Gramy na dużym ekranie

Gramy

Gry komputerowe stanowiły zawsze doskonałą rozrywkę. Spopularyzował je także Android TV dzięki łatwemu dostępowi do aplikacji z grami. Coraz doskonalsze efekty specjalne i grafika zachęcają do grania na dużym ekranie telewizorów Ultra HD 4K, których wyposażenie i specyfikacja są zbliżone do monitorów gamingowych.

Praktycznie do każdego telewizora można dołączyć konsolę, laptop lub komputer PC ze złączem HDMI, które ma praktycznie każda karta graficzna. Dostępne są również aplikacje w systemach smart TV, np. Steam Link, które obraz z komputera przesyłają na telewizor przy pomocy sieci lokalnej. Popularne są telewizory Android TV korzystające ze sklepu Google Play.

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Wybór rozdzielczości wyświetlacza telewizora dla gracza zależy od rozdzielczości źródła gry. Telewizory z ekranami Full HD polecane są tylko, jeśli mają one współpracować z konsolami PlayStation 4 lub Xbox One S. Obecnie jednak znacznie większa jest oferta telewizorów 4K Ultra HD, które mogą pokazać pełnię możliwości konsol PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X czy nowego Xboxa Series S. Oczywiście, przy odpowiednim budżecie, można wybrać telewizor 8K. To jedne z najlepszych wyświetlaczy na rynku i także przy konsolach pokażą znakomitą jakość obrazu. Dodatkową zaletą jest fakt, że najnowsze konsole do gier Xbox Series X oraz PlayStation 5 mają możliwość wyświetlania obrazu w 8K oraz płynności 60 kl./s dzięki złączu HDMI 2.1.

Wybierając telewizor do gier, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz warunków w pomieszczeniu. Warto zainwestować w ekrany 55-calowe i 65-calowe, coraz przystępniejsze cenowo, których wiele modeli ma wyposażenie do gier. Na dużym, dobrej jakości telewizorze łatwiej dostrzeżemy wszelkie detale obrazu.

Jaki wyświetlacz do gier?

Najlepszej jakości telewizory do gier mają wyświetlacze LCD QLED, LCD NanoCell i OLED. Obraz jest wzbogacony o efekty HDR oraz o doskonałe kolory. Poszerzony zakres kolorów w wyświetlaczach LCD QLED i LCD NanoCell LED uzyskuje się, stosując nanokryształy (kropki kwantowe).

W wyświetlaczach QLED źródło światła w telewizorze wzbogacane o kropki kwantowe powoduje, że powstały obraz zawiera znacznie większy zakres barw. Szczególnie lepsze jest odtwarzanie czerwieni i zieleni. W połączeniu z matrycami LCD VA charakteryzują się one bardzo dobrym kontrastem i poziomem czerni. Matryca VA polecana jest graczom, którzy lubią grać w zaciemnionym pokoju, a warunkiem uzyskania najlepszej jakości obrazu jest patrzenie na wprost, ponieważ pod kątem kolory bledną i zmniejsza się kontrast.

W wyświetlaczach NanoCell zadaniem nanokryształów jest filtrowanie kolorów podstawowych: R (czerwonego), G (zielonego), B (niebieskiego). W wyniku filtrowania uzyskuje się czyste, żywe, nasycone barwy. W wyświetlaczach NanoCell jest stosowna matryca LCD IPS ze znacznie szerszymi kątami niż VA. Gra, w której uczestniczy dwóch lub więcej graczy, na dużym ekranie jest bardziej widowiskowa. Przy grach wymagających podzielonego ekranu duży obraz powoduje, że obaj gracze będą mieli duże pole widzenia. Obraz jest dobrej jakości prawie z dowolnego miejsca, nie występuje problem zmniejszenia jasności i nasycenia kolorów, jeśli nie siedzi się na wprost.

Trzeci rodzaj wyświetlaczy – OLED wykorzystuje także LED-y, ale organiczne (Organic LED). Wyświetlacze OLED nie wymagają warstwy ciekłokrystalicznej i podświetlenia. Zaletą obrazu OLED w porównaniu do LCD jest znacznie wyższy poziom czerni i nieskończony kontrast, ponieważ każdy piksel obrazu można wyłączyć. Dla graczy ich obraz ma wiele zalet. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy niż w LCD. Kąt patrzenia na ekran może być dowolny, nie następuje pogorszenie kontrastu. Ograniczeniem jest znacznie mniejsza jasność obrazu w trybie HDR, przez co zalecane jest oglądanie filmów w zaciemnionym pokoju. Najgroźniejsze dla wyświetlaczy OLED jest tzw. wypalenie pikseli. To stały ślad przy długotrwałym wyświetlaniu tego samemu obrazu, ale są systemy zmniejszające ten problem.

Gramy

Duży ekran telewizora w grach dodaje nowych wrażeń nieosiągalnych dla monitorów. (Fot. TCL)

2021-03-18
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket