Wygodne i skuteczne suszenie ubrań

Wygodne i skuteczne suszenie ubrań

Jeszcze kilka lat temu potencjalni użytkownicy z dystansem podchodzili do kupna suszarki. Po pierwsze dlatego, że uchodziła za urządzenie energochłonne, po drugie – panowało przekonanie, że niszczy tkaniny. Istniało też przeświadczenie, że wysuszone przez nią ubrania mogą mieć trudne do rozprasowania zagniecenia. Tymczasem produkowane obecnie suszarki są nie tylko energooszczędne, ale też bezpieczne dla tkanin.

Obecnie najpopularniejsze są suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Suszenie kondensacyjne polega na skropleniu się wody z suszonej odzieży do specjalnego pojemnika, który należy regularnie opróżniać (lub podłączyć suszarkę do instalacji kanalizacyjnej). Suszarka wówczas pobiera powietrze z pomieszczenia i ogrzewa je za pomocą grzałki. Następnie wdmuchuje gorące powietrze do bębna i w ten sposób suszy tkaniny. Schłodzenie powietrza wiąże się ze skropleniem wilgoci. Do suszenia odzieży suszarki kondensacyjne wykorzystują temperaturę średnio 80–85 °C.

Urządzenia są coraz częściej wyposażane w pompę ciepła (wymiennik ciepła), której działanie podobne jest do pracy chłodziarki, odbierającej ciepło z wnętrza ciepłych potraw i oddającej je na zewnątrz. Jej charakterystyczną cechą jest suszenie odzieży przy minimalnym poborze energii elektrycznej i w niższej niż zwykle temperaturze niż w wypadku zwykłego modelu kondensacyjnego (tylko 50–60 °C). Ubrania nie są wtedy zbyt suche i sztywne. Pompa ciepła złożona jest z dwóch komór. Pierwsza z nich odbiera ciepło z gorącego powietrza i schładza je, by skroplić wodę, następnie ciepło to zostaje wtłoczone do drugiej komory, by ogrzać się ciepłem przed chwilą odebranym. Pozwala to zaoszczędzić od 40 do nawet 60 proc. energii elektrycznej.

Suszenie parowe

W suszarkach spotyka się także funkcje suszenia parowego. Polega to przede wszystkim na zastosowaniu pary, która nie tylko odświeża odzież, ale też zabija niebezpieczne bakterie. Jednak przed włożeniem suchej, już noszonej bielizny należy zapoznać się z instrukcją i stwierdzić, czy producent zaleca taką możliwość (nie wszyscy producenci rekomendują to). Para wodna stosowana w suszarce też ma właściwości prostujące. Sprawia, że tkanina staje się sprężysta i rozprostowana. W praktyce w urządzeniu zastosowana jest wytwornica pary, która podgrzewa wodę i wtłacza parę do bębna. Wodę wlewa się w specjalny otwór, umiejscowiony najczęściej pod pojemnikiem na skroploną wodę.

Suszenie parowe2

Suszarka bębnowa wykorzystuje ciepłe powietrze, które nie tylko suszy tkaniny i sprawia, że np. ręczniki są od razu gotowe do użytku po wyjęciu z bębna, ale również rozdziela i spulchnia włókna materiałów.

Skuteczne suszenie tkanin

Optymalne suszenie odzieży w suszarce bębnowej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od odpowiedniej temperatury i czasu oraz precyzyjnie dobranych programów i mechaniki. W tym ostatnim wypadku chodzi nie tylko o konstrukcję bębna, ale i odpowiednie jego obroty w określonych kierunkach i interwałach czasowych. Dzięki temu z pewnością dosuszymy idealnie mankiety koszuli oraz kieszenie jeansów, które przysparzają zwykle najwięcej kłopotów. Wspomnianych wyżej elementów nie da się rozdzielić ani w jakimś zakresie ograniczyć. Działają w swego rodzaju symbiozie. Nie wolno przy tym zapominać o integralnym procesie wirowania w pralce – im lepiej odwirowana odzież, tym skuteczniejsze suszenie.

Temperatura i czas pracy

Każda suszarka do ubrań wykorzystuje do suszenia odzieży ogrzane powietrze. Dzięki niemu tkaniny stają się suche, a odprowadzona wilgoć gromadzona jest w pojemniku lub odprowadzana na zewnątrz urządzenia. Temperatura suszenia powinna być uzależniona od rodzaju tkaniny, a także od czasu suszenia. To niezmiernie ważny parametr i im lepiej dobrany, tym lepsze są rezultaty suszenia. Jeśli chcemy wysuszyć ubrania szybciej, z pewnością wybierzemy program o wyższej temperaturze. Jednak należy wziąć pod uwagę skutki takiego traktowania odzieży (wysoka temperatura szybciej niszczy włókna). Z kolei zbyt niska temperatura może spowodować efekt niedosuszenia wspomnianych wcześniej „trudnych miejsc” (np. mankiety, jeansy) i sprawiać trudności przy dosuszaniu czy prasowaniu.

Jak wspomnieliśmy, jakość suszenia w suszarkach mechanicznych nieodłącznie związana jest z czasem suszenia. Im dłuższy cykl pracy, tym suchsze jest pranie. Jest jednak pewne „ale”. Im dłużej suszona odzież, tym bardziej podatna staje się ona na uszkodzenia (dochodzi także do efektu „przesuszenia ubrań” – są sztywne i szorstkie). Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko odzież podatna jest na zniszczenia – także samo urządzenie zaczyna negatywnie reagować na długi cykl suszenia (przegrzanie się komponentów), choć zostało do tego celu stworzone. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zwracać uwagę na zalecenia producentów zawarte w instrukcjach obsługi, związane zarówno z czasem suszenia tkanin, jak i czasem pracy urządzenia.

Temperatura i czas pracy2

Odpowiednio zdefiniowane programy na panelu sterowania ułatwiają wybór tego najlepszego do tkanin, które zamierzamy wysuszyć.

Temperatura i czas pracy23
Temperatura i czas pracy234

Mechanika suszenia

Suszenie bez przepływających mas ciepłego powietrza jest możliwe – np. w domu na rozkładanej suszarce. Nie mówimy jednak wtedy o efektywnym, szybkim i skutecznym suszeniu, a jedynie o uciążliwym suszeniu ekonomicznym. Tu choćby „parametr” czasu jest nie do porównania. W suszarce bębnowej wysuszymy odzież w maksymalnie 2–3 godziny (w programie szybkim nawet o 80 proc. szybciej). W tej drugiej może to potrwać nawet dwa dni. Sama mechanika suszenia, czyli wyposażenie suszarki w bęben (inna konstrukcja niż w pralkach), jest bardzo istotnym czynnikiem w procesie suszenia odzieży, ponieważ to ona odpowiada za namacalne rezultaty działania suszarki. Ruchy bębna i wprowadzenie odzieży w wir sprawiają, że powietrze lepiej penetruje mokre ubrania, a dzięki temu odzież jest równomiernie suszona. Mechanikę odzieży powinny wspomagać specjalna struktura bębna, zbieraki, a także odpowiednie programy – w tym parowe.

Mechanika suszenia2

Suszarki kondensacyjnej wyposażonej w zbiornik nie trzeba podłączać do instalacji kanalizacyjnej. Znacznie zwiększa to swobodę ustawienia tego urządzenia w domowej przestrzeni.

Mechanika suszenia23

Wirowanie w procesie prania

Wspomniane przed chwilą elementy mają znaczny wpływ na skuteczne suszenie tkanin, ale nie tylko one. Warto jednak pamiętać, że obok nich jest jeszcze jeden ważny element, być może najważniejszy od strony czasu i ekonomii suszenia. Mowa o odwirowaniu pranej odzieży. Bez tego procesu, który wykonany powinien być na jak największej prędkości obrotowej, skuteczne suszenie byłoby możliwe, ale z pewnością nieefektywne ekonomicznie i czasowo. Nagminnym błędem jest wkładanie do suszarki mokrej odzieży. Owszem, sprzęt jest przeznaczony do suszenia wilgotnych tkanin, ale nie takich, z których kapie woda. Skuteczne odwirowanie prania w pralce przekłada się więc nie tylko na czas suszenia w suszarce, ale i jej sprawność i długowieczność. Im dłużej wirujemy pranie, tym krócej suszymy je i mniej wydajemy na energię potrzebną do wysuszenia odzieży.

Głośność pracy suszarki

Na rynku funkcjonuje wiele modeli suszarek o różnym poziomie emitowanego hałasu podczas pracy. Ów poziom zależy w głównej mierze od poprawnej instalacji suszarki, zastosowanych komponentów oraz wyciszenia obudowy (stosowanie mat dźwiękochłonnych, wyprofilowania obudowy bocznej, rodzaju i systemu wypoziomowania urządzenia itp.). Należy przy tym pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną (zwiększa się nieliniowo) i bywa różny w różnym środowisku. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na jakość montażu, wspomniane wypoziomowanie suszarki. Wpływ na hałas mają także masa oraz rodzaj suszonej odzieży (np. klamry, zapinki itp.), które generują dodatkowy hałas.

Głośność pracy suszarki2

Producenci AGD oferujący suszarki bębnowe mają zwykle w ofercie również pralkę, która jest do niej doskonale dopasowana pod względem wzornictwa. Taki „tandem” doskonale prezentuje się w domowym wnętrz, a do tego ułatwia organizację prania i suszenia.

Głośność pracy suszarki23
Głośność pracy suszarki234

Ładowność urządzenia

Ładowność określa maksymalną wielkość suchego wsadu do suszenia, jaką deklaruje producent. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. W suszarkach do użytku domowego ładowność wynosi zwykle od 7 do nawet 10 kg.

Pojemność bębna nie powinna jednak być głównym determinantem przy wyborze suszarki. Pamiętajmy, że im więcej ubrań wrzucimy do suszarki, tym gorzej. Tkanina w procesie suszenia nie ma miejsca, aby się swobodnie rozwinąć, przez co staje się zwiniętym kłębkiem, który później jest trudny do rozprostowania. Dodatkowo, duża ilość odzieży wpływa negatywnie na samo suszenie (w niektórych miejscach pojawia się efekt niedosuszenia, np. w kieszeniach spodni).

Jaka pojemność suszarki do ubrań jest najlepsza? Często brzmi ona: „jak największa”. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie i zwykle wynika z chęci sprzedaży modeli o dużej pojemności. Optymalna pojemność to taka, która dostosowana jest do częstości prania i suszenia oraz ilości odzieży. Jeśli ktoś ma bardzo dużą rodzinę, dzieci oraz pierze i suszy koce czy zasłony, urządzenie o największej pojemności ma rację bytu. Dla małych rodzin, singli czy osób piorących i suszących niewielkie swetry i ręczniki nie ma sensu wybierać zbyt pojemnej suszarki. Ważnym aspektem jest przy tym dostosowanie pojemności pralki do suszarki. Pamiętajmy, że do suszarki o np. suchym wsadzie 8 kg nie możemy włożyć 8 kg pranej, mokrej odzieży, a zwykle połowę tego.

Struktura bębna

W suszarce struktura bębna może przyczynić się do efektywniejszego suszenia ubrań i minimalizowania zniszczeń we włóknach tkanin. W najbardziej zaawansowanych formach, bęben upodobania się do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia mają bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu suszenia – w tym na komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin.

Specjalne konstrukcje bębnów są tworzone przede wszystkim dla minimalizowania ryzyka uszkodzenia tkanin, wspomnianej oszczędności oraz efektywności prania i suszenia. Standardowo bębny skonstruowane są na zasadzie płaskiej, matematycznie perforowanej powierzchni z wystającymi zabierakami o różnym nachyleniu. Przez to suszona odzież ciężko ślizga się po ściankach bębna i zbytnio uderza o nie. Jednak kilku producentów stosuje wyjątkowe struktury, których konstrukcja powoduje mniejsze tarcie i redukuje obijanie się odzieży o podłoże. Specjalna wyprofilowania powierzchnia bębna może ograniczyć tarcie powierzchniowe do minimum, a przez to włókna tkanin nie są narażone na rozciąganie czy wręcz łamanie. Zastosowane struktury mogą również minimalizować zagniecenia, ponieważ powietrze, które wdmuchiwane jest z tylnej części bębna tworzy między wybrzuszoną strukturą bębna swoistą warstwę, które pozwala unosić tkaniny, a one zamiast uderzać o ścianę bębna osiadają delikatnie na nim.

Struktura bębna2

Wykorzystując specjalny łącznik możemy ustawić suszarkę na pralce, oszczędzając w ten sposób miejsce w pomieszczeniu. Jest to rozwiązanie doskonałe np. do małej łazienki.

Dobór programu

Programy suszenia najczęściej są dostosowane do rodzaju i struktury włókna odzieży. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur suszenia. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a suszarka automatycznie dobierze wszelkie parametry. Producenci grupują programy suszenia tak, aby klasyfikować je jako nadające się od razu do przechowywania w szafie (ubrania suszone tak, by nie wymagały prasowania, są lekko wilgotne) oraz do prasowania (są suszone tak, aby były gotowe do prasowania). Warto w tym miejscu dodać, że wielu producentów daje możliwość wyboru stopnia wilgotności (inaczej stopnia wysuszenia) dla danego programu.

Producenci stosują również wszelkiego rodzaju funkcje minimalizowania zagnieceń. Jedną z nich jest opcja dwóch kierunków obrotów bębna (tzw. rewers). Suszarka automatycznie zaprogramowana jest tak, aby po określonym czasie zmienić kierunek obracania się bębna. Suszona odzież nie jest wtedy zbita w jednym miejscu, a rozkłada się w bębnie równomiernie. Wolniejsze obroty bębna także zmniejszają zagniecenia ubrań.

Filtry w suszarkach

Filtry pomagają usuwać z odzieży wszelkie osadzające się na niej podczas prania i suszenia nitki tkanin, zwłaszcza z wełny. Sprawiają również, że ubrania są gładkie. Zwykle w suszarkach montuje się kilka filtrów: główny znajduje się w dolnej części otworu drzwiowego, i to on najczęściej „wyłapuje” wszelkie drobne elementy, takie jak nitki, włosy czy sierść zwierząt. Skutecznie działające filtry w suszarkach bębnowych znacząco przyczyniają się do zmniejszenia objawów, a także do wyeliminowania nasilania się alergii.

Filtry w suszarkach2

W suszarkach firmy Miele dostępna jest funkcja FragranceDos, która wykorzystuje kapsułki zapachowe. Dzięki temu pranie jest nie tylko suche, ale też wyjątkowo pachnące i miękkie.

Samoczyszczący się kondensator

W tradycyjnych modelach stosuje się wyjmowany kondensator, nazywany również skraplaczem. Po wielokrotnym używaniu suszarki osadzające się w nim włókna tkanin oraz powstający osad sprawiają, że urządzenie pracuje nieefektywnie. Producenci sugerują jego regularne czyszczenie oraz opróżnianie z nadmiaru wody. Po otwarciu klapy można oczyścić cały element za pomocą odkurzacza, gdyż w nim właśnie osadzają się wszelkie resztki brudu lub tkanin. Alternatywą są suszarki z samoczyszczącymi kondensatorami. System samoczyszczący nie tylko zapewnia komfort, ale również zmniejsza znacznie zużycie energii elektrycznej.

Zestawienie suszarki z pralką

Bardzo efektywne, ale i efektowne jest zestawienie tych dwóch urządzeń obok siebie lub bezpośrednio na sobie. To szczególnie praktyczne dla osób, które zastanawiają się nad zakupem zarówno suszarki, jak i pralki. Zestawienie ułatwia przekładanie odzieży, ale i samą organizację prania i suszenia. Przy montażu w słupku stosuje się praktyczny łącznik, który nie tylko maskuje połączenie urządzeń. Po wysunięciu swoistej półki, można na niej położyć np. kosz z bielizną czy detergenty.

W trosce o delikatne tkaniny

W trosce o delikatne tkaniny

W suszarkach dostępne funkcje, które pozwalają zadbać o tkaniny. Tego typu rozwiązaniem jest Optimal Dry. Znajdziemy je m.in. w modelu DV90M52003X firmy Samsung. Jest to funkcjonalna suszarka bębnowa o załadunku do 9 kg pracująca w klasie efektywności energetycznej A+++. W konstrukcji urządzenia wykorzystano m.in. pompę ciepła. Dzięki trzem czujnikom: temperatury, wilgotności i wymiany ciepła urządzenie samo jest w stanie określić optymalny czas i warunki suszenia, co zapobiega uszkodzeniu ubrań, a do tego oszczędza energię. Urządzenie oferuje program Szybkie suszenie 35 min, który pozwala bezpiecznie dla odzieży, a do tego w krótkim czasie wysuszyć kilka niezbędnych sztuk ubrań. Suszarka pozwala na sterowanie jej funkcjami za pomocą smartfona, nawet gdy jesteśmy poza domem. Można ją zdalnie włączyć, zatrzymać cykl i monitorować jego przebieg. „Inteligentny” asystent suszenia pomaga użytkownikowi dopasować odpowiedni program do rodzaju ubrań, a także podaje informacje dotyczące obsługi suszarki i zużycia energii. System Smart Check, w który wyposażono suszarkę, pomaga monitorować ewentualne usterki urządzenia. Wykrywa je, po czym proponuje szybkie i łatwe rozwiązania, które prezentowane są w aplikacji mobilnej. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze, które użytkownik musiałby przeznaczyć na wizytę fachowca. Suszarka DV90M52003X wyróżnia się także nowoczesnym, stylowym wzornictwem, które podkreślone jest przez efektowny, podświetlany bęben Diamond.

W trosce o delikatne tkaniny2
W trosce o delikatne tkaniny23

Szybkie i skuteczne suszenie

Szybkie i skuteczne suszenie

Producenci suszarek wykorzystują rozmaite rozwiązania, które mają zapewnić urządzeniom szybkie i skuteczne suszenie rozmaitych tkanin. Przykładem świetnie wyposażonego modelu jest TWF 640 WP z pompą ciepła i funkcją EcoSpeed dla szybszego suszenia przy zachowaniu najwyższej wydajności energetycznej. Urządzenie może wysuszyć do 8 kg tkanin w jednym cyklu. Wykorzystuje silnik ProfiEco zapewniający ciche i energooszczędne suszenie. Maksymalny poziom hałasu generowanego podczas pracy suszarki to 66 dB(A) re 1pW (w programie referencyjnym). Suszarka pracuje w klasie efektywności energetycznej A+++. Bezobsługowy wymiennik ciepła (chroniony przez efektywny system filtracji) utrzymuje czas pracy i zużycie energii na stale niskim poziomie. Funkcja FragranceDos umożliwia szybkie przełączanie między dwoma ulubionymi zapachami, a system PerfectDry określa ilość kamienia w wodzie i precyzyjnie dopasowuje do niego parametry procesu suszenia. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów suszenia stosowana jest ponadto zmiana kierunku obrotów bębna, co zapobiega zbijaniu się prania i tworzeniu zagnieceń. Użytkownik ma dużą dowolność montażu modelu TWF640 WP. Suszarka może być wstawiona w niszę o wysokości min. 85 cm, ustawiona tuż obok pralki lub w kolumnie (na pralce). Ten ostatni sposób montażu wymaga zastosowania spe- cjalnego zestawu do łączenia pralki i suszarki. Urządzenie dostępne jest w odcieniu białego lotosu z drzwiami bębna w kolorze aluminium z eleganckim chromowanym pierścieniem.

Szybkie i skuteczne suszenie2

Suszenie z wykorzystaniem pary

Suszenie z wykorzystaniem pary

W suszarkach marki Amica wykorzystywany jest system SteamTouch, który do suszenia wykorzystuje parę wodną. Sprawia ona, że zagniecenia znikają aż do 70 proc., a ubrania stają się miękkie i sterylnie czyste. System SteamTouch ułatwia również prasowanie Rozwiązanie to ma m.in model AWD83LCiBT o pojemności 8 kg. System pompy ciepła zapewnia dużą efektywność przy stosunkowo niskiej temperaturze suszenia. Przekłada się to na zużycie energii, które w wypadku modelu AWD83LCiBT jest wyjątkowo małe. Nie powinno przekroczyć 177 kWh rocznie, co plasuje ten model w klasie energetycznej A+++. Urządzenie ma aż 16 różnorodnych programów prania, które są dopasowane przede wszystkim do rodzaju suszonej tkaniny. Wśród dostępnych programów są m.in. takie programy jak Outdoor czy Fitness. Pierwszy z nich sprawdzi się doskonale w wypadku odzieży turystycznej i sportowej (np. wodoodpornej czy termoaktywnej), dla której nieodpowiednie suszenie może być wręcz „zabójcze”. Program Fitness zadba o strój do uprawiania sportu i skutecznie suszy nawet ubrania z mikrofibry. Wybór odpowiedniej funkcji ułatwia duży wyświetlacz LED. Poziom hałasu podczas suszenia nie powinien przekraczać 66 dB(A). To zasługa drugiej generacji silnika Logic Drive. Funkcja automatycznego czyszczenia filtra zapewnia wygodę użytkowania suszarki, a także zwiększa ergonomię i efektywność suszenia. Model AWD83LCiBT ma podświetlany bęben z szerokimi drzwiami, które ułatwiają załadunek.

Suszenie z wykorzystaniem pary2

Suszarka z Home Connect

Suszarka z Home Connect

W ofercie suszarek bębnowych marki Siemens dostępne są modele kompatybilne z platformą Home Connect. Przykładem tego typu urządzenia jest WT47XEH0PL z linii iQ800. Urządzenie pracuje w oparciu o pompę ciepła. Dzięki temu suszy bardzo wydajnie i energooszczędnie. Suszarka charakteryzuje się stosunkowo dużym, bo 9-kilogramowym, wsadem. Ma wbudowany sensor autoDry, który kontroluje temperaturę i wilgotność podczas pracy sprzętu. Zapobiega to przegrzewaniu prania lub nierównomiernemu suszeniu. Dzięki systemowi intelligentCleaning, jaki został zastosowany w modelu WT47XEH0PL, nie ma konieczności czyszczenia filtra przy drzwiach po każdym suszeniu. Zalecane jest usuwanie kłaczków jedynie co ok. 20 cykli. Duży cyfrowy wyświetlacz TFT comfortTouch zapewnia maksymalną wygodę i elastyczność obsługi w czasie suszenia. Są na nim prezentowane wszystkie istotne informacje o aktualnie uruchomionym programie suszenia. Dostępne są m.in. specjalne programy do suszenia odzieży typu outdoor (z membraną) czy strojów sportowych, a także smartFinish do koszul i garniturów. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu i wyposażonemu panelowi sterowania suszarka może być obsługiwana intuicyjnie i z największą precyzją. Kompatybilność z platformą Home Connect pozwala połączyć się z suszarką zdalnie praktycznie z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na urządzenia z systemami iOS oraz Android. Klasa efektywności energetycznej urządzenia to A+++. Roczne zużycie energii nie powinno być większe niż 193 kWh (przy 160 standardowych cyklach suszenia w programie Bawełna 60 °C przy pełnym i częściowym załadunku i z uwzględnieniem funkcji stand-by). Poziom hałasu podczas pracy to maksymalnie 62 dB.

2020-12-08
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket