DANTHERM

Nagrzewnice Master na placu budowy w Arktyce

Nagrzewnice Master

Najtrudniejsze warunki wymagają najbardziej zaawansowanych rozwiązań, dlatego urządzenia grzewcze marki Master znalazły zastosowanie w Centrum Budowy Wielkogabarytowych Konstrukcji Morskich (CSKMS) w miejscowości Bielokamenka nieopodal Murmańska.

Miasto Murmańsk w rosyjskim obwodzie murmańskim znane jest również jako centrum Arktyki. Jest to największe osiedle koła podbiegunowego, liczące około 300 000 mieszkańców. Zimą temperatury często spadają tam znacznie poniżej -35 °C, dlatego też region ten znajduje się w bardzo trudnym środowisku. Wymaga to niezawodnych rozwiązań grzewczych na zewnętrznych placach budowy. Wielomiliardowy (+1,5 mld EUR) projekt wspierany przez rząd Federacji Rosyjskiej mający na celu dalsze wzmocnienie rosyjskich dostaw energii jest już w trakcie realizacji w Bielokamence koło Murmańska. Projekt ten, prowadzony przez największego w kraju producenta gazu ziemnego, firmę Novatek, angażuje wiele międzynarodowych i krajowych firm budowlanych, a także innych podwykonawców. Powodem jest to, że Novatek buduje pierwsze na świecie centrum seryjnej produkcji linii skraplania gazu ziemnego na przybrzeżnych platformach grawitacyjnych. Rząd Federacji Rosyjskiej przyznał centrum status strategicznego projektu inwestycyjnego, dlatego też jest on podstawowym elementem wielkiego rozwoju Rosji w zakresie produkcji gazu ziemnego w rejonie Arktyki.

Zlokalizowane po drugiej stronie od Murmańska Zatoki Kolskiej centrum CSKMS zbuduje platformy, które Novatek zastosuje w swoim projekcie Arctic LNG-2. Instalacje grawitacyjne, tzw. sztuczne wyspy, będą miały ponad 300 m długości, 150 m szerokości i 70 m wysokości. Gotowe konstrukcje zostaną odholowane z Murmańska do zakładu produkcyjnego w Zatoce Obskiej przed 2023 r. i będą tam samodzielnie wydobywać i przetwarzać gaz ziemny. Prace budowlane na platformach wymagają specjalnej, innowacyjnej technologii w zakresie mieszanki betonowej i zbrojenia. Zastosowana metoda monolitycznej płyty „wszystko w jednym wylewie” jest szybka i zapewnia dużą wytrzymałość platformy. Ze względu jednak na surowe środowisko arktyczne potrzebne są przenośne rozwiązania grzewcze, które zapewnią pracownikom ciepło, a jednocześnie przyspieszą proces schnięcia betonu.

Dlatego na tym ogromnym placu budowy stosuje się teraz ogromną liczbę przenośnych nagrzewnic powietrza firmy Master: olejowych z odprowadzeniem i bez odprowadzenia spalin oraz elektrycznych. Wiele z nich jest wyposażonych w wyjątkowo długie przewody giętkie, dostarczające gorące powietrze do wszystkich miejsc, gdzie jest ono konieczne: hangarów, namiotów i wyższych kondygnacji. W rezultacie, nagrzewnice są w stanie sprostać wymaganiom grzewczym w dowolnym miejscu na placu budowy.

Nagrzewnice marki Master są znane na rosyjskim rynku budowlanym ze względu na ich niezawodną i solidną konstrukcję, prostą konserwację, łatwość obsługi oraz, co nie mniej ważne, szybki i niezawodny serwis oraz dostępność części zamiennych. Ma to kluczowe znaczenie w wypadku placów budowy, które znajdują się na odległych obszarach o trudnych warunkach atmosferycznych i nie mogą ryzykować długich okresów przestojowych z powodu niedziałającego sprzętu.

Nagrzewnice Master
2021-03-21
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket