Zmywarki do zabudowy o szerokości 60 cm to bardzo popularna, a jednocześnie funkcjonalna grupa urządzeń. Tego typu modele pozwalają na umycie dużej liczby naczyń w jednym cyklu. Wykorzystują przy tym różnorodne rozwiązania techniczne, które zapewniają komfortowe użytkowanie. Podobnie jak w wypadku modeli 45-centymetrowych, również w tej grupie znajdziemy urządzenia z panelem odkrytym lub zakrytym.
Pierwszy ze wspomnianych typów urządzeń cechuje się możliwością zabudowy za pomocą frontu meblowego, ale z wyłączeniem obszaru panelu sterowania. Ważne, aby, jeśli to tylko możliwe, unikać tzw. wypełniaczy pomiędzy panelem sterowania a frontem meblowym (ze względów estetycznych). Stosuje się je zwykle wtedy, kiedy producent mebli nie jest w stanie zaoferować spasowanego dokładnie na wymiar frontu.
Zmywarki z panelem zakrytym określane są mianem zmywarek w pełni zintegrowanych, ponieważ mogą być one całkowicie zabudowane, a przez to praktycznie niewidoczne w kuchennej zabudowie. Panel sterowania jest wówczas umieszczony na wewnętrznej części rantu drzwi, przez co użytkownik może przymocować do drzwi urządzenia front meblowy, ujednolicający wygląd kuchennych mebli, z dowolnie wybranym uchwytem.
Z gabarytami zmywarki wiąże się jej pojemność, która często „mierzona” jest w kompletach naczyń. Modele o szerokości 60 cm będą więc pojemniejsze od swoich 45-centymetrowych odpowiedników. Mogą pomieścić, zależnie od modelu, od 11 do nawet 16 kompletów naczyń. Pamiętajmy jednak, że pojemność to rzecz umowna. Wystarczą trzy duże garnki i pojemność liczona kompletami będzie już w praktyce znacznie mniejsza. Niezależnie jednak od szerokości i pojemności modelu do zabudowy, tego typu zmywarki wyposażane są w podobne funkcje i rozwiązania techniczne, które mają zapewnić komfortowe i skuteczne zmywanie oraz suszenie naczyń.
Kosze są mało docenianym elementem zmywarki. Zwłaszcza w szerszych, 60-centymetrowych zmywarkach odgrywają bardzo ważną rolę i wykonują nie mniej ważną „robotę”. To na nich układa się naczynia, aby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie (np. kosz na sztućce) decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Kosze dostępne we współczesnych modelach przystosowane są w większości do komfortowej regulacji ich wysokości. Służy to przede wszystkim temu, aby dostosować wysokość kosza do rozmiaru naczyń (np. do wysokich talerzy, które w normalnym wypadku nie zmieściłyby się na stojąco). Zazwyczaj dzięki jednemu ruchowi ręki, kliknięciu czy podniesieniu elementu kosz wysuwa się w dół, zwiększając ogólną przestrzeń.
Coraz częściej w zmywarkach, szczególnie tych o szerokości 60 cm, stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. Jej kilkucentymetrowa wysokość pozwala także na ustawienie na jej obszarze nawet niskich filiżanek, np. do espresso. Jeśli klient chce indywidualnie zarządzać wnętrzem zmywarki, może taką szufladę wyciągnąć i włożyć np. wysokie garnki czy inne nieporęczne elementy zastawy.
Coraz częściej w zmywarkach stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze komory zmywania. Umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie sztućców, a w niektórych modelach nawet niewielkich filiżanek i akcesoriów kuchennych. (Fot. Sharp)
Pojedyncze ramię natryskowe dostępne było na rynku jako pierwsze. Usytuowane jest ono pod dolnym koszem tak, aby zraszająca naczynia woda umyła wszystkie naczynia i grawitacyjnie spadała na dół. Jednak klasyczne rozwiązania z jedną dyszą to dziś rzadkość. Obecnie, zwłaszcza w pojemnych modelach o szerokości 60 cm, stosuje się zwykle minimum dwa ramiona (górne i dolne). Dysze są przy tym stale unowocześniane przez stosowanie wielu dodatkowych udogodnień i instrumentów – stosuje się elementy i perforacje o różnych kształtach bądź wprowadza dodatkowe ramię (koło) na samej dyszy. Taki zabieg nazywany jest zmywaniem orbitalnym lub satelitarnym. Taki element obraca się wokół własnej osi wraz z ramieniem, które realizuje obroty wokół własnej. Stąd nazwa „orbitalne”, bo przypomina ruch Ziemi wokół Słońca. Planeta obraca się wokół własnej osi, ale i obiega jednocześnie dookoła Słońce. Rozwiązanie to znacząco poprawia efektywność zmywania.
Innowacyjne ramię natryskowe WaterSpinner, którego połowa obraca się nie tylko wokół osi całej natrysznicy, ale także wokół własnej osi stosuje w swoich najnowszych modelach marka Amica. Umieszczono je w górnym koszu, dzięki czemu woda dociera w każdy zakamarek. Skutek? Naczynia w górnym i dolnym koszu są nie tylko szybciej, ale i dokładniej umyte. Jak podaje producent, ramię WaterSpinner to o 27 proc. większa wydajność zmywania w trudno dostępnych miejscach. Rozwiązanie to ma więc wyeliminować problem niedomytych naczyń znajdujących się w narożnikach zmywarki, a także plam w zagłębieniach talerzy, na dnie kubków czy w wypukłych zdobieniach.
Odpowiednio skonstruowane systemy natryskowe zapewniają skuteczne mycie naczyń, nawet tych ustawionych w narożnikach komory zmywania. Wszystko po to, by po zmywarce nie trzeba było już niczego „poprawiać”. (Fot. Bosch)
Zmywarki obsługują rozmaite programy automatyczne. Część z nich jest uniwersalna i dostępna w wielu modelach różnych producentów. Przed wyborem urządzenia warto się im dokładniej przyjrzeć i zapoznać z opisem oraz zaleceniami producentów (instrukcja obsługi). Nie wszystkie naczynia można bowiem myć w danych programach. Przyczyny są różne: zbyt delikatny program nie domyje trudnych plam, np. z garnków, a zbyt gorąca temperatura programu długiego może np. zniszczyć szkło. Wiele spośród dostępnych programów dostosowanych jest także do mycia wyposażenia kuchni (np. srebra, kryształu, blach itp.).
Czytelny i wygodny w obsłudze panel sterowania to bardzo ważny element zmywarki. Dzięki intuicyjnemu rozmieszczeniu przycisków i sugestywnej ikonografii łatwo wybierzemy program odpowiedni do załadunku.
Każdy użytkownik zmywarki pewnie choć raz zastanawiał się, czy pęknięty kieliszek wyciągnięty z komory przewrócił się i zbił czy po prostu pękł pod wpływem wysokiej temperatury. Niestety, takie sytuacje niekiedy zdarzają się – może niepowszechnie, ale nadal spędzają sen z powiek wielu użytkowników maszyn myjących. Jednak producenci zapewniają, że takich sytuacji w nowoczesnym sprzęcie można uniknąć, chociażby za sprawą stosowanych systemów ochrony szkła. Z technicznej strony zmywarka myje naczynia w niskiej temperaturze i płucze co jakiś czas letnią wodą (bez szoków temperatury). Drugim zabezpieczeniem szkła jest ochrona przeciwkorozyjna. Producenci stosują także systemy, które analizują na bieżąco twardość wody i utrzymują ją na optymalnym dla naczyń poziomie.
Rozwiązanie daje możliwość mycia naczyń przy niepełnym załadunku (np. tylko w górnym koszu). Dzięki niemu możemy myć naczynia oszczędnie bez obawy, że zmywarka zużyje tyle samo wody jak przy pełnym załadunku. Opcja mycia połowy załadunku to bardzo podobne rozwiązanie, które rozpoznaje rodzaj załadunku i dostosowuje do niego zużycie wody oraz energii elektrycznej.
W zmywarkach może być wykorzystywanych kilka poziomów mycia. Pozwala to szybciej i skuteczniej rozprowadzić wodę i skrócić w wielu sytuacjach całkowity czas zmywania. Dostępna może być również tzw. strefa intensywna. Rozwiązanie to polega na zwiększeniu ciśnienia wody i temperatury zmywania, najczęściej w dolnym koszu. Dzięki tej funkcji czyszczone najniżej naczynia, np. garnki czy patelnie, będą idealnie czyste, a włożone w górnym koszu kieliszki – bezpiecznie myte.
Na rynku dostępne są modele zmywarek do zabudowy, które wyposażone są w specjalistyczny filtr, zwany filtrem samoczyszczącym. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla zapominalskich, którzy nie pamiętają o ważnym procesie ręcznego czyszczenia tych elementów. Taka zmywarka automatycznie obmywa specjalne sitko i wypompowuje wodę wraz z resztkami jedzenia. Specjalnie wyprofilowane dysze w dolnej części dolnego ramienia natryskowego są odpowiedzialne za stałe czyszczenie powierzchni filtra (pod wpływem strumienia wody zabrudzenia są transportowane przez filtr zgrubny w kierunku pompy wyrzutowej). Właśnie dlatego nawet największe zabrudzenia, nie blokują filtrów i pozwalają na ich efektywną pracę.
Zastosowane we wnętrzu komory zmywania oświetlenie to nie tylko stylistyczny detal urządzenia, to bardzo praktyczna funkcja, która pozwala zobaczyć to, czego „gołym okiem” nie widać. Zwłaszcza w dużych, 60-centymetrowych zmywarkach może okazać się przydatne. Po otwarciu drzwi światło zmywarki zapala się i widzimy każdy szczegół w komorze. Dojrzymy, czy sztućce są czyste czy trzeba włączyć cykl mycia ponownie. Dostrzeżemy także, czy sama komora zmywarki jest stosunkowo wolna od zabrudzeń. Oświetlenie komory spotykane jest najczęściej w bardziej zaawansowanych modelach na rynku, choć nie jest to regułą.
Nie tylko piekarniki, kuchenki mikrofalowe czy lodówki mają podświetlane wnętrze. Takie rozwiązanie znajdziemy obecnie również w zmywarkach. Dzięki podświetlanej komorze pozmywane naczynia możemy komfortowo rozładować nawet wieczorem, bez konieczności rozświetlania wnętrza całej kuchni. (Fot. Gaggenau)
Zmywarki do zabudowy, oprócz standardowej możliwości podłączenia do wody zimnej, mogą być podłączone do wody ogrzanej do maksymalnie 60 °C. Wtedy oszczędzamy zarówno energię elektryczną do podgrzania wody, jak i przeznaczony na to czas. Czas zmywania skraca się więc o kilkanaście minut – zmywarka tyle potrzebuje czasu na aktywowanie grzałek elektrycznych i nagrzanie wody. Warto wiedzieć, że ciepła woda może pochodzić już z instalacji z wodą ciepłą, a także być podgrzana z pomocą instalacji solarnej, pompy ciepła czy chociażby kominka z płaszczem wodnym. I tutaj widać największą oszczędność, tym bardziej że w porównaniu ze zwykłym bojlerem elektrycznym wymienione źródła najtaniej ogrzewają wodę.
Wśród modeli o szerokości 60 cm na rynku dostępne są również zmywarki, które w cyklu zmywania wykorzystują parę. Zastosowanie pary wodnej w zmywarkach nie powinno nikogo dziwić. Jeśli parę da się efektywnie wykorzystać w pralkach, suszarkach, piekarnikach czy czyścikach parowych, to czemu nie zrobić tego w zmywarce? Zwłaszcza, że ma ona doskonałe właściwości myjące i odkażające. Wytworzenie pary, która wspomaga rozprowadzanie wody przez ramiona spryskujące, gwarantuje najlepszą możliwą jakość zmywania, nawet w wypadku bardzo delikatnych elementów zastawy. Para wodna jest jednym z najlepszych „detergentów”. Skutecznie rozpuszcza bród i zabrudzenia, a dodatkowo odkaża naczynia. Usprawnia więc znacząco proces mycia. Co ciekawe i ważne, wykorzystywana jest także do suszenia naczyń. Na rynku jest bardzo mało zmywarek z funkcją pary. Zmywarkę parową ma w ofercie firma LG. Urządzenie z techniką TrueSteam, poza tym, że gwarantuje doskonałe rezultaty zmywania, pomaga także zadbać o bezpieczny, zdrowy dom. TrueSteam wykorzystuje właściwości pary. Dzięki niej zmywarka usuwa do 99,9 proc. niebezpiecznych bakterii i wirusów. Para pozwala także na delikatne, ale efektywne usuwanie nawet wyjątkowo uporczywych zabrudzeń bez konieczności wcześniejszego namaczania czy opłukiwania naczyń. Cząsteczki pary wodnej pomagają jednocześnie zredukować o 30 proc. zacieki na szklankach, kieliszkach czy innych elementach zastawy. W rezultacie otrzymujemy błyszczące naczynia bez zbędnego wysiłku.
Coraz większa liczba zaawansowanych technicznie zmywarek ma rozwiązania prozdrowotne. Zwykle są one stworzone z myślą o małych dzieciach, przy których wyparzanie butelek czy miseczek jest bardzo ważne. Co istotne, o ile funkcje te są bardzo praktyczne, o tyle lekarze alergolodzy sugerują, aby korzystać z tych opcji co jakiś czas, nie stale. Jak się okazuje, codzienne wyjaławianie pojemników czy butelek dla dzieci sprzyja, niestety, alergiom. Funkcje te często łączone z opcjami parowymi, świetnie się także sprawdzą w wypadku wyparzania starych, dawno nieużywanych naczyń czy tych mocno wcześniej zabrudzonych lub potrzebujących większej higieny (np. zastawy stołowej po sezonie zimowym). Warto pamiętać, że program ten często może być wykorzystany do umycia i wyparzenia samej zmywarki. Raz na jakiś czas warto go więc aktywować, o ile oczywiście zmywarka ma taką opcję.
Wśród oferowanych przez producentów modeli znajdziemy również takie, których pracę można kontrolować z wykorzystaniem aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. (Fot. Siemens)
Dla wielu użytkowników istotnym parametrem technicznym zmywarki będzie jej głośność podczas pracy. Wśród modeli do zabudowy o szerokości 60 cm dostępnych jest wiele modeli, które zapewniają ciche i skuteczne zmywanie. Jakie zatem wartości decybeli będą odpowiednie? Zmywarki o poziomie hałasu poniżej 55 dB(A) możemy uznać za ciche, a poniżej 50 dB(A) za bardzo ciche. Należy jednak pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną (nierównomierną) i każdy z nas odbiera go inaczej i wyczulony jest na inne jego zakresy. O wiele ważniejsze od poziomu hałasu deklarowanego przez producenta są odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Na przykład tylko niepoprawna instalacja może zwiększyć emisję hałasu nawet o kilka decybeli, co w praktyce oznacza znacznie większą głośność pracy sprzętu.
Wśród zmywarek do zabudowy o szerokości 60 cm dostępnych jest wiele modeli, które zapewniają ciche i skuteczne zmywanie. (Fot. Miele)
Jakość Miele i dbałość tego producenta o środowisko przekłada się także na trwałość urządzeń. Modele należące do Gen 5000 są testowane na 15 tys. godzin pracy, co oznacza średnio 20 lat użytkowania. Łączą w sobie wiele istotnych cech, których oczekują dziś osoby świadomie dokonujące wyboru urządzeń domowych. Najważniejsze z nich to efektywność i wydajność przy zachowaniu wyjątkowej oszczędności energii i zużycia wody. Dzięki technice EcoPower w pełnym cyklu mycia zużyjemy znacznie mniej wody (już od 6 l). Eco Power to również nowe ramiona spryskiwaczy, nowa pompa cyrkulacyjna, nowy system filtracji i przewodów doprowadzających wodę. Zastosowane w modelach Gen 5000 przyłącze ciepłej wody pozwala zaoszczędzić nawet 50 proc. energii elektrycznej. Nowe zmywarki Miele mają klasę energetyczną nawet A+++ -10 proc. Wnętrze urządzenia jest niezwykle elastyczne. Dzięki przesuwnym elementom można zmieniać wymiary opatentowanej szuflady 3D-MultiFlex i tworzyć przestrzeń na naczynia i akcesoria o niestandardowych kształtach: obok sztućców można tam włożyć również małe naczynia, akcesoria kuchenne czy szklanki do espresso. Przestrzeń elastycznego kosza FlexLine można kształtować tak, by umieszczać w nim różne, także nietypowe, rodzaje naczyń, które zostaną umyte zawsze bezpiecznie i dokładnie. Zależnie od modelu nowe zmywarki Miele pozwalają na pozmywanie do 14 kompletów naczyń. Dostępne są również funkcja zmywania połowy załadunku oraz możliwość zaprogramowania opóźnionego startu.
Innowacyjny program QuickPowerWash pozwala efektywnie umyć naczynia już w ciągu 58 minut. W czasie trwania programu Automatic AutoSensor kontroluje przejrzystość wody i mierzy stopień zabrudzenia naczyń (potrójny pomiar zabrudzeń i zmętnienia wody – podczas mycia wstępnego i dwukrotnie podczas mycia zasadniczego). W wyposażeniu jest również system Waterproof, który uchroni użytkownika przed zalaniem mieszkania.
Zmywarki do zabudowy mogą być wyposażone w systemy automatycznego otwierania drzwi po zakończonym cyklu zmywania. Tego typu rozwiązanie – system OpenDry – wykorzystuje model DIM635ACBG marki Amica. Dzięki niemu pod koniec cyklu zmywania drzwi uchylają się same na niewielką szerokość, po czym jeszcze przez kilka minut zmywarka dosusza naczynia i wyłącza się automatycznie. Nie musimy zatem pamiętać o tym, żeby na koniec cyklu zmywania samodzielnie otworzyć zmywarkę. Możemy nawet uruchomić zmywanie, wyjść z domu, a po powrocie zastaniemy czyste i suche naczynia. W razie potrzeby możemy również zaprogramować czas opóźnienia uruchomienia cyklu zmywania nawet o 24 godz. W procesie suszenia wykorzystywany jest system HotAir Drying, w którym woda z naczyń, rozgrzanych podczas ostatniego płukania, odparowuje jeszcze skuteczniej dzięki wspomnianej wcześniej funkcji OpenDry.
Do dyspozycji użytkownika jest 5 zdefiniowanych programów zmywania, przedstawionych za pomocą ikon na panelu zmywarki. Pierwszy Program Auto, choć trwający stosunkowo długo, jest rozwiązaniem uniwersalnym. W tym trybie zmywarka sama dobierze intensywność mycia dostosowując parametry do poziomu zabrudzenia naczyń. Standardowym programem jest Program Eco. Jest on przeznaczony do mycia średnio zabrudzonych garnków, talerzy czy patelni. Nieco szybsze i skuteczne zmywanie umożliwia program 90-minutowy. Zmywarka została również wyposażona w Program Krótki 20’, dzięki któremu szybko umyjemy lekko zabrudzone szklanki, kieliszki czy porcelanę. W modelu DIM635ACBG na uwagę zasługuje bardzo przydatny program Autoczyszczenie, który ułatwia utrzymanie wnętrza urządzenia w czystości i znacznie przedłuża jego żywotność. Obsługa zmywarki jest bardzo łatwa. Wyboru odpowiedniej funkcji czy programu zmywania dokonujemy z wykorzystaniem intuicyjnych przycisków i dwucyfrowego wyświetlacza LCD, na którym oprócz symbolu programu może wyświetlać się ustawiany czas opóźnienia zmywania oraz kody błędów (ułatwiające identyfikację ewentualnej usterki). W modelu DIM635ACBG mamy również BlueDot, czyli niebieską diodę świecącą w kierunku podłogi. Dioda informuje nas o trwającym procesie mycia.
Producenci zmywarek wykorzystują rozmaite rozwiązania techniczne, które mają zapewnić szybkie i skuteczne zmywanie, a do tego bezpieczne nawet dla najdelikatniejszych naczyń. Tego typu systemy stosowane są m.in. w modelu SN63EX14AE marki Siemens. Jednym z nich jest system glassCare. Obejmuje on technikę ochrony szkła, specjalny delikatny program i wymiennik ciepła. Dzięki temu szklane naczynia zmywane są z największą ostrożnością. Zmywarka wyposażona jest w Asystenta Dozowania. Dzięki temu tabletka czyszcząca wpada bezpośrednio do małego pojemnika przechwytującego, a precyzyjnie wymierzony strumień wody szybko ją rozpuszcza. Detergent jest równomiernie rozprowadzany wewnątrz urządzenia, co zapewnia optymalne rezultaty zmywania. Niebieskie światło infoLight emitowane na podłogę informuje użytkownika o trwającym procesie zmywania. Po zakończeniu pracy z wybranym wcześniej programem światło automatycznie gaśnie.
Producent wyposażył urządzenie w 6 programów zmywania, m.in. program automatyczny. Po jego wybraniu czujnik aquaSensor sprawdza stopień zanieczyszczenia wody i określa, jaką ilość świeżej wody musi pobrać zmywarka, a następnie do jakiej temperatury pobrana woda ma zostać podgrzana. Naciskając przycisk varioSpeed Plus, możemy znacznie skrócić czas mycia naczyń. Dopasowanie wnętrza komory zmywania do załadunku ułatwia funkcjonalny system koszy z regulacją wysokości górnego kosza (funkcja rackMatic). Blokada RackStopper zapobiega zbyt dużemu, przypadkowemu wysunięciu dolnego kosza. Zmywarka została wyposażona w specjalną tackę do mycia długich noży oraz kosz na sztućce (w dolnym koszu) i dwie półki na filiżanki (w górnym koszu).
Mniejsze zużycie energii z zachowaniem identycznej skuteczności zmywania zapewnia wydajny, trwały i cichy silnik iQdrive. Dzięki niemu nawet krótkie programy mogą zapewnić optymalne rezultaty zmywania. W modelu SN63EX14AE nie zabrakło także systemu aquaStop, który zapobiega wszelkiego rodzaju uszkodzeniom wywołanym przez wodę, czy to w przewodzie dopływowym, czy też z powodu wycieku wewnątrz urządzenia. Gwarantuje to bezpieczeństwo przez cały okres eksploatacji zmywarki.
Urządzenie jest kompatybilne z platformą Home Connect, co pozwala na zdalną kontrolę pracy zmywarki (z wykorzystaniem aplikacji zainstalowanej np. na smartfonie).
© 2024 InfoMarket