, ale trzeba oglądać w przyciemnionym pokoju.
TECHNISAT DigiPlus UHD S
© 2024 InfoMarket