Uniwersalne i wygodne

Parownice Kärcher można wykorzystać nawet do prasowania, wystarczy podłączyć do nich specjalne żelazko parowe. (Fot. Kärcher)

Zabezpieczenia w parownicach

Parownice muszą być nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Stosuje się w nich wiele rozwiązań, które mają na celu ustrzec użytkownika przed poparzeniem gorącą parą, a także uszkodzeniem samego urządzenia.

Pierwszym z nich jest regulator ciśnienia, który ma za zadanie utrzymać stałe ciśnienie w zbiorniku. Jeśli parownica osiągnie maksymalny poziom ciśnienia roboczego w zbiorniku, grzałka zostanie automatycznie wyłączona – uruchomi się ponownie dopiero wtedy, gdy ciśnienie spadnie na skutek poboru pary. Innym systemem chroniącym użytkownika jest termostat połączony z wyłącznikiem, który wyłącza urządzenie automatycznie wtedy, kiedy dochodzi do przegrzania czy awarii regulatora ciśnienia i temperatury. Ważne są wszelkie blokady, w tym pistoletu parowego, która zabezpiecza przed przypadkowym wydostawaniem się pary, a także przed dziećmi.

Czyszczenie parą, a koronawirus

Pandemia w znacznym stopniu wpłynęła na branżę utrzymania czystości. Jak sprawdziła firma Kärcher, jednymi z urządzeń, które mogą nas uchronić przed koronawirusem, są parownice. Można ich używać prawie na każdej powierzchni w gospodarstwie domowym, nadają się między innymi do czyszczenia klamek, mebli i innych powierzchni. Jeżeli są używane w sposób prawidłowy, parownice marki Kärcher usuwają z twardych powierzchni do 99,999 proc. wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy, a także 99,99 proc. bakterii powszechnie występujących w domu. Ponieważ obecnie środki do dezynfekcji mają być zarezerwowane głównie dla placówek świadczących opiekę ambulatoryjną i szpitalną, parownice mogą w istotny sposób przyczynić się do utrzymania ogólnej higieny w domu. Testy wykazały, że przy czyszczeniu punktowym parownicą Kärchera przez 30 sekund przy maksymalnym poziomie pary oraz bezpośrednim kontakcie z czyszczoną powierzchnią można usunąć 99,999 proc. wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus lub wirus grypy, na gładkich i twardych powierzchniach domowych.

Konserwacja i czyszczenie

Parownice, tak jak wszystkie inne urządzenia wykorzystujące w trakcie swej pracy wodę, muszą być poddawane regularnej konserwacji i czyszczeniu – w tym płukaniu i odkamienianiu. Czynności te należą do najważniejszych w trakcie użytkowania tegoż sprzętu. W szczególności chodzi o odpowiednio częste płukanie zbiornika na wodę. Czynność tę powinno się powtarzać regularnie co kilka zastosowań lub – jeśli tak wskazuje producent – nawet po każdym użyciu. Pamiętać trzeba też, że „zapobiegawcze” dodanie środka odkamieniającego do wody i użytkowanie parownicy w ten sposób na co dzień nie jest dla urządzenia korzystne i w długiej perspektywie może doprowadzić do jego uszkodzenia. Poniżej przedstawiamy ważne zalecenia i przykładowe etapy konserwacji. Pamiętajmy, że każdorazowo należy zapoznać się z instrukcją użytkowania danego modelu. Proces czyszczenia i konserwacji może być bowiem różny w wypadku różnych modeli.

2021-05-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket