French door – przestrzenna chłodziarka i pojemna zamrażarka

French door

Modele typu french door to wyjątkowi przedstawiciele dużego sprzętu chłodniczego. Pozornie są podobne do modeli side by side. Mamy tu jednak poziomy podział na część chłodzącą i zamrażającą. Zamrażalnik jest w nich umieszczony na dole i może być ukryty za drzwiami lub wykorzystywać specjalne szuflady.

Dla użytkownika korzyść z posiadania lodówki typu french door to przede wszystkim ogromna pojemność, która może wynosić nawet 600 l! Bierze się to oczywiście z rozmiarów, a zwłaszcza szerokości, która bardzo często przekracza 90 cm. Urządzenia tego typu wymagają więc nie tylko więcej miejsca od standardowych lodówek z dolną zamrażarką, ale i odpowiedniej aranżacji wnętrza kuchni. Ale w zamian dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Jaki model french door wybrać? Oczywiście, wśród czynników decydujących o wyborze lodówki jednym z najważniejszych jest funkcjonalność urządzenia mierzona… pojemnością. Z drugiej strony ta jest różna w zależności od wymagań użytkownika. W końcu trudno, aby singiel mieszkający w kawalerce potrzebował takiej samej lodówki jak np. pięcioosobowa rodzina. Urządzenie pod względem gabarytów należy więc dopasować do potrzeb i liczby domowników. Wśród modeli typu french door dostępne są nawet konstrukcje o 70-centymetrowej szerokości, ale i takie, których szerokość to ponad metr. Jest więc w czym wybierać, i to zarówno pod względem gabarytów, jak i stosowanych rozwiązań technicznych.

Czym jest french door?

Ze względu na porównywalne gabaryty modele french door często są mylone z lodówkami typu side by side. W praktyce jednak ich konstrukcja jest inna, co ma duże znaczenie dla funkcjonalności i codziennego użytkowania. Niekiedy, żeby stwierdzić czy mamy do czynienia z modelem typu side by side, czy może z french door, należy zajrzeć do wnętrza lodówki. Urządzenia french door są wyraźnie podzielone w poziomie na dwie części. Górną, większą część lodówki stanowi chłodziarka, z kolei na dole znajduje się pojemna zamrażarka. Modele french door są wyposażone zwykle w dwoje drzwi na górze (w części chłodzącej). Zamrażalnik może mieć natomiast dwojaką konstrukcję. Może wykorzystywać specjalne, szerokie szuflady lub być podzielony na dwie części. Każda z nich wyposażona jest wówczas w osobne drzwi (modele te określane są z języka angielskiego jako four door).

Drzwi french doorów, z uwagi na ich większą liczbę lub obecność szuflad, mają oczywiście mniejszy rozmiar niż w modelach side by side – jest to duża zaleta, ponieważ gdy są otwarte, mniej wpływają na temperaturę wnętrza lodówki. Ważny jest przy tym jeszcze jeden istotny szczegół – we french doorach brakuje również pionowego słupka, który dzieli na pół przestrzeń w lodówce (w modelach side by side mamy wyraźny podział w pionie na część chłodzącą i mrożącą). Dzięki temu możliwe jest przechowywanie w chłodziarce produktów o naprawdę dużych gabarytach, jak chociażby całe gotowe dania na blachach kuchennych. Jeśli mamy do czynienia z modelem wyposażonym w zamrażalnik z szufladami (obejmującymi całą szerokość lodówki), wówczas również w komorze zamrażania możemy przechowywać wygodnie, np. większe porcje mięsa.

French door
French door

Wiele przydatnych rozwiązań

Duże gabaryty i konstrukcja french door niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim mamy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu (wysokości, szerokości etc.). Jest to argument istotny zwłaszcza dla dużych rodzin. Modele te, m.in. także ze względu na swoje rozmiary, są zazwyczaj nieco droższe od klasycznych lodówek z dolnym zamrażalnikiem. Wyposażane są jednak w wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwiają przechowywanie produktów. Częstym dodatkiem w urządzeniach french door jest wbudowany dozownik wody czy kostkarka. Co prawda, rozwiązanie to jest stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmuje sporo miejsca i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach. Dozownik wody może być uzupełniany ręcznie lub podłączany bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. To drugie rozwiązanie wymaga od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest wygodniejsze. Oczywiście, dozownik jest wyposażony w wymienny filtr do wody.

Kostkarka umieszczona na drzwiach lodówki french door jest wygodnym w użytkowaniu dodatkiem, przydatnym np. w upalne dni, a także podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wys tarczy postawić szklankę i lekko przycisnąć specjalny przycisk. Do wyboru mogą być kruszony lód, kostki lodu lub po prostu schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce. Jest to zazwyczaj obracana kostkarka tzw. twist-off.

 

Wiele przydatnych

Zależnie od konstrukcji lodówka french door może być wyposażona w dyspenser wody i lodu lub w kostkarkę, tzw. twistową, która ulokowana jest w zamrażalniku urządzenia. (Fot. Sharp)

French door z jonizacją

W lodówkach może być wykorzystywana jonizacja powietrza. Proces ten polega na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu, obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest lodówka, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty, np. cebulę.

Supermrożenie i superchłodzenie

Częste otwieranie tak pojemnej lodówki, jaką jest french door, a także dokładanie nowych produktów (zwłaszcza po zakupach) sprawia, że poziom temperatury w komorach chłodzenia czy mrożenia nieustannie się waha. Dobrym rozwiązaniem, które spotkamy już niemal u wszystkich producentów, są opcje szybkiego chłodzenia i mrożenia. Superchłodzenie sprawdza się doskonale w sytuacji kiedy do komory chłodzącej włożymy dużą ilość produktów. Są one szybko chłodzone, a kiedy temperatura uzyska swój stały poziom, funkcja jest automatycznie wyłączana. Funkcja supermrożenia w bardzo szybkim czasie obniża temperaturę w komorze zamrażarki, dzięki czemu nawet po włożeniu do niej dużej ilości nowych produktów temperatura w zamrażarce nie rośnie.

Czas utrzymania temperatury

W wypadku awarii zasilania lub usterki urządzenia znaczenie ma tzw. zdolność przechowywania produktów w zamrażarce, czyli czas utrzymania temperatury. W wypadku pojemnych zamrażarek, w jakie wyposażane są lodówki french door jest to bardzo istotny parametr. Określa on, przez ile godzin urządzenie może utrzymać niską temperaturę po odłączeniu zasilania sieciowego. Daje nam to komfort i czas potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych produktów. Pod tym względem szczególnie brylują zamrażarki skrzyniowe. Niektóre modele mają zdolność przechowywania wynosząca nawet 76 godzin, a więc ponad 3 dni! Ze względów konstrukcyjnych nie należy oczekiwać takich wyników od wielkogabarytowych chłodziarkozamrażarek. W modelach french door czas utrzymania temperatury w wypadku braku zasilania jest bardzo różny, zależnie od producenta i modelu lodówki. Może wynosić od ok. 10 do nawet 24 godz.

French door

Zdalny dostęp do wnętrza lodówki

Wśród lodówek typu french door nie brakuje modeli, które pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniami chłodniczymi. Specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na urządzenia z systemami Android oraz iOS, a także na komputery (np. z poziomu przeglądarki internetowej). Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest zwykle łączność Wi-Fi. Podstawowe funkcje, do których użytkownik ma dostęp, to np. możliwość zdalnego zarządzania pracą urządzenia, monitoring jego stanu pracy oraz poboru energii, system powiadomień, informujący np. o niedomkniętych drzwiach lodówki czy przerwie w dostawie prądu, dostosowanie do preferencji użytkownika. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość diagnostyki urządzenia w razie problemów z działaniem. Niektóre chłodziarkozamrażarki mają na wyposażeniu kamery. Są one wykorzystywane do wykonywania zdjęć wnętrza komory chłodzenia. Na smartfonie lub tablecie możemy wówczas sprawdzić, co się w niej znajduje. Rozwiązanie to przydaje się m.in. na zakupach. Dzięki niemu zdalnie zajrzymy do lodówki i dokupić te produkty, których nam brakuje.

Zdalny dostęp

W ofercie firmy Samsung dostępne są multimedialne lodówki french door z możliwością podłączenia do Internetu i wyposażone w duży ekran dotykowy. (Fot. Samsung)

Oszczędność energii

Lodówka to urządzenie, które pracuje nieustannie. W rezultacie jest jednym ze sprzętów, które w gospodarstwie domowym zużywają najwięcej energii. Szczególnie w wypadku modeli o dużych gabarytach, do których niewątpliwie zaliczają się lodówki french door, warto zwracać uwagę na zużycie energii podawane na etykiecie efektywności energetycznej.

Producenci prześcigają się w  oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, które tę energię oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w pojemnej lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu, możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Oszczędność

W niewielkiej kuchni dobrze mogą sprawdzić się modele french door o mniejszej szerokości, np. 70 cm i wyposażone w zamrażarkę szufladową. (Fot. TCL)

Energooszczędne oświetlenie

Producenci stosują w lodówkach różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej, obecnie sięgają chętnie po LED- -y. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory chłodzenia, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. W szerokiej komorze chłodzenia lodówek french door ma to szczególne znaczenie. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia.

Innowacyjne modele chłodziarek i  chłodziarkozamrażarek mogą mieć zainstalowane LED-y także w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i  owoców. Diody, które się tam znajdują emitują wówczas światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie.

Komory niskich temperatur

Część produktów, np. ryby, sałata czy owoce morza, wymaga wyjątkowych warunków przechowywania. To właśnie dla tego typu żywności wykorzystuje się w chłodziarce specjalne komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi. W ich wnętrzu temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5–1 °C. Wyższe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w sanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań, mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.

French door

Cichy french door

Duża lodówka, zwłaszcza jeśli znajduje się w kuchni otwartej na salon, powinna pracować nie tylko wydajnie, ale również cicho. Przez wielu użytkowników parametr głośności pracy lodówki jest często marginalizowany. W niewielkich mieszkaniach głośna lodówka może bardzo dawać się we znaki, podobnie jak w domach, gdzie duża kuchnia często połączona jest z salonem. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają takie rozwiązania jak No Frost (wykorzystywany zarówno w komorze chłodzenia, jak i zamrażania), a także wykorzystywanie cichych silników inwerterowych. Sam poziom wytwarzanego hałasu podawany jest w decybelach i jest to jeden z podstawowych parametrów, jaki znajdziemy na etykiecie energetycznej lodówki. Jednak należy pamiętać, że decybel jest miarą logarytmiczną, a więc różnicy w decybelach nie da się w prosty sposób przełożyć na to, co w praktyce słyszymy. 3 dB więcej liczbowo oznacza, że natężenie dźwięku jest dwukrotnie większe. Wytwarzany przez lodówkę hałas o poziomie 42 dB nie będzie jednak odczuwany jako dwa razy głośniejszy niż ten o wartości 39 dB, który np. generuje inny model. Wynika to z właściwości ludzkiego słuchu. 3-decybelowa różnica oznacza w praktyce zauważalną, wyraźnie słyszalną zmianę poziomu głośności, ale nieznaczną (zwłaszcza przy tak niskich poziomach natężenia).

Dla zapewnienia cichej pracy sprzętu ważne jest też jego poprawne wypoziomowanie, montaż i zachowanie pewnych reguł akustycznych (wstawienie w szczelną wnękę bez wątpienia zwiększy hałas znacznie).

Wentylacja urządzenia

W  wypadku lodówek, zwłaszcza tak pojemnych, jak modele typu french door, bardzo istotną kwestią jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza. Dobra wentylacja to podstawa prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Źle wentylowany sprzęt niewłaściwie pracuje, a przy tym może pochłaniać znacznie więcej energii elektrycznej. System wentylacyjny umiejscowiony jest najczęściej z tyłu lodówki. Dla zapewnienia prawidłowego obiegu powietrza modeli wolnostojących nie powinno się zabudowywać. W instrukcji obsługi są często zawarte wskazówki, jakie odstępy od kuchennej zabudowy czy też od ściany należy zachować ustawiając lodówkę w pomieszczeniu.

French door TCL z techniką antybakteryjną

Producenci chłodziarkozamrażarek stosują w swoich urządzeniach rozmaite systemy które mają zapewnić dłuższe przechowywanie żywności. Przykładem takiego rozwiązania jest ATT, czyli technika antybakteryjna, w którą wyposażony jest m.in. model RF436GM1110 firmy TCL. Urządzenie ma 70 cm szerokości. Pracuje w oparciu o kompresor inwerterowy z 10-letnią gwarancją producenta. Zapewnia on cichą i niezawodną pracę lodówki, a do tego pozwala oszczędzać energię elektryczną. Model RF436GM1110 pracuje w klasie efektywności energetycznej A+. Roczne zużycie energii wynosi 321 kWh. Poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy urządzenia nie powinien przekraczać 42 dB. Pojemność komory chłodzenia to aż 300 l, a komory zamrażania 90 l. Zamrażarka to w praktyce dwie praktyczne szuflady (każda na osobnej prowadnicy), zapewniające wygodne przechowywanie mrożonek. Zakres temperatury pracy komory zamrażania wynosi od -15 do -24 °C, natomiast zdolność zamrażania modelu RF436GM1110 marki TCL to 8 kg/24 godz. Funkcja Power Freeze umożliwia szybkie zamrażanie żywności przy utrzymaniu optymalnej temperatury.

W chłodziarce, w której zastosowano energooszczędne oświetlenie LED, dostępna jest duża szuflada do przechowywania np. warzyw czy owoców, 3 duże półki i 6 balkoników na drzwiach (do wygodnego przechowywania m.in. napojów). W wyposażeniu znajduje się również praktyczny pojemnik na jajka. We wnętrzu chłodziarki można ustawić temperaturę z zakresu od 2 do 8 °C. Lodówka została wyposażona w funkcję Power Cool, która zapewnia szybki powrót do optymalnej temperatury chłodzenia. Nie zabrakło również trybu wakacyjnego (w chłodziarce) oraz alarmów otwartych drzwi i wzrostu temperatury. Urządzenie wykorzystuje antybakteryjną technikę ATT, której działanie oparte jest na ujemnych jonach tlenu, które przedłużają świeżość przechowywanej żywności i zmniejszają wydzielanie nieprzyjemnych zapachów powstających w komorze chłodzenia.

Na uwagę zasługuje ponadto eleganckie, matowe wykończenie ze stali nierdzewnej, na którym nie pozostają nieestetyczne odciski palców. Co więcej, powierzchnia drzwi jest odporna na zarysowania.

French door TCL

Pojemny model z linii Sinfonia firmy Concept

Lodówka french door może być jednym z elementów linii wzorniczej. Dzięki temu w kuchennej aranżacji możemy zachować spójną stylistykę tego urządzenia z innymi sprzętami gospodarstwa domowego, np. piekarnikiem czy kuchenką mikrofalową. W linii Sinfonia firmy Concept dostępny jest model LA8990ss. Jest to pojemna 4-drzwiowa chłodziarkozamrażarka, która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenie ma pojemność aż 622 l. Całość można przeznaczyć na chłodziarkę lub dolną część urządzenia (dwie osobne strefy o pojemności 92 l każda) wykorzystać jako zamrażarkę lub tzw. strefę zerową. Temperaturę w dolnej części można bowiem regulować w zakresie od –18 do +7 °C. Oprócz funkcji No Frost model LA8990SS wyposażony został w sterylizator plazmowy, który pomaga chronić żywność przed bakteriami i utrzymywać jej świeżość przez dłuższy czas. Tylna ściana lodówki wykonana jest ze specjalnego metalicznego materiału, który chłodzi bardziej niż konwencjonalne tworzywo sztuczne. W urządzeniu zastosowana została sprężarka inwerterowa, która oszczędza energię, ponieważ dostosowuje prędkość do aktualnych potrzeb (w odróżnieniu od klasycznej sprężarki, która zawsze przełącza się na pełną moc). Dzięki temu model LA8990SS jest jednym z najcichszych na rynku. Maksymalny poziom hałasu generowany przez urządzenie to zaledwie 43 dB. Roczne zużycie energii przez chłodziarkozamrażarkę nie powinno przekroczyć 438 kWh.

Pojemny model
2021-03-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket