Kosiarki spalinowe

Przy wyborze kosiarki spalinowej zwróć uwagę na mechanizm tnący, od konstrukcji noża zależeć będzie jakość koszenia. (Fot. Stiga)

Mechanizm tnący trawę

Warto przyjrzeć się konstrukcji noża tnącego, od którego kształtu będzie zależeć nie tylko jakość cięcia, ale także możliwość rozdrabniania trawy. Noże mogą mieć różne kształty. Najpopularniejsze profile to:

  • prosty – przeznaczony do kosiarek bez kosza, z dwoma ostrzami na końcach;
  • profilowane do kosiarek z koszem – dodatkowe wygięcie łopatek wytwarza dużą siłę odśrodkową, działającą podczas obrotów noża, co powoduje, że cała skoszona trawa zbierana jest do kosza kosiarki;
  • prosty lub profilowany z funkcją mulczowana trawy – brzegi noży mają dodatkowe ząbki, rozdrabniające trawę, która jest rozrzucana po trawniku, aby stanowiła nawóz. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na „odżywanie” trawnika, jednak nieodpowiednie przeprowadzenie takiego zabiegu może doprowadzić do powstawania nieestetycznego filcu na trawie. Istotne jest regularne koszenie trawy, aby nie było jej za dużo; 
  • w kosiarkach Stiga Twinclip nóż ma po dwa ostrza tnące z każdej strony, dzięki czemu trawa jest ścinana zarówno od góry (pierwsze cięcie), jak i przy darni (drugie cięcie);
  • spotykane są też rozwiązania, w których klasyczny nóż jest zastąpiony tarczą z czterema wielkimi ostrzami ustawionymi co 90°.

W kosiarkach marki Stiga na uwagę zasługuje opatentowany system eXtraCollecting (w skrócie: XC system), dzięki któremu trawa na moment przed skoszeniem podnoszona jest do pozycji pionowej. Jest to możliwe dzięki wyprofilowanemu dyfuzorowi umieszczonemu w dolnej części maszyny, zwiększającemu przepływ powietrza. Dzięki temu koszenie nawet wilgotnej trawy stanie się łatwe oraz wydajniejsze.

Należy dbać o nóż. Fabrycznie nóż jest wyważony, dzięki czemu drgania nie przenoszą się na łożysko silnika i maszyna pracuje cicho. Ważne jest, aby przy ostrzeniu nie zmienić geometrii ostrza, co może spowodować jego niewyważenie i uszkodzenie łożyska napędowego oraz wyczuwalne drgania w czasie koszenia.

Kosz na trawę

Większość kosiarek wyposażona jest w kosz na ściętą trawę lub jest możliwość jego dokupienia. Dzięki temu nie trzeba później grabić trawnika, a pokos można wykorzystać na kompost. Kosze te mogą być wykonane z tworzywa lub materiałów tekstylnych ograniczających pylenie. Pojemność kosza jest dopasowana do wydajności sprzętu i może wynosić nawet 70 l. Kosz jest, oczywiście, odłączany, co pozwala na skorzystanie z innych technik koszenia. Pojemnik na trawę może mieć funkcję informującą o jego zapełnieniu. Można także kosić bez pojemnika. Ważny jest wtedy sposób wyrzutu trawy – boczny lub tylny.

Kosiarki spalinowe

Do zbierania trawy niezbędny jest pojemny kosz składany lub z tworzywa. (Fot. Tryton)

Zwróć uwagę na koła

W kosiarkach spalinowych mają największe znaczenie ze względu na dużą masę maszyny. Stosowane są dwa rodzaje: napędowe i jezdne. Duże koła lepiej sprawdzają się na nierównych i pofałdowanych powierzchniach. Na terenie nierównym świetnie sprawdzą się kosiarki wyposażone w tylne koła o większej średnicy (240 – 280 mm). Ważne jest, aby opory tocznia były jak najmniejsze, w tym celu stosowane są w łożyska (nawet podwójne), które zwiększają komfort obsługi i znacznie przedłużają trwałość układu jezdnego. Najtrwalsze są koła zbudowane z metalu, np. aluminium, i pokryte tworzywem lub gumą z różnymi rodzajami bieżnika. Koła z miękkim bieżnikiem nie ugniatają trawy.

Kosiarki spalinowe

Jeśli trawnik jest w górzystym terenie wybieraj kosiarki z dużymi kołami i napędem. (Fot. AL-KO)

2021-03-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket