Witaminy zawsze pod ręką (3)

Sterowanie urządzeniem jest łatwe. Służą do niego przyciski na obudowie bazy lub wystarczy wcisnąć kielich. (Fot. Gorenje)

Dodatkowe funkcje

Blender typu smoothie jest stosunkowo prostym urządzeniem, jednak może być wyposażony w kilka przydatnych dodatków oraz funkcji. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie przed uruchomieniem, gdy kubek lub ostrza są źle zamontowane. Warto pamiętać także o elementach antypoślizgowych, zapobiegających przesuwaniu się blendera w trakcie pracy, oraz trybie pracy pulsacyjnej.

Funkcja kruszenia lodu może być przydatna zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy często przygotowuje się chłodzące napoje i koktajle, a także na przyjęciach, ponieważ kruszony lód to częsty dodatek do drinków. Należy pamiętać, że nie wszystkie modele są do tego celu przeznaczone.

Rzadko spotykanymi dodatkam są dwuramienny nóż i dodatkowy pojemnik o mniejszej objętości. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na mielenie, np. kawy, orzechów czy ziół. Dzięki temu nie musimy korzystać z dodatkowych młynków, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca, a oddzielne zestawy ostrzy i pojemników sprawiają, że smaki napojów i mielonych przypraw nie mieszają się.

Koktajle najlepiej smakują świeżo przygotowane, jednak nie zawsze mamy możliwość spożycia ich od razu lub często chcemy zabrać je ze sobą, np. do pracy lub szkoły. Jeśli zależy nam na dłuższym zachowaniu świeżości, przydatne będą wkłady chłodzące. To niewielkie pojemniki z tworzywa sztucznego, które napełniamy wodą. Następnie wystarczy je zamrozić i po przygotowaniu koktajlu umieścić w butelce. W przeciwieństwie do lodu taki wkład nie rozcieńczy koktajlu, można go używać wielokrotnie i dłużej utrzymuje niską temperaturę.

Czyszczenie blendera

Urządzenie czyści się bardzo łatwo i najlepiej myć je zaraz po przygotowaniu koktajli, chociaż oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Warto pomóc sobie szczotką do butelek, ułatwiającą mycie bidonów, które są przecież dosyć wysokie i wąskie. Większość części wystarczy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, następnie opłukać i wytrzeć. Dotyczy to w szczególności ostrzy, które choć są wykonane ze stali nierdzewnej, to nie powinno się ich zostawiać wilgotnych. Oczywiście, wybrane elementy blendera można myć w zmywarce. Informacja o tym, które dokładnie, znajduje się w instrukcji obsługi.

Nie tylko smoothie makery

Roboty kuchenne, a do tych zaliczymy także blendery butelkowe, są cenione za swoją wielofunkcyjność i łatwość obsługi. Dla wielu użytkowników jednak smoothie maker może być urządzeniem za małym i rzadko używanym. Dlatego producenci blenderów kielichowych oraz ręcznych wzbogacili swoją ofertę, wprowadzając do niej modele, które są wyposażone właśnie w wymienne butelki i w ten sposób łączą kilka różnych funkcji. Możemy więc okazjonalnie przygotować koktajl, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wystarczy wykorzystać duży kielich, aby zrobić kremowa zupę czy zemleć ziarna na mąkę.

Witaminy zawsze pod ręką (2)

Blender może być wyposażony w dodatkową nasadkę, służącą do mielenia orzechów i ziaren np. kawy. (Fot. Concept)

Przepisy na koktajle

Na pewnym etapie przygotowywania koktajli najtrudniejsze może okazać się poszukiwanie nowych przepisów i inspiracji. Pomagają jednak w tym sami producenci, którzy bardzo często dołączają do blenderów książeczki zawierające receptury na smoothie. Dzięki nim możemy odkryć nieoczywiste dla nas połączenia warzyw i owoców, które okażą się wyjątkowo smaczne. Zgodnie z duchem czasu oraz ekologii, coraz częściej tradycyjna papierowa książeczka jest zastępowana e-bookiem, który możemy obejrzeć na ekranie telefonu lub komputera. Z kolei najbardziej innowacyjne firmy proponują aplikacje na smartfony. Ich największą zaletą jest interaktywność. Możemy zapisywać ulubione receptury, a ich baza jest stale aktualizowana o nowe przepisy.

2021-03-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket