Aplikacje mobilne i zdalne sterowanie dużym AGD

Aplikacje mobilne i

Na rynku AGD pojawia się coraz więcej modeli „inteligentnych”, wyposażonych w moduły komunikacji bezprzewodowej i łączących się zdalnie z użytkownikiem, a dokładniej – jego urządzeniem mobilnym. Jakie funkcje i możliwości ma sprzęt w wersji „smart”? Jak możemy go obsługiwać?

Współpraca AGD oraz pozostałych urządzeń bez wątpienia jest przyszłością gospodarstw domowych. Coraz większą popularnością cieszą się systemy i aplikacje, które pozwalają na zdalne sterowanie rozmaitymi urządzeniami. Wykorzystywana do tego specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS, niekiedy jest także możliwość sterowania za pomocą komputera (z poziomu przeglądarki internetowej). Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest wówczas łączność Wi-Fi. To właśnie dzięki tego typu rozwiązaniom użytkownik może uruchomić pranie, nie wstając z łóżka, napić się kawy niemal tuż po przebudzeniu, a także włączyć ogrzewanie w domu, zanim jeszcze wróci z pracy.

Pieczenie na odległość

Rozwiązania i funkcje stosowane w produkowanych obecnie piekarnikach także pozwalają na zdalną obsługę tych urządzeń. Żeby obsłużyć niektóre modele nie trzeba być już blisko urządzenia. Dziś możemy to robić siedząc wygodnie przed telewizorem, czy w firmowym biurze – wiele kilometrów od domowej kuchni. Podłączenie urządzenia do Internetu może pozwolić producentowi monitorować stan techniczny sprzętu i wykryć niepożądane usterki. Nowoczesność wymusza na producentach ciągłe nadążanie za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami konsumentów. Producenci piekarników doskonale wpisali się w trend IoT, a więc tzw. Internet rzeczy.

Pieczenie na odległość2

Po zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym odpowiedniej aplikacji możemy wygodnie kontrolować parametry pracy rozmaitych „inteligentnych” urządzeń, w tym innowacyjnych piekarników.

Pieczenie na odległość23
Pieczenie na odległość234

Przykłady „inteligentnych” systemów

Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (SmartThings) czy Miele (Miele@home). Home Connect to platforma, dzięki której cały dom może stać się nowoczesny, bezpieczny i łatwy w zarządzaniu. Wykorzystuje aplikację z intuicyjnym i nterfejsem, d zięki k tóremu w łatwy sposób aktywujemy wybrane przez nas urządzenie. Oprócz zdalnego zarządzania interfejsem urządzenia, włączania i wyłączania go czy regulowania parametrów aplikacja ta to także potężna wirtualna baza przepisów kulinarnych. Home Connect jest kompatybilna nie tylko z pralkami czy suszarkami, ale m.in. również z piekarnikami i zmywarkami.

Podobnie z rozwiązaniem SmartThings firmy Samsung. Za pomocą jednej aplikacji jesteśmy w stanie nie tylko ustawić pożądany program w pralce, ale wręcz kontrolować rozmaite ustawienia i parametry pracy pralek, a także m.in. telewizorów, klimatyzatorów, robotów sprzątających, chłodziarkozamrażarek, aparatów fotograficznych czy nawet gniazdka elektrycznego. Dzięki SmartThings na ekranie telewizora mogą wyświetlać się powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania (w wypadku pralek) czy pieczenia potrawy (w wypadku piekarników). Również wspomniane już Miele@home łączy w sieć „inteligentne” urządzenia domowe i rewolucjonizuje sposób ich obsługi, czyniąc go jeszcze bardziej wygodnym i komfortowym. Za pomocą aplikacji Miele@mobile będąc nawet w drodze możemy upewnić się, czy w domu wszystko jest w porządku. Jak długo pralka będzie jeszcze prać? Czy drzwiczki zamrażarki są naprawdę zamknięte? Kiedy można będzie wyjąć pieczeń z piekarnika? To wszystko możemy sprawdzić na smartfonie skomunikowanym z odpowiednim sprzętem firmy Miele.

Zdalna kontrola głosowa

W branży dużego AGD pojawia się coraz więcej nowych modeli kompatybilnych z asystentami głosowymi, a tym samym dających możliwość bezdotykowej obsługi niektórych funkcji sprzętu. Do najpopularniejszych tego typu rozwiązań możemy zaliczyć Asystenta Google, Amazon Alexę oraz Apple Siri. Autorski system Bixby oferuje ponadto firma Samsung.

Kompatybilność z różnorodnym sprzętem, a do tego intuicyjna i wygodna obsługa sprawiają, że sterowanie za pomocą komunikatów głosowych jest bardzo praktycznym i komfortowym rozwiązaniem. Zdalna kontrola głosowa pozwala wydawać polecenia urządzeniom znajdującym się w tej samej lokalnej sieci internetowej, ale wykorzystywanym w zupełnie innym miejscu niż znajduje się użytkownik, np. na innym piętrze domu. Obsługa systemu sterowania głosowego może wymagać wykorzystania dodatkowego głośnika bezprzewodowego, np. dla Alexy firmy Amazon dostępne są głośniki Amazon Echo i mniejszy Echo Dot. Główną różnicą między tymi modelami jest przede wszystkim średnica przetwornika elektroakustycznego – większy Amazon Echo oferuje lepszą jakość dźwięku.

Niezależnie jednak od funkcjonalności i popularności sterowania głosowego w AGD problemem dla wielu polskich użytkowników wciąż pozostaje brak obsługi języka polskiego przez wielu spośród dostępnych asystentów.

Dobrze wyposażone AGD pozwala zmaksymalizować komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników, a przy tym zminimalizować koszty eksploatacji. Do obsługi wielu sprzętów gospodarstwa domowego możemy wykorzystać aplikacje mobilne, a nawet asystentów głosowych.

W dobie rozwoju sztucznej inteligencji to właśnie nowoczesne rozwiązania techniczne, takie jak np. zdalne sterowanie smart fonem, stają się kluczowe przy wyborze sprzętu do gospodarstwa domowego.

Zdalna kontrola głosowa2

W ofercie niektórych producentów można znaleźć piekarniki kompatybilne nie tylko z aplikacjami mobilnymi, ale również z asystentami głosowymi. Dzięki temu za pomocą odpowiedniego komunikatu możemy np. otworzyć drzwi urządzenia.

Alexa i Home Connect

Z asystentem głosowym firmy Amazon kompatybilna jest platforma Home Connect, którą obsługują niektóre modele marek Bosch, Siemens i Gaggenau. Wśród nich znajdują się m.in. piekarniki, pralki, suszarki bębnowe, zmywarki lodówki, jak i ekspresy do kawy, a więc do wyboru, do koloru. Rozwiązanie to jest stale rozwijane przez inżynierów pracujących dla BSH, a dzięki temu sukcesywnie wzbogacane o nowe rozwiązania techniczne i funkcje.

Za pośrednictwem Home Connect i obsługującego Alexę urządzenia – Amazon Echo lub Amazon Dot – można w prosty sposób kontrolować kompatybilny sprzęt gospodarstwa domowego i np. używać komend głosowych do uruchamiania programów, konfigurowania urządzeń lub kontrolowania na bieżąco parametrów pracy. Mając odpowiednio skonfigurowany ekspres do kawy, możemy wydać polecenie, np. „Alexa, powiedz ekspresowi do kawy z Home Connect, żeby zrobił cappuccino”. Podobnie jest z piekarnikiem – możemy zakomunikować np. „Alexa, zapytaj piekarnik z Home Connect, kiedy mój obiad będzie gotowy”, a w wypadku pralki „Alexa, zapytaj pralkę z Home Connect, kiedy pranie będzie gotowe”.

Alexa i Home Connect2

Wśród dostępnych na rynku pralek i zmywarek nie brakuje modeli, które możemy obsługiwać zdalnie, wykorzystując do tego smartfon lub tablet.

Alexa i Home Connect23
Alexa i Home Connect234

Lodówka, która może więcej

Autorski system sterowania głosowego – Bixby – wykorzystują „inteligentne” urządzenia firmy Samsung. Bixby ułatwia wykonywanie wielu codziennych czynności. Przygotowując śniadanie, użytkownik może poprosić tego asystenta o prognozę pogody, podsumowanie najnowszych wiadomości ze świata czy podanie kursu walut. Wszystko to może wyświetlić się także na ekranie kompatybilnej chłodziarkozamrażarki Samsunga z linii Family Hub.

Na p odstawie i dentyfikacji g łosowej B ixby j est w stanie rozpoznać domownika i dopasować wyświetlane informacje do jego preferencji. Dzięki rozmowie z lodówką można też zamówić Ubera, wyszukać wakacyjne loty czy zaprogramować parametry pracy piekarnika. Obecnie asystent głosowy Bixby dostępny jest w języku angielskim, koreańskim i chińskim.

Lodówka, która może więcej2

Z wykorzystaniem aplikacji Amica Home możemy sterować piekarnikiem za pomocą smartfona – ustawić plan pieczenia i podzielić je na fazy, w których wykorzystywane będą różne funkcje piekarnika.

„Inteligentne” okapy

Produkowane obecnie okapy mogą być na tyle „inteligentne”, że same będą potrafiły dopasować tryb pracy do konkretnych potrzeb. Tego typu system stosuje m.in. marka Gorenje. AdaptTech, bo o nim mowa, wykorzystuje specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okap automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dzięki temu użytkownik może poświęcić swój czas na przygotowywanie posiłku, zamiast manipulować parametrami pracy okapu. Dodatkowo w okapach Gorenje może być dostępna technika AdaptAir (lub jej ulepszona wersja AdaptAir Pro). Zapewnia ona równomierne odsysanie powietrza na całej powierzchni ssącej, co gwarantuje wydajne usuwanie nieprzyjemnych zapachów bez konieczności częstego czyszczenia filtrów. Rozwiązania te sprawiają, że para, zapachy i zanieczyszczenia nie mieszają się z powietrzem w kuchni.

„Inteligentne” okapy2

Zdalny kontakt z serwisem oraz diagnostyka urządzeń to jedne z wielu elementów, jakie umożliwia użytkownikom aplikacja Home Connect, kompatybilna m.in. ze sprzętem marek Bosch i Siemens.

Okap sterowany gestami lub pilotem

Jedną z ciekawszych i jednocześnie praktycznych opcji związanych z obsługą okapu jest sterowanie gestami. Okap wykorzystuje wówczas czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową kontrolę ustawień parametrów i trybów pracy urządzenia. Rozwiązuje to problemy użytkowników zwłaszcza okapów podszafkowych, do których dostęp jest często utrudniony. Sterowanie gestami ułatwia utrzymanie tego typu modeli w czystości. Parametry okapu możemy bez trudu zmienić nawet wtedy, kiedy mamy brudne ręce. W wypadku urządzeń marki Ciarko wykorzystywany jest system GestureControl, który pozwala na łatwą i wygodną obsługę okapu za pomocą prostych gestów. Nie wymaga od użytkownika bezpośredniego korzystania z przycisków sterujących, jak ma to miejsce w standardowych modelach. Aby włączyć urządzenie z systemem GestureControl w bazowej wersji, wystarczy przesunąć poziomo dłoń od lewej do prawej. W podobny sposób można zwiększyć szybkość pochłaniania. Jeżeli chcemy wyłączyć okap lub zmienić tryb prędkości na niższy, wystarczy poruszyć dłonią w odwrotnym kierunku – od prawej do lewej. Z kolei przytrzymanie dłoni pod okapem przez ok. 2 sekundy pozwala włączyć lub wyłączyć oświetlenie. Oprócz wymienionych przed chwilą rozwiązań coraz częściej stosowana jest obsługa za pomocą pilota zdalnego sterowania. Niegdyś opcję tę zaliczano do nad wyraz prestiżowych i komfortowych. Dziś staje się ona standardem. Pilot działa najczęściej na zasadzie przekazywania fal podczerwieni (rzadziej jest to pilot radiowy) i łączy się w ten sposób z okapem. Pozwala sterować urządzeniem w odległości od kilku do kilkunastu metrów. Dodawany jest najczęściej jako element wyposażenia. Bardzo chętnie używany jest przez wielu konsumentów. Warto sprawdzać, jakimi funkcjami okapu można z jego pomocą sterować.

Okap sterowany gestami lub pilotem2

Kamery instalowane wewnątrz urządzeń pozwalają na zdalny podgląd zawartości, np. chłodziarki lub komory piekarnika, na ekranie urządzenia mobilnego.

Okap sterowany gestami lub pilotem23
Okap sterowany gestami lub pilotem234

Wygodna bezprzewodowa kontrola

Wygodna bezprzewodowa kontrola

W ofercie marki Amica dostępne są piekarniki kompatybilne z modułem Wi-fii aplikacją mobilną Amica Home, a do tego wyposażone w wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych ułatwiających przygotowywanie potraw. Przykładem innowacyjnego modelu, którym możemy sterować z wykorzystaniem smartfona jest piekarnik ED57638BA+ Q-type WiFi, który spełni wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Piekarniki marki Amica od lat należą do najlepiej wyposażonych na rynku. Tak jest i w wypadku innowacyjnych urządzeń z linii Q-type. Wspomniany model ma aż 11 różnych funkcji grzania i 19 gotowych programów pieczenia. Wybór pożądanych programów ułatwia czytelny wyświetlacz LCD.

Dzięki specjalnej aplikacji mobilnej, umożliwiającej zdalne sterowanie piekarnikiem, można mieć nad nim pełną kontrolę. Za pomocą aplikacji nie tylko kontrolujemy status pracy piekarnika, ale możemy go także włączyć, nawet nie będąc w domu, by zaraz po powrocie błyskawicznie przygotować ulubione danie. Urządzenie zostało wyposażone w zaawansowany BakingPro System, który zapewnia precyzyjne i równomierne rozprowadzanie ciepła, stabilną temperaturę wewnątrz pojemnej, 77-litrowej komory. Dzięki dużym blachom i ułatwiającym wysuwanie ich stabilnym prowadnicom pieczenie potraw nawet na kilku poziomach jest bardzo wygodne. Wnętrze komory nagrzewa się do 150 °C w czasie poniżej 3 min. O stopniu nagrzania informuje elegancki, podświetlany na czerwono uchwyt. Podświetlenie włącza się podczas pieczenia, a wyłącza dopiero po jego zakończeniu, kiedy temperatura w komorze spadnie poniżej 40 °C. Front piekarnika pozostaje chłodny dzięki trzem solidnym szybom. Środkowa jest szybą refleksyjną, która odbija ciepło i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się szyby zewnętrznej. System SoftClose, wykorzystujący zawiasy ze specjalnymi tłumikami, zapewnia łagodne domykanie drzwi.

Piekarnik wyposażony jest w blokadę programatora, która eliminuje możliwość przypadkowego uruchomienia czy zmiany ustawień parametrów piekarnika, np. przez dzieci. Komorę możemy czyścić katalitycznie. Co więcej, wnętrze urządzenia pokryte zostało emalią EasyClean. Jest ona pozbawiona porów i zagłębień sprzyjających osadzaniu się brudu i tłuszczu. Urządzenie należy do klasy energetycznej A+. Zużycie prądu nie powinno przekraczać 0,99 kWh/cykl (0,71 kWh/cykl z włączonym termoobiegiem).

Wygodna bezprzewodowa kontrola2

Zdalne zmywanie naczyń

Zdalne zmywanie naczyń

Zdalną kontrolę umożliwiają również niektóre spośród dostępnych na rynku zmywarek. W tego typu funkcję wyposażone są modele należące do serii G 7000 firmy Miele. Oprócz zdalnej kontroli zapewniają one automatyczne dozowanie detergentu (AutoDos) i efektywne mycie. Detergent zamknięty w PowerDisku wkładany jest do komory umieszczonej na wewnętrznej części drzwiczek urządzenia.

PowerDisk zawiera 400 g detergentu w formie granulatu, który dozowany jest przy każdym z programów mycia. Dysk obraca się o 360°, a granulat dostaje się do wnętrza zmywarki. System sam dozuje odpowiednią ilość detergentu w zależności od wybranego programu. Zawartość dysku wystarcza przeciętnie na 20 cykli mycia w programie Eco. W programie Automatic dozowanie jest elastyczne – sensory badają, ile detergentu potrzeba w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Zmywarki nowej generacji można włączyć do sieci internetowej i sterować nimi za pomocą aplikacji Miele@ mobile. Oprogramowanie to pozwala na korzystanie z wielu dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest AutoStart, który umożliwia zaprogramowanie zmywarki tak, aby rozpoczęła pracę o określonej godzinie. Dzięki systemowi AutoDos detergent zawsze znajduje się w środku zmywarki i program zmywania może rozpocząć się automatycznie. Zdalny start i zatrzymanie programu zmywania mogą być aktywowane przez urządzenie mobilne praktycznie z każdego miejsca, z którego mamy dostęp do Internetu.

Dostępne jest też rozwiązanie ShopConn@ct, dzięki któremu wygodnie zamówimy detergenty przez Internet. Do tej pory możliwe było tylko powtórne, manualne zamawianie środków przez aplikację Miele@mobile. W nowej generacji zmywarek po wybraniu opcji „Automatyczne domówienie” otrzymamy nowy zapas detergentu do domu.

W zmywarkach zastosowana została innowacyjna szuflada 3D-MultiFlex. Dzięki przesuwanym elementom można zmieniać jej wymiary i tworzyć przestrzeń na przedmioty o nietypowych kształtach. Obok sztućców można tam włożyć również małe naczynia, jak chociażby filiżanki do espresso. W elastycznym koszu FlexLine można umieścić różne rodzaje naczyń i sztućców tak, aby zostały bezpiecznie i dokładnie umyte, a rozwiązanie FlexCare zadba o małe filiżanki i delikatne kieliszki. Miękki silikon zapewnia stabilność i ochronę, zapobiegając ich przesuwaniu się, uderzaniu o inne naczynia i powstawaniu zarysowań. Zmywarki G 7000 są wyjątkowo intuicyjne w obsłudze. Zastosowano w nich nowo zaprojektowane panele sterowania i nową koncepcję obsługi. Jest to m.in. duży wyświetlacz MTouch Vi- Display – wyjątkowe rozwiązanie zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Urządzeniem sterujemy, dotykając i przesuwając palcem po powierzchni wyświetlacza – zupełnie jak w smartfonie. Rozwijane menu dostarcza dodatkowych informacji, np. prognozy zużycia energii i wody.

Zdalne zmywanie naczyń2

Sterowanie smartfonem

Sterowanie smartfonem

Dziś mało kto potrafiwyobrazić sobie życie bez smartfonów. Dzięki nim mamy dostęp do rozrywki i pracy z prawie każdego miejsca na świecie. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do sterowania urządzeniami w domu? Doskonałym tego przykładem jest aplikacja mobilna SmartThings firmy Samsung. Za jej pośrednictwem możemy kontrolować i planować pracę sprzętów domowych praktycznie z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie. Może to być np. pralka, piekarnik, robot sprzątający, a także oczyszczacz powietrza czy termostat. SmartThings umożliwia zdalną kontrolę pralek z techniką QuickDrive. Z poziomu aplikacji włączymy, wyłączymy i zatrzymamy pralkę oraz zaplanujemy jej uruchomienie na konkretną godzinę. Asystent prania w aplikacji SmartThings zasugeruje nam również, jaki tryb prania powinniśmy wybrać dla poszczególnych tkanin, i wyświetli kluczowe informacje o czasie prania oraz jego skuteczności.

Aplikacja SmartThings pozwala również na obsługę piekarników Dual Cook Flex Samsunga. Możliwe jest m.in. automatyczne wybieranie ustawień pod konkretny zapisany przepis oraz sterowanie i monitorowanie pracy piekarnika. Wskazując w aplikacji, jakie danie chcemy przyrządzić, uzyskamy informacje o tym, jakiego trybu oraz jakiej temperatury wymaga jego przygotowanie.

Smartfon może również posłużyć do obsługi „inteligentnego” robota sprzątającego Samsung Powerbot. Dzięki aplikacji możemy go uruchomić lub zatrzymać praktycznie jednym dotknięciem. Smart- Things pozwala na ustalenie czasu sprzątania oraz sprawdzenie historii pracy robota podczas naszej nieobecności w domu. Co więcej, za pomocą aplikacji możemy wskazać konkretne miejsce w mieszkaniu, które wymaga dokładnego posprzątania, a Powerbot skupi się na nim szczególnie.

Dzięki SmartThings możemy też zdalnie kontrolować temperaturę w domu, a tym samym znacznie zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Nowoczesne termostaty nie tylko optymalizują temperaturę w domu, ale także zabezpieczają go przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Za pomocą aplikacji można sterować także najnowszymi urządzeniami z portfolio marki Samsung – oczyszczaczami powietrza. Urządzenia te usuwają aż do 99,97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń, gwarantując zdrowszy sen i lepsze samopoczucie. Bez względu na to, czy relaksujemy się na kanapie, czy spędzamy czas poza domem, możemy łatwo sprawdzić na smartfonie stan powietrza w mieszkaniu, a w razie potrzeby zdalnie uruchomić bądź wyłączyć oczyszczacz.

Sterowanie smartfonem2

Kuchnia odpowiednio połączona

Kuchnia odpowiednio połączona

Nowoczesne kuchnie coraz częściej są otwarte. Bywa, że znajdują się na środku salonu lub w innych mało typowych dla nich przestrzeniach – na poddaszu czy w piwnicy. Aranżacja, która będzie wyglądać wyjątkowo oraz spełniać kuchenne wymagania, może być wyzwaniem. Urządzenia marki Siemens łączą te dwa aspekty. Wśród nich znajdziemy wiele modeli kompatybilnych z platformą Home Connect. Jednym z nich jest płyta grzewcza ze zintegrowanym wyciągiem. Mamy tutaj na myśli 80-centymetrowy model EX875LX67E. Perfekcyjne wzornictwo łączy się tutaj z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Urządzenie zapewnia dużą elastyczność użytkowania, także dzięki funkcji flexInduction, która dostosowuje pola grzewcze do naczyń o średnicy do 24 cm – dla większej swobody. Termoobieg 4D, szybkie nagrzewanie czy coolStart – dopasowane do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników systemy dostępne w stalowym piekarniku HB676G5S6 marki Siemens pozwolą przygotować różnorodne dania bez wysiłku. Z kolei zastosowane w chłodziarkozamrażarce Siemensa (np. w modelu KG49NAXDP) rozwiązania pozwalają na bezpieczne przechowywanie produktów spożywczych z zachowaniem ich świeżości. Czujniki systemu freshSense natychmiast reagują na zmiany temperatury i przejmują kontrolę nad chłodzeniem. Szybkie, oszczędzające czas programy dostępne w urządzeniach Siemensa sprzyjają korzystaniu z radości życia, pozwalając ich użytkownikom cieszyć się z wolnych chwil, a technika Home Connect sprawi, że dom stanie się „inteligentny” i dopasowany do indywidualnych potrzeb. Można połączyć się z urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie – gdziekolwiek i kiedykolwiek. Można zajrzeć do wnętrza chłodziarki, będąc w sklepie, rozgrzać piekarnik jeszcze przed powrotem do domu oraz odkryć nowe kulinarne inspiracje dzięki przepisom zawartym w aplikacji Home Connect.

Przykłady aplikacji umożliwiających zdalną kontrolę AGD

Przykłady aplikacji umożliwiających zdalną kontrolę AGD
2020-12-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket