Dłuższa świeżość smoothie i żywności – blendery próżniowe

Dłuższa świeżość smoothie i żywności

Na rynku znajdziemy coraz większą ofertę blenderów próżniowych – to jeden z nowych trendów w przygotowywaniu koktajli i smoothie. Jak się jednak okazuje, to nie jedynie zadanie, do którego można je wykorzystać, dużą popularnością cieszy się bowiem pakowanie próżniowe.

To właśnie od dostępnych akcesoriów zależy w głównym stopniu funkcjonalność blenderów próżniowych. Faktycznie, przy pomocy większości modeli przygotujemy co najwyżej koktajle. Jednak niektóre urządzenia mogą zastąpić także pakowarki próżniowe, co jest bardzo dużą zaletą, ponieważ pomaga zachować świeżość przechowywanej żywności. Tym samym zapobiegamy w pewnym stopniu marnowaniu jedzenia, co jest obecnie dużym społecznym problemem.

Rodzaje blenderów próżniowych

Blendery próżniowe występują przede wszystkim jako podgrupa modeli kielichowych. Ich główną funkcją jest bowiem rozdrabnianie produktów i przygotowywanie np. koktajli. W wersji próżniowej są one pozbawione powietrza, co pozwala na uzyskanie gładszej konsystencji i dłuższe zachowanie świeżości. Różnice między poszczególnymi modelami sprowadzają się głównie do mocy, rozmiarów kielicha czy dodatkowych akcesoriów i trybów pracy.

Oprócz modeli kielichowych na rynku funkcjonują także blendery ręczne określane jako próżniowe. Występuję między nimi jednak istotna różnica. Nie umożliwiają przyrządzania koktajli i smoothie w sposób próżniowy. Mają jednak możliwość pakowania próżniowego. Dlatego w praktyce jest to bardziej blender ręczny z pakowarką próżniową.

Korzyści z blendowania próżniowego

Rozwiązanie to ma wiele zalet. Gdyby zapytać użytkowników blenderów, co jest największym minusem zblendowanych owoców i warzyw, bez zawahania odpowiedzieliby, że utrata przez nie cennych witamin, minerałów i składników odżywczych (w tym koloru i zapachu). Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ szybkie obroty powodują wtłaczanie znacznych ilości powietrza w blendowaną masę, która staje się zwyczajnie napowietrzona, co z kolei prowadzi do utlenienia zawartych w niej składników odżywczych. Choć powstają coraz nowocześniejsze blendery, które potrafią zachować do 90 proc. tychże składników, np. w koktajlach, to niektórzy producenci idą o krok dalej. Blendery próżniowe ograniczają dostęp powietrza do takiego minimum, że wychodzące z nich napoje mają lepszy smak, kolor, zapach, jednym słowem: wszystko. Powodują, że w zblendowanej masie nie ma pęcherzyków powietrza, nie tworzy się piana (choć niektórzy ją lubią) i można ją dłużej przechowywać, np. w lodówce, co daje nam większy komfort i oszczędność czasu, gdyż za jednym razem możemy przygotować większą ilość napoju. Konsystencja koktajli jest gładka, wręcz aksamitna i zachowują one naturalne kolory.

Dluzsza-swiezosc-smoothie-i-zywnosci-blendery-prozniowe-3

Przygotowane próżniowo koktajle zachowują więcej witamin, mają gładszą konsystencję i dłużej pozostają świeże. (Fot. Eldom)

2021-04-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket