VESTFROST

Czyste powietrze przez cały rok

Czyste powietrze

Rozmowa z Piotrem Topą, dyrektorem sprzedaży Vestel Poland, odpowiedzialnym za rozwój marki Vetfrost

Redakcja: Marka Vestfrost zaprezentowała właśnie ofertę nowoczesnych oczyszczaczy powietrza. Skąd pomysł, aby w tym kierunku rozwinąć jej portfolio?

Piotr Topa: Oczyszczacze powietrza stały się w ostatnich latach produktami pierwszej potrzeby w domach naszych klientów. Troska o jak najwyższą jakość powietrza, którym oddychamy my i nasi bliscy, jest obecnie czymś oczywistym. Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze skali zanieczyszczenia powietrza i faktu, że jest to jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata. Nie mamy wpływu na to, czym oddychamy w drodze do pracy, na spacerze, ale możemy zapewnić sobie zdrowe powietrze w naszych domach czy biurach. To sprawia, że kategoria oczyszczaczy powietrza cały czas rośnie. W ostatnich kilku latach zarówno lokalnie, jak w skali całego kraju prowadzone są programy ograniczenia niskiej emisji, wymiany pieców grzewczych. Zagadnienia szkodliwości smogu, zanieczyszczeń powietrza są propagowane już nie tylko przez kilku zapaleńców, organizacje pozarządowe i dystrybutorów oczyszczaczy. Udało się bowiem włączyć w walkę z zanieczyszczeniem także władze lokalne. Sporo zmienia się na lepsze… Choć, niestety, to cały czas jest za mało. W Vestel Poland mamy bardzo duże doświadczenie w tym temacie, sprzedając od 14 lat urządzenia z tej kategorii w ramach marki Sharp. Znając wagę problemu i jednocześnie wiedząc, jakie funkcje, technologie powinien mieć maksymalnie skuteczny oczyszczacz powietrza, czujemy się zobligowani do rozwijania tej wiedzy w ramach jednej z naszych najbardziej perspektywicznych marek. Tym bardziej, że troska o jakość życia jest wpisana w DNA marki Vestfrost.

Oczyszczacze często są traktowane jako produkt sezonowy. Tymczasem Vestfrost wprowadził je do oferty u progu wiosny. Jakie korzyści przynosi całoroczne stosowanie oczyszczaczy powietrza w domu?

Bez wątpienia problem jakości powietrza, którym oddychamy, powraca do nas każdej jesieni… A to dlatego, że z pierwszymi przymrozkami pojawia się wzmożona niska emisja i problem smogu. Jesteśmy wtedy z każdej strony atakowani informacjami o tym, jak złe jest powietrze wokół nas i jak szkodliwy dla naszego zdrowia jest smog. To główna przyczyna szufladkowania oczyszczaczy powietrza jako produktów sezonowych. Według mnie jest to mylne przeświadczenie. Owszem, oczyszczacz powietrza chroni nas przed smogiem ale również przed zarodnikami grzybów, odchodami i pozostałościami roztoczy, pyłkami, bakteriami, wirusami i lotnymi związkami organicznymi (z ang. TVOC). TVOC to bardzo pojemna i, niestety, bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia kategoria zanieczyszczeń. Obejmuje między innymi:

  • dym papierosowy;
  • aceton (farby, zmywacze, pokrycia ochronne, materiały wykończeniowe) – benzen, który jest wykorzystywany przy produkcji barwników, leków, detergentów, pestycydów;
  • etanol – znajdziemy go w alkoholach, lakierach i w klejach;
  • dichlorobenzen – obecny w dezodorantach, środkach przeciwdziałających pleśni, owadobójczych, pestycydach;
  • formaldehyd – czyli kosmetyki (niektóre lakiery do paznokci), tapety, panele, meble, lakiery przemysłowe;
  • octan butylu – pokrycia dźwiękochłonne, linoleum, uszczelnienia, dywany;
  • propan – butle z gazem, LPG;
  • toluen – barwniki, detergenty, perfumy;
  • terpeny – środki czystości, nabłyszczacze, zmiękczacze, dezodoranty, papierosy.

Upraszczając, wiele rzeczy obecnych w naszych domach stale uwalnia lotne związki organiczne, które przedostają się do powietrza, które wdychamy… Takie procesy zachodzą cały rok, a nie tylko w okresie grzewczym. Mając tego świadomość, wiemy, że nie ma czegoś takiego jak sezon na oczyszczacze. Dlatego wprowadzanie nowości produktowych wiosną nie jest według nas ani szaleństwem, ani czymś nietypowym. Mamy bowiem to szczęście, że w naszym zespole pracują specjaliści od zagadnień związanych z oczyszczaniem powietrza, którzy byli odpowiedzialni za wprowadzanie pierwszych tego typu urządzeń na polski rynek w 2008 r. Daje nam to ogromny bagaż doświadczeń i poczucie bycia ekspertami. Nam się nie wydaje, my dokładnie wiemy, że oczyszczacze powietrza to produkty całoroczne. Nie tylko z uwagi na wspomniane TVOC, ale również alergie, w tym coraz bardziej powszechną alergię na roztocza kurzu domowego. Według ostatnich badań ponad 60 proc. ludzi na świecie ma mocniejsze bądź słabsze alergie. Ponad 80 proc. alergii jest związanych z kurzem domowym. Pozostałości roztoczy, ich odchody, zanieczyszczenia pochodzące od naszych najlepszych czworonożnych przyjaciół, wirusy, bakterie, zarodniki grzybów – to wszystko jest z nami niezależnie od pory roku.

Czyste powietrze

Na jakie czynniki zawracała uwagę marka Vestfrost, konstruując swoją ofertę oczyszczaczy powietrza?

Najważniejsze dla nas jest tworzenie i produkcja urządzeń, które są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom naszych klientów. Dodając do tej misji fachową wiedzę połączoną z wieloletnimi doświadczeniami, byliśmy w stanie doprecyzować zarówno problemy, z jakimi nasze urządzenia powinny dać sobie radę, oraz sprostać aktualnym wymaganiom naszych użytkowników. Dlatego też wszystkie nasze oczyszczacze są wyposażone w bardzo skuteczny i efektywny system 5-stopniowego systemu oczyszczania powietrza. Składa się on z pasywnego systemu filtracji oraz aktywnych technologii oczyszczania powietrza. Pasywna część systemu to filtr wstępny, filtr HEPA, zatrzymujący 99,95 proc. szkodliwych cząsteczek o rozmiarze 0,3 mikrona, takich jak smog, bakterie, wirusy, alergeny, i filtr z węgla aktywnego, usuwający lotne związki organiczne. Dopełnieniem są aktywne technologie oczyszczania UVC-LED oraz Plasma ION. UVC-LED działa na powietrze, które jest już przepuszczone przez system filtrów. Technologia ta jest skuteczna w usuwaniu drobin poniżej 0,3 mikrona, dzięki czemu skutecznie usuwa patogeny i sterylizuje powietrze. Plasma ION to z kolei technologia oparta na jonizacji ujemnej i dodatniej. Powietrze, już przefiltrowane i wysterylizowane przez UVC-LED, jest jonizowane tuż przed jego wyrzuceniem z urządzenia. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić aktywne czyszczenie powietrza także poza samym oczyszczaczem. Jony te unieszkodliwiają bakterie i wirusy, eliminując nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo w znaczący sposób obniżają elektryczność statyczną, zmniejszając w ten sposób skupiska kurzu domowego – to jest bardzo ważne dla osób z alergiami. Sam rynek oczyszczaczy ewoluuje, zmienia się świadomość użytkowników, zmieniają się także oczekiwania konsumentów. Coraz to większe znaczenie ma możliwość obsługi urządzeń zdalnie przez aplikacje w telefonach. To także było dla nas ważnym punktem przy projektowaniu oczyszczaczy. Wszystkie modele są „smart” i mogą być obsługiwane zdalnie przy pomocy aplikacji na telefon.

Jakie oczyszczacze powtarza znajdziemy obecnie w ofercie i do kogo są kierowane?

W chwili obecnej w naszej ofercie znajdują się 3 modele: VP-A1M30WH, VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH. Ich parametry, jak i technologie pozwalają na użycie ich zarówno w domach, jak i (w zależności o powierzchni) w lokalach użytkowych. Oczyszczacz należy dobierać do powierzchni, w jakiej ma pracować. Decydujący jest parametr CADR, który w przypadku modelu VP-A1S70WH to 620 m3/h – dla zobrazowania: urządzenie to jest w stanie oczyścić średniej wielkości pokój w czasie poniżej 5 min. Wydajność tego urządzenia pozwala nam rekomendować je dla powierzchni nawet do 80 m2, co pozwala na efektywne użytkowanie go w przedszkolach, szkołach, biurach, sklepach, a także w innych lokalach użytkowych. Łatwość instalacji, obsługi i konserwacji pozwala na używanie ich przez każdego. Tak, nasze urządzenia są dla każdego.

Czyste powietrze

Coraz większą popularnością cieszą się w naszych domach urządzenia „smart”. Jakie możliwości w wypadku oczyszczaczy daje sterowanie aplikacją na smartfony?

Oprócz pełnej obsługi za pomocą telefonu czy tabletu, czyli regulacji trybu pracy, włączania i wyłączania urządzenia, możemy także sprawdzać jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym jest urządzenie, oraz na bieżąco być z jakością powietrza na zewnątrz. Z poziomu aplikacji jesteśmy w stanie także uruchomić technologie UVC-LED i Plasma ION, blokadę rodzicielską, tryb nocny (w którym urządzenie osiąga 17 dBA – jest bardzo ciche). Mnie w szczególności spodobała się funkcja timera, dzięki której możemy ustawić sobie indywidualny tryb pracy dopasowany do naszego trybu życia dla każdego urządzenia.

Jakie są plany co do dalszego rozwoju oferty oczyszczaczy powietrza marki Vestfrost?

Obecnie pracujemy nad poszerzeniem oferty o dodatkowe urządzenia z tej kategorii. W planach są urządzenia mające funkcje nawilżania, czujniki monitorujące jakość powietrza oraz urządzenia o bardzo wysokiej wydajności CADR, pozwalające na czyszczenie powierzchni powyżej 100 czy 200 m2. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że będziemy robić, co w naszej mocy, aby nasza wiedza i doświadczenie mogły pomóc w codziennym funkcjonowaniu jak największej liczbie klientów.

Oferta marki Vestfrost koncentruje się przede wszystkim na dużych urządzeniach kuchennych. Jakie są dalsze plany jej rozwoju, czy możemy spodziewać nowych kategorii produktowych, np. sprzętu drobnego?

Rzeczywiście, marka Vestfrost kojarzy się niezmiennie ze znakomitym sprzętem dużego AGD. Będziemy rozwijać się w tej kategorii, już w maju powiększymy ofertę w chłodnictwie. Oczyszczacze to z kolei pierwszy krok w kierunku poszerzenia oferty. W najbliższym czasie chcemy wprowadzić kompleksową ofertę klimatyzatorów. Wspomniany sprzęt drobnego AGD jest także w naszym harmonogramie… Zadowolenie naszych klientów to najlepsze „paliwo” oraz motywator do ciągłego doskonalenia, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i tworzenia nowych urządzeń.

2021-04-04
Niewiński Gabriel
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket