Chłodziarki do zabudowy to, wbrew pozorom, niezwykle różnorodna grupa sprzętowa. Wśród nich dostępne są zarówno kilkudziesięcio-, jak i kilkusetlitrowe modele, a tym samym różniące się pod względem gabarytów. Kupując chłodziarkę przeznaczoną do zabudowy możemy wybierać spośród wielu urządzeń zróżnicowanych także pod względem funkcji i parametrów technicznych.
Chłodziarki do zabudowy, jak sama nazwa wskazuje, jedynie chłodzą żywność i nie mają możliwości jej zamrażania. Ewentualnie mogą być wyposażone w komorę niskich temperatur o niewielkiej pojemności. W niej przez krótki czas możemy przechowywać zamrożone produkty. Kompaktowe modele lodówek do zabudowy mogą być wyposażone w niewielki, zaledwie kilkunastolitrowy zamrażalnik. Doskonałą „towarzyszką” takiej chłodziarki może być np. jednodrzwiowa zamrażarka szufladowa do zabudowy. Dzięki temu możemy stworzyć zestaw przypominający klasyczny model side by side. Decydując się na dwa lub więcej urządzeń do zabudowy i ustawiając je obok siebie w kuchennej aranżacji, możemy zbudować funkcjonalną, niemal niewidoczną z zewnątrz strefę do przechowywania żywności.
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu chłodziarki do zabudowy jest jej pojemność. Z drugiej strony ta jest różna w zależności od wymagań użytkownika. Wielu twierdzi, że im większa lodówka, tym lepiej. Taka odpowiedź ma znaczenie, jeśli z chłodziarki ma korzystać wielu domowników lub po prostu chcemy przechowywać dużą ilość produktów.
W przeciwnym razie duża chłodziarka może okazać się bezużyteczna – będzie jedynie zużywać więcej energii elektrycznej. Radzimy więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni powinniśmy zapewnić chłodzonym produktom. Z drugiej strony, jeśli użytkownik przechowuje dużą ilość jedzenia w małej chłodziarce, wówczas sprzęt nie tylko pracuje nieskutecznie, ale przede wszystkim nieekonomicznie.
Chłodziarki wraz z innymi urządzeniami chłodniczymi do zabudowy mnogą tworzyć funkcjonalne systemy do przechowywania żywności, dopasowane do potrzeb i wymagań domowników. (Fot. Amica)
W chłodziarkach do zabudowy, choć w kompaktowych rzadziej, dostępny jest najczęściej system No Frost. Rozwiązanie to jest receptą na osadzanie się szronu. Polega na zapewnieniu we wnętrzu lodówki stałego ewakuacyjnego obiegu powietrza. W ten sposób lodówka pozbywa się wilgotności, która jest odparowana poza komorę chłodzenia. Ponieważ powietrze jest suche, nie ma możliwości, aby gromadził się lód. Oprócz tego dzięki mniejszej wilgotności produkty dłużej zachowują świeżość. Produkty takie jak mięso owoce, warzywa czy ryby warto jednak przechowywać w opakowaniach lub specjalnych strefach (np. w szufladach), ponieważ No Frost może „wyciągać” z nich wilgoć i powodować wysychanie.
Chłodziarka zamontowana w zabudowie kuchennej, zwłaszcza otwartej na salon, powinna pracować stosunkowo cicho. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają takie rozwiązania jak np. wspomniany już system No Frost czy silnik inwerterowy.
W chłodziarkach do zabudowy wyposażonych w szuflady mogą być dostępne tzw. komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi (ze względu na temperaturę w nich panującą). W ich wnętrzu temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5–1 °C. Wyższe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w sanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań, mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.
Częste otwieranie chłodziarki, dokładanie nowych produktów (zwłaszcza po zakupach) sprawia, że poziom temperatury w jej wnętrzu nieustannie się waha. Praktycznym rozwiązaniem, które spotkamy już niemal u wszystkich producentów, jest tzw. superchłodzenie. Sprawdza się ono doskonale w sytuacji kiedy do komory chłodzącej włożymy dużą ilość produktów. Są one szybko chłodzone, a kiedy temperatura uzyska swój stały poziom, funkcja jest automatycznie wyłączana.
Na zużycie energii przez chłodziarkę wpływa też rodzaj zastosowanego w niej oświetlenia. Tradycyjne żarówki nie tylko pobierają więcej energii, ale część z niej oddają w postaci ciepła, które wpływa na temperaturę we wnętrzu lodówki. Dlatego obecnie jako źródło światła stosowane są najczęściej diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o bardziej naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.
W zabudowywaniu chłodziarki w meblach wykorzystuje się zawiasy ślizgowe i zawiasy płaskie. Te pierwsze to ruchome połączenie stosowane pomiędzy drzwiami mebli a urządzenia. Przestawna wysokość i głębokość okucia ślizgowego drzwi pozwalają na precyzyjną regulację. Z kolei zawiasy płaskie to solidne połączenie frontów mebli i urządzenia. Zależnie od modelu, drzwi lodówki mogą być obciążone nawet do 45 kg, a ich kąt otwarcia wynoszący 115° pozwala na swobodne i wygodne zamykanie oraz otwieranie.
Ponadto drzwi można zamontować dowolnie – po prawej lub lewej stronie lodówki, a ich konstrukcja pozwala na pełne wysunięcie, np. szuflady chłodziarki już przy otwarciu ich pod kątem prostym.
Panel sterowania w chłodziarkach do zabudowy znajduje się najczęściej w górnej części urządzenia i dostępny jest po otwarciu drzwi chłodziarki. (Fot. Sharp)
Do wyjątkowych chłodziarek do zabudowy, należą winiarki. Jednym z najważniejszych parametrów winiarki, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z modelem wolnostojącym, czy do zabudowy, jest jej pojemność. Może ona być podawana w litrach, ale najczęściej – ze względów praktycznych – mierzymy ją w prosty sposób, bo podając liczbę butelek (o pojemności 0,75 l), jaką możemy zmieścić w jej wnętrzu. Pojemność mniejszych modeli to zaledwie kilka czy kilkanaście butelek. Urządzenia podblatowe mieszczą ich zwykle nieco ponad 30. Z kolei duże, profesjonalne winiarki umożliwiają przechowywanie nawet do 200 standardowych butelek wina.
Pojemność liczona w butelkach jest też ściśle powiązana z gabarytami takiej chłodziarki. Niektóre małe winiarki można z powodzeniem ustawić na kuchennym blacie, a w trakcie spotkania nawet na stole. Te największe i najpojemniejsze winiarki mają natomiast nawet ok. 2 m wysokości i w domowym wnętrzu zajmują mniej więcej tyle miejsca co standardowa chłodziarkozamrażarka.
Wyjątkowymi chłodziarkami do zabudowy są modele stworzone specjalnie z myślą o przechowywaniu wina. (Fot. Gaggenau)
Urządzenie do montażu pod kuchennym blatem ma w ofercie firma MPM. Mamy tutaj na myśli sprężarkowy model MPM-116-CJI-17. Zapewni on dłuższe przechowywanie żywności, a jednocześnie może pozostać niemal niezauważony w zabudowie nawet niewielkiej kuchni. Lodówka ma 82 cm wysokości, 59 cm szerokości i 54,3 cm głębokości, co sprawia, że idealnie wpasuje się w kuchennej aranżacji w zabudowę podblatową. Pojemność użytkowa chłodziarki wynosi 100 l. Model MPM-116-CJI-17 ma też niewielki 16-litrowy zamrażalnik. Wnętrze urządzenia podświetlane jest energooszczędnymi LED- -ami i skrywa dwie półki w chłodziarce. Dodatkowe wygodne i praktyczne półki znajdują się także na drzwiach. Można na nich przechowywać m.in. napoje, a także jajka (dzięki praktycznemu pojemnikowi). W komorze chłodzenia dostępny jest również pojemnik na warzywa. W wyposażeniu nie zabrakło także pojemnika na lód. Urządzenie w wydatny sposób dba nie tylko o żywność, ale też o budżet domowy. Maksymalny poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy lodówki nie powinien przekraczać 39 dB, a roczne zużycie energii nie powinno być większe niż 175 kWh. Drzwi urządzenia zostały wyposażone w wytrzymałe zawiasy nożycowe. Można je zamontować tak, żeby otwierały się na lewo lub na prawo, zależnie od potrzeb użytkownika i miejsca instalacji urządzenia.
© 2024 InfoMarket