Wiertarki udarowe i młotowiertarki

Wiertarki udarowe

Do sprawnego przeprowadzania prac budowlanych i remontowych niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi, zwłaszcza jeśli czeka nas wiercenie otworów w betonie, kamieniu czy konieczność skucia np. gresu.

W takich sytuacjach idealnie spiszą się takie elektronarzędzia jak wiertarki udarowe i młotowiertarki. Producenci na rynku oferują szeroką gamę narzędzi. Do wyboru mamy modele z mniejszą mocą, przeznaczone do lżejszych prac, oraz najwydajniejszy sprzęt, rekomendowany do użytku profesjonalnego. Często dla ułatwienia odróżnienia poszczególnych linii narzędzi producenci mogą stosować np. oznaczenia kolorystyczne.

Na rynku znajdziemy różne urządzenia:

  • Wiertarki udarowe – służą do prac znacznie cięższych niż zwykłe wiertarki. Dzięki połączeniu obrotowego ruchu wiertła z ruchem posuwisto-zwrotnym pozwalają one na obróbkę materiałów bardzo twardych i kruszących się, takich jak beton, granit, marmur, gres czy płytki ceramiczne, jednak znakomicie radzą sobie również z drewnem, stalą i tworzywami sztucznymi. Zastosowany w nich mechanizm udarowy może być mechaniczny lub pneumatyczny. Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów w zależności od prędkości obrotowej możemy uzyskać nawet 60 000 udarów na minutę. Udar mechaniczny generowany jest przez niespasowane ze sobą zębatki. Wiertarki amatorskie wyposażone w udar mechaniczny pozwalają na wiercenie otworów w materiałach twardych, ale należy zaznaczyć, że ich moc jest mocno ograniczona i wynosi około 700 W. Wystarczy to na wywiercenie w betonie otworów o średnicy nie większej niż 16 mm. Wiertarki udarowe profesjonalne mają moc od 600 do ponad 1000 W. Skuteczność jest zależna nie tylko od mocy wiertarki, ale przede wszystkim od siły docisku operatora. Tej wady jest pozbawiony udar pneumatyczny, stosowany w młotowiertarkach.
  • Młotowiertarki – przeznaczone są do wykonywania otworów betonie. Te najmocniejsze mają siłę pojedynczego udaru dochodzącą do 8 J. oferowane są także młotowiertarki akumulatorowe, w których energia udaru może konkurować z modelami sieciowymi w wypadku najwydajniejszych sprzętów. W  najlepszych stosuje się mechanizm udarowy pneumatyczny, obsługiwany przez niewielki kompresor w wiertarce, w którym wiertło popychane jest przez sprężone powietrze. Ma on wiele zalet w porównaniu z mechanicznym. Przede wszystkim zwiększa prawie trzykrotnie wydajność pracy, nie wymaga wywierania tak silnego nacisku na wiertarkę jak w wypadku udaru mechanicznego, a drgania przenoszone na ciało człowieka są zredukowane. Narzędzie robocze jest mocowane do uchwytu SDS-max lub SDS-plus, który pozwala na jego swobodne przemieszczanie się w przód oraz tył i blokuje możliwość obracania się. Młotowiertarki mogą mieć możliwość wyłączenia udaru, co przydaje się np. podczas wiercenia w betonie, gdy natrafimy na metalowe zbrojenia. Wybierając młotowiertarkę, należy zwrócić uwagę na tryby pracy. Dostępne są na rynku modele, które wiercą z udarem lub bez niego oraz oferują funkcję kucia, najlepiej z pozycjonowaniem dłuta i systemem antywibracyjnym AVC.

2021-01-25
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket