Oprócz płyt gazowych i indukcyjnych na rynku dostępne są modele ceramiczne. Zasilanie elektryczne, funkcjonalność, wygoda użytkowania i łatwa kontrola nad procesem gotowania to główne zalety tego typu urządzeń.
Płyta ceramiczna na pierwszy rzut oka – głównie z uwagi na czarną szklaną powierzchnię z delikatnie zarysowanymi polami grzejnymi – przypomina konstrukcję indukcyjną. W praktyce jej działanie jest zupełnie inne. Płyty ceramiczne podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią – wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego. Cechą charakterystyczną gorących elementów grzejnych jest czerwony obszar. Mogą nimi być spirale lub taśmy nagrzewające, które przekazują energię cieplną ustawionym na nich naczyniom.
Płyty ceramiczne, podobnie zresztą jak konstrukcje indukcyjne, kryją w sobie wiele zalet. Tym, co jest najbardziej zauważalne, jest ich płaska i gładka powierzchnia, która zapewnia łatwe i szybkie czyszczenie, również rozlanych w trakcie gotowania potraw.
Płyty ceramiczne, spośród dostępnych na rynku typów płyt elektrycznych, są najmniej wymagające pod względem potrzebnych naczyń. W tym wypadku pasuje większość z nich – od aluminiowych po szklane. Nie można jednak stosować naczyń z tworzywa sztucznego czy papieru.
Należy pamiętać, że płyta ceramiczna może potrzebować czasu, aby uzyskać odpowiednią do podgrzewania czy gotowania temperaturę, co wydłuża nieco czas przygotowywania potraw. Uruchomiona płyta ceramiczna może być bardzo gorąca, a tym samym istnieje ryzyko poparzenia, co jest szczególnie ważne, jeśli wśród domowników są dzieci, które mogłyby niepostrzeżenie dotknąć powierzchni płyty ceramicznej.
Do czyszczenia powierzchni płyty ceramicznej świetnie sprawdzają się miękkie ściereczki z mikrofibry, które nie porysują jej powierzchni, a jednocześnie doskonale pochłaniają wilgoć. Trudne zabrudzenia należy usuwać specjalnymi skrobakami.
Dostępne na rynku płyty ceramiczne mają rozmaite gabaryty. Największa różnorodnosć występuje pod względem wymiaru szerokości. Jest ona jednocześnie powiązana z liczbą pól grzejnych dostępnych w urządzeniu. Modele wyposażone w dwa pola grzejne mają zwykle ok. 30 cm szerokości. W wypadku modeli 4-polowych szerokość sprzętu nie przekracza najczęściej 60 cm. Największą szerokością charakteryzują się natomiast modele wyposażone w 5 pól grzejnych. Mogą one osiągać nawet ponad 80 cm. Takie zróżnicowanie gabarytów pozwala na odpowiednie dopasowanie płyty do wymagań użytkowników i zabudowy meblowej wykorzystywanej w kuchennym wnętrzu lub w aneksie. Duża i płaska powierzchnia płyty ceramicznej to jej niewątpliwa zaleta – umożliwia m.in. swobodne przesuwanie naczyń i wygodne gotowanie na wielu polach grzejnych jednocześnie.
W modelach ceramicznych stosowane są elektroniczne panele sterowania. Przyjmują one najczęściej formę sensorową, która w szybki i komfortowy sposób pozwala regulować moc pól grzewczych czy wybrać funkcje dodatkowe. Użytkownicy za pomocą opuszków palców wybierają konkretne ustawienia. W wielu wypadkach mogą zmieniać lub wybierać różne opcje w jednej chwili. Sensorowe panele zawierają takie elementy jak włącznik urządzenia, blokada sterowania, a także kilkustopniowa regulacja mocy. Owa regulacja mocy występuje najczęściej w formie slidera lub opcji „plus/minus”.
Intuicyjny, funkcjonalny, a przede wszystkim wygodny w obsłudze panel dotykowy to bardzo istotny element płyty ceramicznej.
Płyta ceramiczna często ma na krawędziach specjalne listwy i obramowania. Są one formą wykończenia, ale też dekoracji i upiększenia modelu. Możemy spotkać się z kilkoma możliwościami wykończenia płyty, np. szlifem półokrągłym lub ostrym, ramką stalową czy cienką listwą montowaną tylko z jednej strony lub u góry i dołu urządzenia. Jednak estetyka to nie jedyny aspekt stosowania wykończeń. Chronią one również urządzenia przed odpryskami oraz ukruszeniami płyty na ich krawędziach.
Specjalne wykończenia na krawędziach płyt ceramicznych nie tylko nadają im wyjątkowy wygląd, ale też w pewnym stopniu chronią urządzenia przed odpryskami oraz ukruszeniami. (Fot. Concept)
Bezpieczeństwo to niezwykle ważny aspekt w wypadku użytkowania płyt ceramicznych. Urządzenia te wykorzystują bowiem energię elektryczną i użytkowane są w naszych domach. Tam, bardzo często bywają „testowane” przez nasze pociechy. Zanim płyty trafią na rynek są jednak odpowiednio sprawdzane przez producentów i muszą spełniać rygorystyczne normy i zalecenia, również te związane z bezpieczeństwem użytkowania. Z rozwiązaniami tymi warto się zapoznać, bowiem ich zadaniem jest niwelowanie możliwości porażenia prądem czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o nasze kulinarne efekty.
Popularnym rozwiązaniem są rozmaite sygnalizacje świetlne oraz dźwiękowe. Kiedy płyta pracuje, urządzenie sygnalizuje to użytkownikowi np. poprzez włączenie diody kontrolnej. Dzięki temu, użytkownicy płyt ceramicznych nie oparzą się przez przypadek. Dodatkowo, w modelach elektrycznych takie sygnalizacje alarmują kiedy włączamy lub wyłączamy urządzenie, a nawet wtedy kiedy wykryją błędy – m.in. gdy na powierzchnie wykipi ciecz lub panel sterowania został przypadkowo zakryty jakimś przedmiotem.
Wszystko zależy od upodobań klienta i zdefiniowania słowa „najlepsza”. Modele żeliwne, mimo że dla klientów są rozwiązaniem wręcz archaicznym, są bardzo szanowane w branży gastronomicznej. Nagrzewają się bowiem do wysokich temperatur i w zakresach tych są bardzo stabilne. Płyty ceramiczne, choć nieekonomiczne w porównaniu do indukcyjnych, to jest to konstrukcja ceniona za jakość i również stabilność grzania, szybkość nagrzewania pola grzewczego czy możliwość używania niemal wszystkich rodzajów naczyń. Atutem jest także przystępna cena. Najbardziej zaawansowane są płyty indukcyjne, które choć wymagają specjalnych naczyń, są niezwykle bezpieczne, szybkie i komfortowe w użytkowaniu. Nie bez przyczyny to właśnie tych różnorodność konstrukcji indukcyjnych jest największa na rynku.
Wśród dostępnych na rynku modeli ceramicznych nie brakuje kompaktowych 2-polowych urządzeń. Przykładem takiego modelu jest płyta KH-3V19NT00 marki Sharp. To doskonałe połączenie zaawansowanej, a przede wszystkim skutecznej witroceramicznej techniki grzania z elegancką, smukłą konstrukcją o szerokości zaledwie 30 cm. Urządzenie to pomoże efektywnie zagospodarować przestrzeń roboczą nawet w najmniejszej kuchni. Dwustrefowa płyta ceramiczna KH- -3V19NT00 marki Sharp wyróżnia się nowoczesnym wzornictwem i eleganckim, jednolitym wykończeniem. Pierwsza strefa ma szerokość 14,5 cm i moc 1200 W, a druga 18 cm i wyróżnia się mocą 1800 W. Intuicyjną i wygodną obsługę zapewnia panel sterujący umieszczony na froncie urządzenia. Szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych, w jakie został wyposażony model KH- -3V19NT00, ułatwia codzienne przyrządzanie posiłków. Płyta ma m.in. funkcję timera z opcją zaprogramowania czasu automatycznego wyłączania. Została też wyposażona w funkcję zapobiegającą przypadkowemu naciśnięciu przycisków, a tym samym niekontrolowanemu uruchomieniu powierzchni grzejnej, np. przez dzieci. Kolejnym udogodnieniem jest funkcja Booster, która zwiększa moc strefy grzejnej, co pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu podczas przygotowywania rozmaitych potraw. Przydatny jest również wskaźnik ciepła resztkowego, który ostrzega użytkownika o wysokiej temperaturze strefy grzejnej. Urządzenie dostępne jest w kolorze czarnym.
Najpopularniejszymi konstrukcjami ceramicznymi są modele wyposażone w 4 pola grzejne. Na rynku nie brakuje jednak urządzeń o zwiększonej szerokości i wyposażonych w 5 pól grzejnych, co zwiększa komfort codziennego przygotowywania rozmaitych posiłków. Tego typu urządzeniem jest płyta ET875LMP1D firmy Siemens. Ma szerokość 81,2 cm i została wyposażona w pole combiZone, które zapewnia jeszcze większą swobodę gotowania i daje możliwość wykorzystania większych naczyń, np. brytfanny.
Intuicyjne sterowanie umożliwia panel Dual lightSlider. Aktywacja płyty ujawnia dwie podświetlane skale usytuowane po bokach wspólnego ideogramu. Ten prosty układ sprzyja intuicyjnej i precyzyjnej kontroli nad wybranymi strefami gotowania. Do dyspozycji użytkownika jest aż 17 poziomów mocy grzania. Po wyłączeniu płyty wskaźniki gasną i panel pozostaje niewidoczny. W urządzeniu nie zabrakło funkcji Booster, wskaźnika zalegania ciepła oraz timera z funkcją wyłączania, który dezaktywuje płytę, gdy nastawiony czas gotowania dobiegnie końca. Gotowanie z wykorzystaniem modelu ET875LMP1D jest wydajne energetycznie dzięki wskaźnikowi zużycia energii.
© 2024 InfoMarket