Pogromcy smug

Myjka do okien sprawdzi się także przy czyszczeniu luster, kabin prysznicowych i innych gładkich powierzchni. (Fot. Thomas)

Ważne parametry

Jak widać, myjka do okien nie jest wcale skomplikowanym urządzeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, których znajomość ułatwi wybór sprzętu odpowiedniego do przeznaczenia. Inną myjkę powinniśmy wybrać do niewielkiego mieszkania, a inną do dużego domu z wielkimi oknami.

  • Szerokość ssawki – wpływa na szybkość czyszczenia. Szersza ssawka pozwoli szybciej zgarnąć zabrudzenia z dużej powierzchni, z kolei węższa lepiej sprawdzi się przy mniejszych oknach i obszarach. W niektórych modelach myjek dostępne są dwie ssawki, które można łatwo wymieniać w zależności od potrzeb.
  • Pojemność zbiornika na brudną wodę – brudna woda z zanieczyszczeniami jest zasysana do zbiornika. W większości modeli konsumenckich jego pojemność to ok. 100 ml. Większe zbiorniki, np. 200 ml, są stosowane w sprzęcie profesjonalnym dla personelu sprzątającego. Zbiornik o większej pojemności pozwala na dłuższe wykonywanie pracy.
  • Czas ładowania baterii – myjki są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Czas ładowania jest zależny od pojemności baterii oraz mocy ładowarki, może to być np. 100 min. Jeśli to dla nas za dużo, można wybrać myjkę o większej wydajności lub dokupić szybką ładowarkę.
  • Czas pracy na jednym ładowaniu – od wydajności akumulatora zależy to, jak długo urządzenie będzie pracowało na baterii. W modelach podstawowych będzie to ok. pół godziny, a w tych najbardziej zaawansowanych nawet 100 min.
  • Wydajność powierzchniowa – ten parametr określa, jaką powierzchnię jesteśmy w stanie umyć w trakcie jednego cyklu pracy. Firma Kärcher w swoich wyliczeniach przyjmuje, że jedno okno ma powierzchnię ok. 3 m2. Parametr ten dobierajmy do obszaru, jaki będziemy sprzątać w domu.
  • Masa – nawet bardziej zaawansowane myjki ważą mniej niż 1 kg. Nie są więc dużym obciążeniem dla użytkownika. Jednak podstawowe modele, o masie ok. 0,5 kg, mogą być dobrym wyborem np. dla osób starszych.

2021-04-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket