Używając określenia „tradycyjne” mamy na myśli grupę piekarników elektrycznych z klasycznymi opcjami grzania i standardowymi wymiarami, czyli o szerokości, wysokości i głębokości ok. 60 cm. To właśnie modele o takich gabarytach są najchętniej kupowane przez użytkowników.
Wśród modeli określanych mianem „tradycyjnych” większość stanowią te zasilane energią elektryczną i wykorzystujące odpowiednie elementy szybkogrzejne. Zamontowane są one najczęściej na górze i dole, a także z tyłu piekarnika, by optymalnie rozprowadzać ciepło we wnętrzu komory. Urządzenia tego typu mają wiele funkcji oraz programów, które są uruchamiane za pomocą sterowania elektronicznego. Po aktywowaniu danej funkcji grzewczej, grzałki nagrzewają się do odpowiedniej temperatury i przekazują ciepło komorze. W piekarnikach elektrycznych można wybierać spośród wielu programów, które usprawniają proces przyrządzania potraw, np. wypiekanie ciasta, pieczenie ryby czy rozmrażanie. W piekarniku tradycyjnym, jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastawów, tj.: grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna, grill czy termoobieg. Obok podstawowych opcji grzania znaleźć można także funkcje rozbudowane, takie jak mały lub duży grill, grill podwójny (korzystający z dwóch grzałek górnych), termoobieg z grzałkami górną i dolną, a także obieg powietrza z grillem. Modyfikacji jest wiele, a ich zastosowanie zależy od producenta i zaawansowania technicznego urządzenia.
Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. Powinien być on dopasowany wzorniczo do aranżacji wnętrza i pozostałych urządzeń gospodarstwa domowego.
Jedną z funkcji, jaka może być dostępna w piekarnikach standardowych jest rożen. To rozwiązanie daje możliwość konsumentom nakłucia mięsa (np. drobiu) na obracający się szpikulec i opiekania potrawy z różnych stron równomiernie. W standardowych modelach nie brakuje także oświetlenia, zapamiętywania ustawień czy minutnika, zapewniających funkcjonalne i komfortowe przygotowanie potraw. Coraz częściej naszą uwagę przyciągają jednak modele bardziej zaawansowane, które oprócz tradycyjnych funkcji grzania zachwycają interaktywnością, automatyką, komfortem pracy, a nierzadko funkcjami minimalizowania czasu i poboru energii elektrycznej.
Prowadnice teleskopowe znacznie ułatwiają eksploatację piekarnika. Pozwalają one w łatwy i bezpieczny sposób wysunąć blachę po zakończeniu pieczenia.
Mówiąc o automatyce w piekarnikach standardowych mamy na myśli gotowe, zaprogramowane w pamięci programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych potraw czy dań – tak, by wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danego produktu najlepsze z możliwych. Użytkownik nie musi więc szukać w przepisach czy instrukcji obsługi, jak długo należy piec np. drób i jaką grzałkę do tego celu aktywować.
W tego typu piekarnikach tkwią ogromne możliwości i olbrzymi potencjał. Możemy dzięki nim piec ryby, mięso, rozmrażać, utrzymać potrawy w cieple, piec pizzę, chleb, podgrzewać talerze, suszyć, pasteryzować, wspomagać proces wyrastania ciasta, piec samo ciasto czy zapiekanki. W przypadku najbardziej wysublimowanych rozwiązań piekarniki dają użytkownikom możliwość wyboru precyzyjnego programu z listy nawet ponad 200 pozycji! Co więcej, listę tę możemy powiększyć, zapisując w menu własne ustawienia i preferencje. Ciekawą funkcją, a raczej grupą funkcji, jest przyrządzanie kilku potraw jednocześnie w jednej komorze. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne, ale można je nazwać również ekonomicznym z racji minimalizowania poboru prądu na późniejsze przygotowanie następnych dań. Stosowane są tutaj specjalne systemy nadmuchu i przekazywania ciepła, tak, aby w jednej komorze można było piec zarówno słone i bardzo aromatyczne dania mięsne lub rybne, a z drugiej słodkie przekąski lub ciasta. Niektórzy producenci również proponują specjalne separatory w formie wyjmowanych płytek, które oddzielają poziomy piekarnika, tak aby zapachy nie wymieszały się.
Producenci piekarników standardowych nie zapominają o opatentowanych i innowacyjnych systemach, które pozwalają na równomierne i efektywne pieczenie. Wiele z nich wyposażono w rozwiązania sprzyjające minimalizowaniu poboru energii elektrycznej. Producenci zatem stosują wysokowydajne wentylatory o różnych kształtach, które skutecznie rozprowadzają gorące powietrze po całej komorze. Podobnie rzecz się ma z grzałkami. Niecodziennie spotykane grzałki skonstruowane są z kilku elementów grzejnych, dla lepszego efektu opiekania. Nie można także w tym miejscu zapomnieć o pionierskich kształtach komór, które albo nawiązują do tradycyjnych pieców chlebowych, albo też stworzone są tak, aby odbijać od ścian rozprowadzane powietrze.
W piekarnikach standardowych może być również dostępny tzw. szybki nagrzew. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która pozwala gwałtownie osiągnąć pożądaną temperaturę w zaledwie kilka minut. W niektórych piekarnikach wykorzystywane są termosondy. Są one elementami, które zdecydowanie zasługują na miano pomocników kuchni. Kiedyś tradycyjne modele mierzyły temperaturę w środku mięsa, dziś po osiągnięciu pożądanej wartości wyłączają grzanie, informują użytkownika o zakończeniu procesu, a najbardziej innowacyjne dokonują pomiaru nawet w czterech różnych miejscach potrawy i dostosowują do niej parametry pieczenia. Wiele modeli stosuje czujniki, które mierzą ilość oparów w powietrzu. Dzięki temu monitorują poziom wilgoci w komorze, co przekłada się na kontrolę nad przesuszeniem potrawy.
Podświetlenie wnętrza komory piekarnika ułatwia doglądanie przygotowywanej potrawy. Dzięki temu nie ma konieczności otwierania drzwi urządzenia w trakcie cyklu pieczenia.
Wśród piekarników o standardowych gabarytach nie brakuje modeli wyposażonych w interaktywny, elektroniczny panel sterowania. Poza włączeniem różnych opcji i funkcji, coraz częściej pełni on także ważną rolę estetyczną. To właśnie dzięki niemu urządzenie zaczyna działać lub kończy swą pracę. Istotną rolę odgrywają dziś wyświetlacze LED i LCD. Jeśli więc charakteryzujemy tradycyjny piekarnik, musimy wiedzieć, że na rynku występują modele ze sterowaniem: mechanicznym (manualnym), mechaniczno-elektronicznym lub w pełni elektronicznym. Pierwszy typ panelu sterowania charakteryzuje się brakiem wyświetlacza i zastosowaniem mechanicznych pokręteł, które wypierane są przez modele mechaniczno-elektroniczne. Panele elektroniczne z domieszką elementów mechanicznych są nieco bardziej zaawansowane. Mechaniczne pokrętła wspierane są pracą elektroniki, w tym przycisków czy wyświetlacza. Bardziej zaawansowane są modele całkowicie elektroniczne. Piekarniki wówczas wyposażone są w centralnie usytuowany wyświetlacz, który odgrywa najważniejsza rolę w procesie regulowania ustawień. Z jednej strony więc mamy do czynienia z modelami z wyświetlaczem i w pełni sensorowymi funkcjami wyboru, albo samym wyświetlaczem, na którym można bezpośrednio wybierać wszystkie opcje.
Piekarniki mogą mieć gotowe, zapisane w pamięci urządzenia programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych dań – tak, by wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danej potrawy najlepsze z możliwych.
Rozwiązania i funkcje stosowane w produkowanych obecnie piekarnikach pozwalają na zdalną obsługę tych urządzeń. Żeby obsłużyć niektóre modele nie trzeba być już blisko urządzenia. Dziś możemy to robić siedząc wygodnie przed telewizorem, czy w firmowym biurze – wiele kilometrów od domowej kuchni. Podłączenie urządzenia do Internetu może pozwolić producentowi monitorować stan techniczny sprzętu i wykryć niepożądane usterki. Nowoczesność wymusza na producentach ciągłe nadążanie za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami konsumentów. Producenci piekarników doskonale wpisali się w trend IoT, a więc tzw. Internet rzeczy. Dziś na rynku mamy nie tylko „smartowe” piekarniki, ale też możliwość bezprzewodowego sterowania całą siecią skomunikowanych ze smartfonem czy tabletem urządzeń RTV i AGD. Dzięki temu możemy zdalnie monitorować, kontrolować i aktualizować domowe urządzenia i procesy, na jakich nam aktualnie zależy.
Przez polskich konsumentów najchętniej wybierane są stonowane i ciemne barwy sprzętu AGD. Nie są wyraziste, ale to ich zaleta. Zamiast nadawania jaskrawej formy scalają wnętrze, sprawiają, że urządzenia są spójne z meblami. Przy tym są bardzo gustowne i eleganckie, na co wskazuje zastosowanie szklanych elementów lub wykończeń ze stali.
Coraz chętniej producenci do stonowanych urządzeń dodają ekskluzywne dodatki, takie jak listwy dekoracyjne, podświetlenia uchwytów czy wielocalowe wyświetlacze przedstawiające wybór parametrów. Bardzo ważnym elementem dzisiejszych piekarników są także panele sterowania okraszone wyrazistą grafiką przypominającą najlepszej rozdzielczości tablet. Najnowsze panele sterowania są niebywale bogate pod względem wizualnym, co dziś jest szalenie ważne podczas wyboru piekarnika, a także bardzo funkcjonalne podczas użytkowania modelu. Wybierając dany program automatyczny, taki wyświetlacz może zaprezentować zdjęcie dania lub po prostu wyświetlać zdjęcia składników.
Na rynku nie brakuje piekarników standardowych utrzymanych w stylistyce retro, nawiązującej do urządzeń produkowanych mniej więcej w połowie ubiegłego wieku. Panel sterowania najczęściej jest mechaniczny. Wówczas użytkownik może w bardzo prosty sposób regulować dostępne parametry (np. temperaturę we wnętrzu piekarnika) oraz wybierać dodatkowe opcje. Zazwyczaj obok manualnego panelu sterowania znajduje się także stylowy, analogowy zegar. W tego typu modelach ważne są również uchwyty. Mają one często wykończenie mosiężne lub miedziane, co nadaje całości wyjątkowy charakter, ale też sprawia, że nie widać na nich odcisków palców. Co ważne, stylistyka retro wcale nie musi oznaczać ograniczonej funkcjonalności piekarnika.
Czystość urządzenia jest jedną z najważniejszych przesłanek do sprawnego działania urządzeń. Producenci jednak ułatwiają nam ten obowiązek, ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Mowa przede wszystkim o zastosowaniu na urządzeniu powłok minimalizujących odciski palców. W komorze natomiast pokrywa się wnętrza specjalnymi emaliami lub powłokami, które powodują, że resztki jedzenia nie przyklejają się tak łatwo do ścianek urządzenia. Nie można zapomnieć także o funkcji czyszczenia pizolitycznego czy katalitycznego.
Wnętrze komory piekarnika pokrywane jest często łatwą w czyszczeniu emalią. Może być również dostępne czyszczenie pirolityczne, które przebiega w wysokiej temperaturze i ułatwia usunięcie nawet trudnych zabrudzeń.
Bezpieczeństwo użytkowania piekarników tradycyjnych to kluczowy aspekt w przypadku sprzętu grzejnego. Urządzenia te wykorzystują bowiem energię elektryczną i użytkowane są w naszych domach. Tam, bardzo często bywają „testowane” przez nasze pociechy. Z tych względów aspekty związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów, którzy dodatkowo spełniać muszą rygorystyczne normy i zalecenia. Z rozwiązaniami tymi warto się zapoznać, bowiem ich zadaniem jest niwelowanie możliwości porażenia prądem czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o nasze kulinarne efekty.
Piekarniki i inne urządzenia grzewcze były niegdyś częstym źródłem poparzeń. Dziś wykorzystywane rozwiązania zapewniają przy odpowiedniej rozwadze i przestrzeganiu podstawowych zasad, pełne bezpieczeństwo. Wprowadzono przy tym wiele udogodnień wpływających na komfort obsługi. Jednym z nich są przeszklone drzwi frontowe, które z zewnątrz nie nagrzewają się powyżej określonej temperatury (np. 65 °C). Producenci stosują przeszklenie podwójne, potrójne, a nawet poczwórne. Oprócz dodatkowych szyb ochronnych stosuje się szyby refleksyjne, odbijające ciepło do środka. Zastosowanie takiego elementu wpływa także na efektywność pieczenia, ponieważ szyba staje się dobrym izolatorem ciepła. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się także zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalny kanał odprowadzający ciepło i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne zasysające zimniejsze powietrza z otoczenia. Obecnie niemal wszystkie urządzenia wyposażane są w blokadę panelu sterowania. Dzięki temu wyłączyć można całkowicie go dezaktywować lub wyłączyć określone przyciski lub opcje sterowania urządzeniem. Wykorzystywana jest też blokada drzwi urządzenia – zwykle mechaniczne, ale bardzo praktyczne rozwiązanie. Specjalną zapadkę stosuje się w górnej części drzwi, tak aby uniemożliwić otworzenie ich i dostęp do komory grzania. W modelach zaawansowanych elektronicznie stosowane są blokady automatyczne. Przydatnym rozwiązaniem są też prowadnice z funkcją Stop, która uniemożliwia wysunięcie się blachy z prowadnic.
Fronty piekarników wyposażane są nawet w poczwórną szybę, dzięki czemu zewnętrzna strona drzwi zawsze pozostaje chłodna, co chroni przed oparzeniami ciekawskie maluchy i nas.
Piekarniki wyposażane są w różnorodne funkcje i rozwiązania techniczne, które ułatwiają przygotowywanie potraw. Jednym z nich jest funkcja AutoPilot zastosowana m.in. w modelu HBG539EB0, należącym do Serie | 6 marki Bosch. Dzięki programowi AutoPilot 40 możemy perfekcyjnie przyrządzić posiłek. Wystarczy wstawić potrawę do piekarnika i wybrać z wyświetlanego menu odpowiedni program automatyczny (jeden z 40), wprowadzić masę potrawy i wcisnąć Start. Resztą zajmie się AutoPilot. Określi tryb, temperaturę i czas gotowania, a nawet wyłączy program w odpowiednim momencie. Ponieważ niektóre potrawy przygotowywane z pomocą programu AutoPilot wymagają użycia naczyń z pokrywką, wnętrze piekarnika pozostanie czyste.
Urządzenie ma regulację temperatury w zakresie od 30 do 275 °C i aż 13 różnych funkcji grzania. Są to termoobieg 3D, grzanie góra/dół, grill z obiegiem powietrza, grill o dużej powierzchni, grill o małej powierzchni, funkcja Pizza, grzanie dolne, grzanie intensywne, pieczenie w niskiej temperaturze, rozmrażanie, podgrzewanie, podtrzymywanie ciepła, łagodny termoobieg. Wspomniany tryb termoobiegu 3D pozwala uzyskać perfekcyjne rezultaty pieczenia dzięki optymalnej dystrybucji ciepła na 3 poziomach równocześnie. Słodkie i wytrawne potrawy mogą być przyrządzane jednocześnie, a ich zapachy nie będą się przenikać. Dodatkowo pierwszy poziom pieczenia został wyposażony w teleskopowe prowadnice z funkcją TelescopeStop. Wnętrze komory piekarnika wyposażone jest w halogenowe oświetlenie i zostało pokryte emalią GranitEmail. Urządzenie ma ponadto specjalną nieprzywierającą powłokę EcoClean Direct na tylnej ściance komory, a wewnętrzna strona drzwi piekarnika jest w pełni szklana. Powłoka automatycznie absorbuje tłuszcz na tylnej ściance, suficie i bocznych ściankach. Rozwiązania te znacznie ułatwiają czyszczenie urządzenia. Drzwi piekarnika otwierają się i zamykają nadzwyczaj delikatnie i cicho dzięki systemom SoftOpen i SoftClose. W komplecie z piekarnikiem znajdują się m.in. blacha do pieczenia, ruszt kombinowany oraz brytfanka (blacha) uniwersalna.
Wśród dostępnych na rynku piekarników możemy znaleźć modele kompatybilne z modułem Wi-Fi i aplikacją mobilną, a do tego wyposażone w wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych ułatwiających przygotowywanie potraw. Przykładem innowacyjnego modelu jest piekarnik ED57638BA+ Q-type WiFi, który spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Piekarniki marki Amica od lat należą do najlepiej wyposażonych na rynku. Tak jest i w wypadku innowacyjnych urządzeń z linii Q-type. Wspomniany model ma aż 11 różnych funkcji grzania i 19 gotowych programów pieczenia. Wybór pożądanych programów ułatwia czytelny wyświetlacz LCD.
Dzięki specjalnej aplikacji mobilnej, umożliwiającej zdalne sterowanie piekarnikiem, można mieć nad nim pełną kontrolę. Za pomocą aplikacji nie tylko kontrolujemy status pracy piekarnika, ale możemy go także włączyć, nawet nie będąc w domu, by zaraz po powrocie błyskawicznie przygotować ulubione danie.
Urządzenie zostało wyposażone w zaawansowany BakingPro System, który zapewnia precyzyjne i równomierne rozprowadzanie ciepła, stabilną temperaturę wewnątrz pojemnej, 77-litrowej komory. Dzięki dużym blachom i ułatwiającym wysuwanie ich stabilnym prowadnicom pieczenie potraw nawet na kilku poziomach jest bardzo wygodne. Wnętrze komory nagrzewa się do 150 °C w czasie poniżej 3 min. O stopniu nagrzania informuje elegancki, podświetlany na czerwono uchwyt. Podświetlenie włącza się podczas pieczenia, a wyłącza dopiero po jego zakończeniu, kiedy temperatura w komorze spadnie poniżej 40 °C. Front piekarnika pozostaje chłodny dzięki trzem solidnym szybom. Środkowa jest szybą refleksyjną, która odbija ciepło i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się szyby zewnętrznej. System SoftClose, wykorzystujący zawiasy ze specjalnymi tłumikami, zapewnia łagodne domykanie drzwi.
Piekarnik wyposażony jest w blokadę programatora, która eliminuje możliwość przypadkowego uruchomienia czy zmiany ustawień parametrów piekarnika, np. przez dzieci. Komorę możemy czyścić katalitycznie. Co więcej, wnętrze urządzenia pokryte zostało emalią EasyClean. Jest ona pozbawiona porów i zagłębień sprzyjających osadzaniu się brudu i tłuszczu.
Dobrej jakości, a jednocześnie funkcjonalny i ciekawy wzorniczo piekarnik o standardowych gabarytach nie musi kosztować wiele, czego dowodem jest model FO-65W6MBK marki Finlux. Temperatura pracy tego urządzenia obejmuje zakres od 50 do 280 °C. Parametr ten regulowany jest z wykorzystaniem wygodnego w obsłudze pokrętła. Model FO-65W6MBK został również wyposażony w elektroniczny zegar z minutnikiem. Dzięki temu możemy zaprogramować czas, po którym uruchomi się sygnał dźwiękowy informujący o konieczności wyjęcia potrawy z piekarnika. Urządzenie oferuje 6 różnych programów pieczenia, które podobnie jak temperatura wybierane są za pomocą pokrętła. Dostępne jest m.in. pieczenie z termoobiegiem czy funkcje grillowania i rozmrażania potraw. Podświetlana, pokryta łatwą w czyszczeniu emalią komora ma pojemność 60 l. W jej wnętrzu znajdują się praktyczne prowadnice drabinkowe, co umożliwia pieczenie na kilku poziomach jednocześnie. Nie zabrakło również prowadnic teleskopowych (na jednym poziomie). Przeszklone, 2-szybowe drzwi sprawiają, że front piekarnika jest chłodny, a tym samym bezpieczny nawet dla najmłodszych domowników. Urządzenie jest dostępne w czarnej wersji kolorystycznej. W wyposażeniu znajdują się dwie pojemne blachy – płytka i głęboka oraz praktyczny ruszt. Model FO-65W6MBK pracuje w klasie efektywności energetycznej A. Moc znamionowa wynosi 3,1 kW. Piekarnik marki Finlux jest nie tylko funkcjonalny, ale również przystępny cenowo. Można go nabyć już za mniej niż 900 zł.
© 2024 InfoMarket