Witaminy zawsze pod ręką

Witaminy

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że należy spożywać jak najwięcej warzyw i owoców. Jednak nie zawsze mamy ochotę jeść je w całości. Dlatego ciekawym wyborem może być blender typu smoothie, w którym możemy w jednym pojemniku zmiksować wszystkie składniki, a następnie zabrać je w drogę.

Blendery typu smoothie często nazywane są także kubkami miksującymi. Są to niewielkie urządzenia służące do przygotowywania koktajli czy smoothie. Dzięki nim przygotowanie napoju jest bardzo łatwe – wystarczy odkręcić, wrzucić składniki i zmiksować. W niektórych modelach zastosowano zintegrowaną zamykaną słomkę, ułatwiającą picie, np. podczas ćwiczeń sportowych.

Budowa urządzenia

Pod względem budowy tego typu blendery najbardziej przypominają modele kielichowe, podobnie jak one wyposażone są w podstawę z silnikiem elektrycznym, panelem sterującym i napędem ostrzy. Różnicę stanowi sposób montażu pojemnika – jest on montowany do góry dnem, dlatego pomiędzy zakrętką z ostrzami a butelką wymagane jest zastosowanie uszczelki. Pojemnik ma najczęściej kształt butelki lub kubka. Do miksowania koktajli przeznaczona jest nasadka z najczęściej czterema lub sześcioma ostrzami wykonanymi ze stali nierdzewnej. W zależności od modelu baza blendera wyposażona jest w przełączniki pozwalające na wybór prędkości obrotowej, najczęściej jednej lub dwóch. Najprostsze blendery są pozbawione przycisków i uruchamiamy je, po prostu wciskając zamontowany kubek. Działa to na zasadzie pracy pulsacyjnej, znanej z modeli kielichowych, lub ciągłej – po przełączeniu blokady.

Użytkowanie jest więc bardzo łatwe. Wystarczy włożyć do butelki warzywa i owoce oraz zalać je wybranym płynem. Może to być np. woda lub mleko, także roślinne. Następnie nakręcamy pokrywę z ostrzami i możemy zacząć miksowanie. Potem wystarczy już tylko nakręcić ustnik i można ruszyć w drogę.

Ważne parametry

Oczywiście, znaczenie mają parametry blenderów. Nie są to duże urządzenia, więc nie wyróżniają się wielką mocą. W modelach podstawowych jest to ok. 350 W. W pełni wystarcza to do przygotowywania koktajli z warzyw i owoców, nawet jeśli zawierają one nieco lodu. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane także do mielenia, np. orzechów, jego moc powinna być większa, np. 600 W.

Blendery sportowe są urządzeniami kompaktowymi i podręcznymi. Butelka nie może być więc za duża. Powinniśmy móc ją zabrać ze sobą, np. do pracy lub szkoły. Dlatego pojemność jest nieco ograniczona i zazwyczaj wynosi maksymalnie 600 ml. Często w zestawie znajduje się druga butelka o tej samej pojemności lub mniejszej, np. 400 ml. Do tego dołączona jest nakrętka z tradycyjnym ustnikiem lub dziobkiem podobnym do bidonu. Najczęściej bidony wykonane są z dobrej jakości tworzywa sztucznego, np. tritanu, wolnego od BPA. Ze względu na dużą odporność i mała masę jest to materiał odpowiedni do tego typu produktów.

Rzadkim, ale spotykanym dodatkiem są dołączone do zestawu pojemniki XL o objętości nawet 1 l. Zazwyczaj są wykonane z odpornych materiałów, takich jak szkło hartowane czy tritan, więc mogą także miksować np. gorące zupy na krem. Tego typu produkty polecamy, jeśli ktoś poszukuje kompaktowej alternatywy dla blendera kielichowego.

Witaminy zawsze pod ręką (1)

Zazwyczaj w zestawie znajdziemy przynajmniej dwie butelki, co pozwala przygotować koktajle dla większej liczby osób. (Fot. MPM)

2021-03-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket