W trosce o dobre ciśnienie

W trosce

Regularna kontrola stanu zdrowia, zwłaszcza wśród osób starszych, jest często niezbędna. Problemy z ciśnieniem tętniczym występują powszechnie, dlatego wśród domowych urządzeń nie powinno zabraknąć ciśnieniomierza. To sprzęt przystępny cenowo, a nawet podstawowy model spełni oczekiwania większości. użytkowników.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat alarmuje o globalnym problemie, jakim jest nadciśnienie (czy problemy z ciśnieniem w ogóle). Według wielu raportów WHO jest to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Aby temu zapobiec, nie tylko należy dbać o zdrowie i zmienić nawyki żywieniowe. Ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania jest właśnie regularna kontrola ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Klienci mają dość bogaty wachlarz tego typu produktów na rynku. Można je nabyć nie tylko w sklepach i aptekach medycznych, ale także w supermarketach czy sklepach z elektroniką. Oczywiście, aparaty manualne, osłuchowe są najdokładniejszymi urządzeniami, jednak w domowych warunkach, zwłaszcza w sytuacji nerwowej, kiedy czujemy się źle i jesteśmy do tego sami, lepiej sprawdzą się modele automatyczne.

Rodzaje ciśnieniomierzy elektronicznych

Elektroniczne ciśnieniomierze coraz częściej wygrywają z modelami klasycznymi. Gwarantują szybki i dokładny pomiar dzięki dodatkowym rozwiązaniom ułatwiającym obsługę urządzenia. Ciśnieniomierze można podzielić ze względu na sposób ich zakładania, czyli występują:

  • ciśnieniomierze naramienne,
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe.

Pierwsze z nich są zdecydowanie częściej spotykane na rynku, ale także uważane za bardziej precyzyjne w pomiarze. Poszczególne modele różnią się rozmiarami mankietów, dlatego można łatwo dopasować sprzęt do użytkownika. W niektórych urządzeniach mankiet można nawet wymienić, różne rozmiary są dostępne w zestawie. Oferują one dużą dokładność pomiarów. Ciśnieniomierze nadgarstkowe z kolei wybierane są m.in. przez osoby z nadwagą, których obwód ramion nie pozwoliłby na swobodne założenie kołnierza naramiennego nawet w bardzo dużym rozmiarze. Zaletą takiego urządzenia są także niewielkie rozmiary. Ciśnieniomierz nadgarstkowy może być więc dobrym wyborem dla osoby, która często podróżuje.

Użytkowanie ciśnieniomierza

Czym charakteryzują się wspomniane modele automatyczne? Są wyposażone w funkcję samopompowania mankietu. Urządzenie dobiera odpowiednią ilość powierza i pomiar odbywa się automatycznie. Metoda ta nie jest tak dokładna jak manualna, ale tylko ona ma rację bytu w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli pomiaru będziemy dokonywać samodzielnie. Ważnym elementem jest sam kołnierz, czyli mankiet, który powinien być optymalnie dostosowany do szerokości ramienia użytkownika, w przeciwnym razie pomiar ciśnieniomierzem może być mało precyzyjny. Zazwyczaj szerokość mankietu oscyluje między 20, a 32 cm, jednak na rynku znaleźć można szerokości niestandardowe – powyżej 32 cm dla osób o rozbudowanych mięśniach ramion. Jeśli mankiet będzie zbyt ciasny względem ramienia, urządzenie będzie wskazywać zawyżone wartości. Jeżeli ciśnienie będziemy mierzyć zazwyczaj samodzielnie, powinniśmy także zwrócić uwagę, aby zakładanie mankietu nie sprawiało trudności. Choć ciśnieniomierz automatyczny jest prosty w obsłudze, to mimo wszystko warto po zakupie sprzętu zapoznać się z instrukcją obsługi, która w przystępny sposób wyjaśnia, jak dokładnie powinien być użytkowany, aby dokonane pomiary były zawsze prawidłowe.

W trosce

Dużą zaletą jest możliwość łatwego nałożenia mankietu ciśnieniomierza. (Fot. Beurer)

Funkcje ciśnieniomierzy

Dostępne urządzenia są obowiązkowo wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz, który jest dziś standardem, zwłaszcza z tego powodu, że większość użytkowników to osoby starsze, mające problemy ze wzrokiem. Niektóre modele mają dodatkowo kolorowe wskaźniki, które czynią odczyt pomiaru jeszcze łatwiejszym. Warto sprawdzić również, czy urządzenie pokazuje na ekranie także inne użyteczne informacje, takie jak sygnalizowanie arytmii serca, źle założonego rękawa czy konieczności powtórzenia badania. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, kiedy warto skonsultować pomiary z lekarzem. Przydatną opcją może być również pomiar pulsu. Większość urządzeń może pochwalić się dokładnością odczytu na poziomie ±5 jednostek.

Dokładność przeprowadzonego badania to jedna z najważniejszych cech ciśnieniomierzy. Dostępne na rynku automatyczne urządzenia domowe stosują oscylometryczną metoda pomiaru, która wyczuwa przepływającą pod mankietem krew. Metoda ta jednak może być nieskuteczna w wypadku osób, które cierpią na zaburzenia rytmu serca. W takiej sytuacji warto zdecydować się na sprzęt, który oprócz metody oscylometrycznej ma możliwość dokonana pomiaru metodą osłuchową, zwaną również metodą Korotkowa. Od użytkownika wymaga ona jednak wiedzy, jak dokonywać pomiaru, nie może on też mieć problemów ze słuchem. Producenci większości ciśnieniomierzy do użytku domowego podają, że dokładność pomiaru ciśnienia wynosi ±3 mmHg. Oczywiście, jako że ciśnienie jest wartością zmienną, na którą wpływ ma wiele czynników, nawet pomiary przeprowadzone jeden po drugim będą się od siebie różnić.

2021-05-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket