Uniwersalne i wygodne

Wybierając odpowiednią końcówkę, przy pomocy parownicy możemy łatwo oczyścić domową armaturę. (Fot. Kärcher)

Zasada działania i wytwarzane ciśnienie

Po napełnieniu zbiornika z wodą należy poczekać do czasu osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Zbiornik nie powinien być napełniony do pełna. W parownicach powinno się stosować wodę zwykłą lub destylowaną – w zależności od twardości wody z kranu i zaleceń producenta.

Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta także ciśnienie w zbiorniku. To właśnie te parametry odgrywają kluczową rolę w działaniu parownicy. Ciśnienie w takich urządzeniach może osiągnąć wartość od 3 do 5 bar. Takie ciśnienie oznacza, że para opuszcza urządzenie z prędkością ok. 170 km/h. To z kolei sprawia, że nie ma zabrudzenia, z którym parownica sobie nie poradzi. Gorąca para, powstała przez podgrzanie wody w bojlerze, przedostaje się na zewnątrz za pomocą specjalnej dyszy. Warto pamiętać, aby wodę pozostałą w rurze wypuścić przed ponownym użyciem parownicy.

Prezentowane przez nas parownice to urządzenia przystosowane wyłącznie do użytku domowego, choć bez problemu znaleźć można nieco bardziej zaawansowane sprzęty, np. do gastronomi czy mycia wielkopowierzchniowych supermarketów czy magazynów. Tego typu urządzenie sprawdzi się doskonale we wszelkich niemal warunkach.

Budowa parownicy

Parownica kształtem przypominają kompaktowy odkurzacz. Składa się ona z korpusu, w którym znajdują się generator pary, kontrolki, włącznik oraz zawór bezpieczeństwa, pozwalający nagrzać się wodzie i zabezpieczyć sprzęt przed wydostawaniem się pary wodnej. Ważną rolę odgrywa także uchwyt do przenoszenia. W niektórych parownicach można spotkać się także z paskiem naramiennym, który jest podpięty właśnie do korpusu i pozwala na wygodne przenoszenie urządzenia – wszystko zależy od jego gabarytów. Pasek przytwierdza się do specjalnych zaczepów umieszczonych na obudowie. Oprócz klasycznych kółek znajdujących się w tylnej części urządzenia parownice mają także kółko skrętne, umieszczone z przodu urządzenia. Tam też zazwyczaj znajduje się otwór przyłączeniowy rury. Na rynku dostępne są parownice wyposażone w system dwóch zbiorników, który pozwala na uzupełnianie wody podczas pracy, bez potrzeby przerw na wystudzanie kotła. W zależności od producenta różnie ujmowana jest kwestia pojemności zbiornika na wodę. Standardowo jego pojemność wynosi 0,5 do 1 l. W wypadku modeli z systemem dwóch zbiorników podaje się pojemność obydwu – zazwyczaj wynosi ona 0,5 l dla bojlera i 0,8 l dla zbiornika wyrównawczego.

Wąż i pistolet parowy

To elementy, które dystrybuują parę z korpusu. Wąż odpowiada za transportowanie jej ze zbiornika do dyszy. Wąż musi być elastyczny i wykonany z dobrej jakości, bardzo trwałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia i uderzenia, a także wysoką temperaturę (wiele osób ciągnie urządzenie właśnie za wąż). Z korpusem łączy go specjalny otwór przyłączeniowy – z drugiej strony jest on zamocowany do pistoletu parowego, który wygląda jak końcówka w klasycznym odkurzaczu. Najczęściej to właśnie w nim znajdują się przycisk odblokowujący, przełącznik regulacji ilości pary oraz dźwignia parowa. W zależności od modelu pistolet może być wyposażony w uchwyt ułatwiający obsługę urządzenia lub umożliwiający łączenie go z korpusem.

2021-05-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket