Pralki

System automatycznego dozowania w połączeniu z intuicyjnym i wygodnym w obsłudze panelem sterowania mogą zapewnić komfort codziennego prania. (Fot. Samsung)

Ładowność urządzenia

Modele wykorzystujące systemy automatycznego dozowania pod względem tego parametru nie różnią się od standardowych modeli wyposażonych w klasyczną szufladę na detergenty. Ładowność określa maksymalną wielkość wsadu prania, jaką deklaruje producent dla danego modelu. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. Ładowność pralki jest nierozerwalnie związana z jej gabarytami. Jaką pralkę kupić ze względu na wymiary?

W wypadku modeli tzw. standardowych wymiar wysokości zamyka się w przedziale 82–85 cm. Urządzenia te dostosowane są m.in. do wysokości blatu, ale nie należy ich zabudowywać. Szerokość standardowego modelu to zazwyczaj ok. 60 cm, a głębokość wynosi od 51 do 60 cm (należy tutaj pamiętać o kilkucentymetrowej tolerancji przy ustawianiu sprzętu w miejscu docelowym). W praktyce maksymalny załadunek bębna w modelu standardowym ładowanym od frontu może wynosić od 6 do nawet 14 kg. Duża pojemność bębna pralki pozwala prać rzadziej. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym nasze pieniądze i czas. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Kontrola wsadu

System automatycznego dozowania detergentu może być wspomagany rozmaitymi systemami kontroli wsadu, które w zależności od producenta używają do tego różnych komponentów, jednak ich zasada działa jest wszędzie podobna. Pralka automatycznie rozpoznaje ciężar pranej bielizny za pomocą zastosowanego pod bębnem czujnika ciężaru (masy). Dzięki niemu urządzenie automatycznie dostosowuje program prania do rzeczywistej masy, tj. ilości ubrań w pralce. System ten należy do rozwiązań proekologicznych w pralnictwie, ponieważ zapewnia oszczędność wody i energii elektrycznej.

Pralki

Wybrane modele pralek firmy Amica wykorzystują system OptiDose. Napełnienie zbiorników na detergenty do pełna wystarcza na ok. 20 cykli prania. Zbiornik na płyn do prania ma pojemność 0,6 l, a na płyn do płukania 1 l. W najnowszych pralkach tego producenta dostępny jest system OptiDose Pro. W urządzeniach z tym rozwiązaniem pojemnik na detergent ma 0,8 l, a na płyn zmiękczający 0,4 l. (Fot. Amica)

Zdalna obsługa pralki

Dużym ułatwieniem pod względem użytkowania urządzenia w połączeniu z automatycznym dozowaniem jest możliwość zdalnej obsługi sprzętu. Tego typu pralki mają wbudowany moduł Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów pracy urządzenia. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla osób, które żyją w ciągłym biegu lub dla których standardowa regulacja urządzenia byłaby zbyt uciążliwa. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła komendy, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a aktywowania lub dezaktywowania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego. Oprócz funkcji zdalnego sterowania, pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach (m.in. za pomocą kodów usterek i stosowanych komentarzy). Takie rozwiązanie daje konsumentom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (SmartThings) czy Miele (Miele@home). Home Connect to platforma, dzięki której cały dom może stać się nowoczesny, bezpieczny i łatwy w zarządzaniu. Wykorzystuje aplikację z intuicyjnym interfejsem, dzięki któremu w łatwy sposób aktywujemy wybrane przez nas urządzenie. Oprócz zdalnego zarządzania interfejsem urządzenia, włączania i wyłączania go czy regulowania parametrów aplikacja ta to także potężna wirtualna baza przepisów kulinarnych. Home Connect jest kompatybilna nie tylko z pralkami czy suszarkami, ale m.in. również z piekarnikami i zmywarkami. Podobnie z rozwiązaniem SmartThings firmy Samsung. Za pomocą jednej aplikacji jesteśmy w stanie nie tylko ustawić pożądany program w pralce, ale wręcz kontrolować rozmaite ustawienia i parametry pracy pralek, a także m.in. telewizorów, klimatyzatorów, robotów sprzątających, chłodziarkozamrażarek, aparatów fotograficznych czy nawet gniazdka elektrycznego. Dzięki SmartThings na ekranie telewizora mogą wyświetlać się powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania (w wypadku pralek) czy pieczenia potrawy (w wypadku piekarników). Również wspomniane już Miele@home łączy w sieć „inteligentne” urządzenia domowe i rewolucjonizuje sposób ich obsługi, czyniąc go jeszcze bardziej wygodnym i komfortowym. Za pomocą aplikacji Miele@mobile będąc nawet w drodze możemy upewnić się, czy w domu wszystko jest w porządku i sprawdzić np. jak długo pralka będzie jeszcze prać?

2021-05-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket