Pochłanianie oparów i designerskie oświetlenie w jednym

Pochłanianie oparów

Modele sufitowe to jedna z najbardziej efektowych i efektywnych konstrukcji okapów. Płaska, a jednocześnie dość duża powierzchnia w tego typu urządzeniach prezentuje się bardzo elegancko i nowocześnie, a do tego jest wyjątkowo praktyczna. Dużych rozmiarów model sufitowy z powodzeniem może zastąpić w kuchni klasyczne oświetlenie.

Okapy sufitowe doskonale wpisują się w najnowsze trendy projektowe i wzornicze. Wymagają przy tym pewnych przemyśleń i innego spojrzenia na kuchnię. Odwzajemniają się jednak jakością i efektywnością wentylacji, a do tego znakomicie się prezentują. Dzisiejsza oferta okapów projektowana jest tak, aby jak najtrafniej dobrać je do kuchennej. Jeśli mamy więc bardzo eleganckie mieszkanie lub przestrzenny dom, a przy tym nieco więcej funduszy na zakup okapu – model sufitowy jest idealnym rozwiązaniem.

Pochłanianie oparów i designerskie oświetlenie w jednym2

Część okapu sufitowego może zostać ukryta w podwieszanym suficie. Dzięki temu urządzenie pozostaje niemal niewidoczne w kuchennej aranżacji.

Wygoda użytkowania

Model sufitowy sprawdzi się nie tylko podczas gotowania, ale tak naprawdę w codziennym funkcjonowaniu. Okap szybko przewietrzy pomieszczenie, jest także idealny podczas spotkań z rodziną czy znajomymi, gdy w pomieszczeniu przebywa dużo osób. Dosyć duże gabarytowo okapy sufitowe dobrze radzą sobie z wymianą powietrza nawet w pomieszczeniach o większej kubaturze. Ich stylistyka nawiązuje zwykle do minimalizmu w każdej kwestii. Tego typu modele świetnie się prezentują po zamontowaniu, choć mocno się nie wyróżniają i nie zajmują przy tym miejsca w kuchni – dobrze zainstalowany okap sufitowy może być niemal niewidoczny. Montaż okapu sufitowego polega na zabudowie mechanizmu wentylującego w suficie (często podwieszanym) lub zamontowaniu go na nim w sposób widoczny. Sufitowa konstrukcja, oczywiście odpowiednio „zamaskowana”, nie zaburza aranżacji i  wystroju kuchennego wnętrza, a do tego nie zajmuje cennej przestrzeni w  domowej kuchni. Rozwiązanie to preferują przede wszystkim zwolennicy minimalistycznego wzornictwa i nowoczesnych wnętrz. Ze względu na utrudniony dostęp do urządzenia jego obsługa odbywa się najczęściej za pomocą pilota. Może też być dostępna opcja sterowania z płyty. Na rynku nie brakuje także sufitowych modeli, którymi można sterować z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Pochłanianie oparów i designerskie oświetlenie w jednym6

Konstrukcje sufitowe pokazują, że urządzenia te doskonale sprawdzają się również jako elegancki i praktyczny element wystroju kuchni czy aneksu kuchennego.

Wyjątkowe źródło światła

Dostępne na rynku modele okapów sufitowych w zdecydowanej większości wyposażone są we własne oświetlenie (obecnie najczęściej LED-owe), dzięki czemu stały się one niezwykle efektowne. Przemyślane rozmieszczenie diod daje wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd oraz funkcjonalność całej kuchni. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła i znacznie wykroczyła poza swój pierwotny kształt. Obecnie, poza funkcjonalnością, nowoczesne oświetlenie okapu staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni. Uroki rozwiązań sufitowych zauważalne są także wieczorem, kiedy chcemy włączyć delikatne oświetlenie. Okap może wówczas pełnić funkcję pięknej, estetycznej lampy. Co więcej, w wielu modelach dostępna jest regulacja temperatury barwowej oświetlenia. Umożliwia ona dostosowanie tego parametru do innych elementów oświetleniowych wykorzystywanych w domowej aranżacji.

Pochłanianie oparów

Okap sufitowy może nie tylko skutecznie pochłaniać kuchenne opary, ale również pełnić rolę stylowego oświetlenia.

Jak sterować okapem sufitowym?

Zawieszony wysoko okap sufitowy trudno byłoby obsługiwać z wykorzystaniem panelu sterowania umieszczonego na urządzeniu. W związku z tym na rynku mamy wiele modeli obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcja ta zaliczana była do tych najbardziej prestiżowych i komfortowych. Dziś, zwłaszcza w  konstrukcjach sufitowych, stała się ona standardem. Pilot działa na zasadzie przekazywania fal podczerwieni i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem w  odległości od kilku do kilkunastu metrów. Dodawany jest często jako element wyposażenia, choć w wypadku niektórych modeli sprzedawany jest osobno, jako opcja. Pilot jest bardzo chętnie używany przez wielu konsumentów. Warto sprawdzać, jakimi funkcjami okapu można z jego pomocą sterować.

To jednak nie wszystko, bo innowacyjnych rozwiązań w okapach nie brakuje. Do takich możemy z pewnością zaliczyć sterowanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej (często w ramach całego systemu „inteligentnego” domu).

Wybrane modele okapów sufitowych mogą łączyć się ze smartfonem lub tabletem dzięki modułom komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz Bluetooth. Pozwala to na zdalną obsługę modelu z poziomu telefonu bez ruszania się z łóżka, a nawet gdy nie ma nikogo w domu! W praktyce jest to bardzo funkcjonalna opcja, która wnosi do pomieszczenia kuchennego kolejne nowoczesne rozwiązanie. Wystarczy jeden dotyk palca na ekranie urządzenia mobilnego, aby okap rozpoczął pracę. Działanie jest dosyć proste. Należy pobrać kompatybilną, udostępnioną przez producenta aplikację na urządzenie mobilne. Po sparowaniu smartfona lub tabletu z okapem aplikacja wraz z funkcją wydawania poleceń jest gotowa do działania.

Modele okapów z modułem komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pozwalają z odległości nawet do kilkudziesięciu metrów włączyć urządzenie, oświetlenie i regulować moc turbin. Modele korzystające z Wi-Fi, w zależności od modelu, mogą przekazać informacje o stanie aktywności urządzenia (czy jest włączone czy nie), o statusie poboru energii elektrycznej, a także pozwalają na zdalną kontrolę nad oświetleniem. W niektórych modelach – na włączenie i aktywowanie całego mechanizmu okapu.

Nowoczesne okapy mogą być sterowane również za pomocą gestów, choć w modelach sufitowych, ze względu na stosunkowo dość dużą odległość urządzenia od użytkownika, rozwiązanie to raczej nie jest niewykorzystywane.

Pochłanianie oparów i designerskie oświetlenie w jednym16

Zawieszony wysoko model sufitowy możemy wygodnie obsługiwać z wykorzystaniem pilota zdalnego sterowania, który często znajduje się w zestawie z urządzeniem.

Sterowanie okapem z płyty grzejnej

Płyta grzejna może służyć nie tylko do przygotowywania smacznych potraw, ale również do obsługi parametrów pracy okapu sufitowego. Okap komunikuje się wówczas bezprzewodowo z płytą elektryczną (np. indukcyjną), która będzie automatycznie włączać urządzenie i regulować siłę wyciągu, dostosowując ją do intensywności gotowania. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Ważne przy tym, aby zarówno płyta, jak i okap obsługiwały to rozwiązanie.

Tryby pracy okapu sufitowego

Większość okapów sufitowych (ale nie wszystkie) może pracować w jednym z dwóch trybów: w obiegu zamkniętym jako pochłaniacz oraz w obiegu otwartym, jako wyciąg. Obieg zamknięty zwany też recyrkulacyjnym oznacza, że okap pochłania do filtra zanieczyszczone oparami i tłuszczami powietrze, oczyszcza je, a następnie z powrotem wpuszcza do obiegu. Obieg otwarty, zwany wywiewowym, odprowadza zaś powietrze bezpowrotnie na zewnątrz pomieszczenia – zwykle do pionu wentylacyjnego. To, z której opcji skorzystamy zależy od tego, czy mamy w kuchni specjalną szyb kominowy czy też nie (należy to sprawdzić: okapu nie wolno podłączać do tzw. pionu grawitacyjnego!). Jeśli okap pracuje w trybie wyciągu wykorzystuje zwykle filtry metalowe, które absorbują tłuszcz wydzielający się wraz z parą wodną i charakteryzują się prostym demontażem oraz możliwością mycia zarówno pod bieżącą wodą, jak i w zmywarce. Jeśli okap pracuje jako pochłaniacz (powietrze krąży stale po kuchni) to wymaga on oprócz filtra metalowego także filtra pochłaniającego (tzw. absorbującego). W większości okapów jest to filtr węglowy. Zwykle jeden egzemplarz filtra dołączony jest do podstawowego wyposażenia.

Wydajność okapu sufitowego

W okapach, nie tylko zresztą tych sufitowych, bardzo ważny jest odpowiedni dobór urządzenia pod względem wydajności. Jak ją wyznaczyć? Najprostszą metodą jest pomnożenie powierzchni podłogi pomieszczenia (w metrach kwadratowych) przez jego wysokość. Uzyskamy wtedy kubaturę kuchni mierzoną w metrach sześciennych. Następnie wynik trzeba pomnożyć przez 6 (jeśli chcemy dobrać urządzenie pracujące w absolutnym minimum zalecanej skuteczności) lub przez 12 (gdy chcemy uzyskać maksymalną wydajność). Za optymalny, uśredniony stan wymiany powietrza w pomieszczeniu można więc przyjąć zakres od 8 do 10 razy w ciągu godziny. Założenie to odnosi się do kuchni zamkniętych. Jeśli natomiast kuchnia otwarta jest na salon lub przedpokój, wówczas trzeba uwzględnić jego powierzchnię w obliczeniach, ale tylko z założeniem, że pod uwagę bierzemy pierwszą, najbliżej sąsiadującą z kuchnią kubaturę. Warto pamiętać, że często im większa wydajność okapu, tym głośniejsza praca silnika (wentylatora). W wypadku mieszkań czy domów wielopoziomowych zbyt duża wydajność okapu może nawet powodować zakłócenia w równowadze wentylacji w całym pomieszczeniu, a w krańcowych sytuacjach np. ściągać w zimie chłód z wyższych kondygnacji.

Jak czyścić okapy sufitowe?

Efektywną pracę okapu pomaga zapewnić jego systematyczne czyszczenie i konserwacja. Przekonanie, że nie trzeba czyścić okapu jest złudne, ponieważ szczególnie w  pomieszczeniu cząsteczki tłuszczów i oparów osiadają nie tylko na filtrach, ale również na panelu sterowania oraz obudowie okapu.

Okapy sufitowe są niemal niewidoczne, co jest niewątpliwą zaletą dla tych, którzy cenią sobie minimalizm. Jednak ze względu na miejsce instalacji bardzo istotne jest ich komfortowe czyszczenie. Dlatego też producenci zadbali o to, żeby ten aspekt nie stanowił dla użytkownika problemu. Większość paneli dekoracyjnych można łatwo zdejmować i czyścić, a niektóre nawet myć w zmywarce. Do czyszczenia elementów okapów sufitowych ze stali nierdzewnej należy używać wilgotnej szmatki i  obojętnych środków myjących lub specjalnych środków przeznaczonych do tego celu, natomiast elementy szklane powinno się czyścić środkami do mycia okien i szkła. Należy zaznaczyć, że środki dezynfekujące, które zawierają wybielacze (podchloryn sodowy), mogą spowodować uszkodzenia powierzchni ze stali nierdzewnej, jeśli ich stężenie jest zbyt duże lub zbyt długo mają z nią kontakt. Również sól i inne środki czyszczące wzbogacone chlorkami mogą spowodować uszkodzenia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed użyciem soli należy je wcześniej rozpuścić i ograniczyć czas ich oddziaływania do minimum.

„Chmura” nad głową

„Chmura”

Gdy coraz częściej decydujemy się na otwartą przestrzeń dzienną, połączoną z kuchnią, bardziej dostrzegamy istotną rolę okapu odprowadzającego opary. Dlatego to właśnie tu wyjątkowo liczą się najnowsze rozwiązania, jakość i przykuwające wzrok wzornictwo. Designerskie sufitowe modele marki Novy, dostępne w ofercie firmy Comitor, oszczędzają miejsce i do złudzenia przypominają nowoczesne, minimalistyczne lampy. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym, okapy sufitowe marki Novy niezwykle szybko pochłaniają parę, wilgoć, zapach oraz dym. Ich zaletą jest bardzo wydajny wyciąg, dlatego świetnie pełnią swoją funkcję w każdej kuchni – nawet tej o bardzo dużym metrażu.

Projektanci eleganckich okapów marki Novy nie ustają w poszukiwaniu najskuteczniejszych rozwiązań do odprowadzania oparów i zapachu. Dlaczego? Bo gotować w obecnych czasach można i trzeba komfortowo. Tym bardziej, że w kuchni spędzamy coraz więcej czasu. Eleganckie linie oraz kompaktowe wymiary białej i czarnej serii okapów Cloud, przekładają się na czystą formę, a także gwarantują optymalną wydajność urządzenia. „Wyciszona obudowa” okapów Cloud kryje dwa silniki, które zapewniają doskonały przepływ powietrza i skuteczne wychwytywanie oparów. Subtelna taśma LED wzdłuż całej krawędzi urządzenia równomierne rozprowadza światło nad powierzchnią gotowania, co zwiększa komfort pracy. Możliwość regulacji natężenia i barwy światła pozwala dostosować je do wymagań użytkownika. Okap Cloud wystarczy przykręcić do sufitu, bez konieczności wycinania w nim otworów.

2021-02-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket