Piekarniki parowe to wyjątkowe modele, które poza klasycznymi formami obróbki termicznej wykorzystują przy pieczeniu także parę wodną. W zależności od konstrukcji urządzenia, pod wpływem nagrzania wody i odpowiedniego ciśnienia wytworzonego przez komorę piekarnika, para dokonuje obróbki termicznej lub wspomaga ją.
Potrawa pełna smaku i witamin jednocześnie? Z wykorzystaniem piekarników parowych to możliwe. Pieczenie na parze lub z dodatkiem pary pozwala zachować nie tylko witaminy i mikroelementy, ale także sprawia, że potrawy będą doskonale pobudzać nasze kubki smakowe.
Piekarniki parowe mają najczęściej wbudowany generator pary i specjalny zbiornik na wodę. Zbiornik ten ma różną pojemność, zależną od marki i modelu urządzenia. Na rynku dostępne są także piekarniki do zabudowy z programem parowym, ale pozbawione generatora pary. Wykorzystują one wówczas fizyczne procesy parowania wody w wysokiej temperaturze przy pomocy zbiorników lub ustawionych wewnątrz pojemników. Może być też dostępna specjalna niecka u podstawy komory piekarnika, którą należy wypełnić wodą.
Zdecydowanie tak. Takie rozwiązanie jest od lat wykorzystywane w gastronomii profesjonalnej i coraz częściej pojawia się także w naszych domach. Piekarniki parowe mają kilka zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że pieczenie i gotowanie na parze zachowuje większość wartości odżywczych oraz witamin. Plusem tych urządzeń jest też możliwość połączenia tradycyjnego pieczenia z gotowaniem na parze. Warto pamiętać, że wyróżniamy dwie grupy piekarników – z wykorzystaniem parowania statycznego (specjalny pojemnik na wodę lub brytfanna, ew. podgrzewana misa) oraz rzadsze, ale i o wiele efektywniejsze modele z generatorem pary. W obu wypadkach pod wpływem temperatury woda zostaje zmieniona w parę, która rozprowadzana jest po całej komorze. Różnicą jest jedynie w pierwszym wypadku obieg grawitacyjny (naturalny), w drugim wymuszony. Modele parowe dają wiele ciekawych możliwości kulinarnych.
Różnica między tymi sprzętami jest zasadnicza. Piekarniki parowe to w praktyce tradycyjne piekarniki z klasycznymi funkcjami grzania, a więc termoobiegiem, grillem, opiekaczem, dodatkowo wyposażone dodatkowo w niewielki w zbiornik na wodę, który wtłacza parę do komory (lub woda paruje na dnie komory – w zależności od modelu). W piekarnikach temperatura może osiągać nawet 250 °C. W wypadku urządzeń do gotowania na parze temperatura waha się w przedziale od 100 do 130 °C, a para wytwarzana jest strefowo przez generator pary. I choć urządzenia do gotowania na parze nie mają tak wielu funkcji grzewczych jak piekarniki, to są uznawane za najzdrowszy i najbardziej zalecany sposób obróbki cieplnej w ogóle.
© 2024 InfoMarket