Telewizja naziemna DVB-T – lepszy obraz i dźwięk

Telewizja naziemna DVB-T

Telewizja naziemna cały czas się rozwija, a nowe rozwiązania sprawiają, że otrzymuje nowe funkcje. Już w połowie przyszłego roku (czerwiec 2022 r.) telewizja naziemna będzie nadawana z wykorzystaniem nowego standardu: DVB-T2/HEVC.

W całej Europie jest realizowany projekt refarmingu pasma 700 MHz. Aby budować sieci 5G, konieczne jest zwolnienie pasma, które obecnie zajmuje telewizja naziemna w całej Europie. Komisja Europejska podjęła decyzję, że telewizja naziemna musi zwolnić część pasma częstotliwości nadawania. Przy okazji zmieniony zostanie standard emisji i kompresji z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC.

Bezpłatny dostęp dla każdego na terenie całego kraju, nowe możliwości, z których już niebawem będziemy korzystać, a także najlepsza jakość i niezawodność sprawiają, że cyfrowa telewizja naziemna jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym źródłem rozrywki nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Można to zobaczyć na przykładzie angielskiej stacji BBC, która ostatnio zdecydowała, że jej kanał BBC Three wróci po 5 latach do emisji naziemnej.

Jakie zalety ma telewizja DVB-T2

Nowy standard – DVB-T2 charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem pasma (większą pojemnością multipleksu) oraz znacznie efektywniejszym standardem kompresji danych – HEVC (High Efficiency Video Codec)/H.265. W standardzie DVB-T możliwe jest przesyłanie ok. 24,88 Mbit/s danych w jednym paśmie o szerokości 8 MHz, natomiast w DVB-T2 o tej samej szerokości pasma możliwe jest przesłanie do 40 Mbit/s danych.

Wykorzystanie znacznie efektywniejszego standardu kompresji pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (720p) i Full HD (1080p) – nawet do 10 w jednym multipleksie.

Wymagania techniczne dla odbiorników DVB-T2 zakładają również możliwość przesyłania drogą naziemną kanałów nadających obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD.

Dla dystrybutorów urządzeń i widzów podajemy najważniejsze wymagania techniczne dla odbiorników DVB-T2. To ważna informacja i możliwość sprawdzenia, czy sprzęt wideo będzie poprawnie odbierał i przetwarzał sygnał telewizyjny DVB-T2. W sklepach pojawiły się odbiorniki DVB-T2 niespełniające tych wymagań, co uniemożliwi poprawny odbiór telewizji DVB-T2 po 2022 r.

Dzisiaj telewizja naziemna większość programów nadaje w jakości SD, a nie w HD. Kiedyś kupowaliśmy telewizory 37-calowe, a dzisiaj najpopularniejsze są odbiorniki 55-calowe. Na nich widać wszystkie niedoskonałości obrazu. Żeby widz był zadowolony, konieczna jest poprawa jakości.

Refarming to duże wyzwanie techniczne i biznesowe

Refarming

Wypowiedź Macieja Staszaka – wiceprezesa zarządu – dyrektora sprzedaży Emitel SA o refarmingu częstotliwości.

W związku z decyzją Komisji Europejskiej nadawcy telewizyjni muszą zwolnić pasmo 700 MHz. Ma ono zostać przeznaczone do budowy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu w tzw. technologii 5G. Dla firmy Emitel, operatora naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, jest to obecnie największe wyzwanie. W tym miejscu należy podkreślić, że zmiana, która już się rozpoczęła, a zakończy się w czerwcu 2022 r., jest największym przedsięwzięciem w historii telewizji naziemnej w Polsce – nawet większym niż przejście z nadawania analogowego na cyfrowe.

Ta operacja nie ogranicza się tylko do zmiany częstotliwości nadawania z 700 MHz na inną, a również zagęszczeniem sieci nadawczej, jak i przebudową sieci małoobszarowej na wielkoobszarową. Jest ona konieczna również do przejścia z emisji w technologii DVB-T na DVB- T2, a w konsekwencji uruchomienia emisji z dodatkowych masztów i instalacji nowych systemów antenowych. A to nie wszystko. Musimy też wymienić aparaturę nadawczą i dokonać wielu innych istotnych zmian technicznych na naszych obiektach. Potrzebujemy również zbudować całkowicie nową sieć telekomunikacyjną, którą wykorzystujemy do dosyłania programów telewizyjnych do obiektów nadawczych. To wszystko musi się wydarzyć do czerwca 2022 r., a plan zmian nie przewiduje tzw. czasu przejściowego, co oznacza, że zmiany częstotliwości na poszczególnych obiektach będą odbywać się w nocy „z dnia na dzień”. Ta operacja może skomplikować się jeszcze bardziej i pociągnąć za sobą dodatkowe inwestycje, ponieważ w przestrzeni naziemnej telewizji cyfrowej mogą pojawić się kolejne dwa multipleksy. Jednocześnie programy zaczną być nadawane w standardzie HD, a być może nawet Ultra HD z wykorzystaniem nowego standardu kompresji HEVC.

Warto podkreślić, że o ile te wszystkie zmiany stanowią olbrzymie wyzwanie, to niewątpliwie przyniosą wiele korzyści dla widzów i dla naziemnej telewizji cyfrowej, takich jak bogatsza oferta programowa, nadawanie programów telewizyjnych w technologii HD, a być może również UHD, co znacznie podniesie atrakcyjność tej platformy. Teraz warto dodać, że w 2020 r. rozpoczęła się wymiana nadajników w ramach projektu refarmingu. Przy tej okazji staramy się dodatkowo o uzyskanie tzw. białych certyfikatów, potwierdzających ich znacznie wyższą efektywność energetyczną.

Telewizja naziemna DVB-T

TECHNISAT TerraBox T3

Wymagania techniczne odbiorników DVB-T

Wymagania określa rozporządzenie ministra cyfryzacji opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 listopada 2019 r. Jednak dla wygody prezentujemy je poniżej.

Możliwości odbiorcze dla odbiorników STB i telewizorów

Odbiornik cyfrowy powinien zapewniać odbiór sygnałów cyfrowych DVB-T i DVB-T2 nadawanych w zakresach: VHF (174–230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470–790 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz.

Telewizja naziemna DVB-T

Dekoder Ariva ATV Combo z Android TV, z modułem IP do korzystania z Internetu oraz DVB-T2. (Fot. Ferguson)

Procedura strojenia pasma

Odbiornik cyfrowy umożliwia automatyczne przeszukiwanie całego dostępnego zakresu częstotliwości oraz dostrojenie do prawidłowej struktury ramki DVB-T oraz DVB-T2, kodowania kanałowego i modulacji w celu dostarczenia wejściowego strumienia transportowego do następnych modułów.

Odbiornik cyfrowy zapewnia możliwość:

  • odbioru programów FTA (Free To Air);
  • wyboru składowej fonii usługi w przypadku transmisji wielu składowych w ramach jednej usługi; wymaga się, aby pilot odbiornika miał przycisk do wyboru ścieżki dźwiękowej lub inny mechanizm umożliwiający jej wybór;
  • korzystania z teletekstu;
  • formatowania obrazu dla stosunku boków 4:3 i 16:9;
  • rodzicielskiej kontroli dostępu do wybranych programów lub audycji;
  • dostępu do menu w języku polskim i ustawienia języka narodowego polskiego.

Telewizja-naziemna-DVB-T-lepszy-obraz-i-dzwiek-102

TCL 50P815

2021-04-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket