Bezpieczne użytkowanie jest jednym z kluczowych aspektów w wypadku elektrycznych płyt grzewczych, które niekiedy bywają mocno eksploatowane.
Zagadnienia związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów, którzy dodatkowo spełniać muszą rygorystyczne normy i zalecenia. Z rozwiązaniami tymi warto się zapoznać, bowiem ich zadaniem jest niwelowanie możliwości porażenia prądem czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o nasze kulinarne efekty.
Kiedy płyta działa, urządzenie sygnalizuje użytkownika świetlnie, np. poprzez włączenie diody kontrolnej. Dzięki temu, użytkownicy płyt ceramicznych oraz indukcyjnych nie oparzą się przez przypadek. Dodatkowo, w modelach elektrycznych takie sygnalizacje alarmują kiedy włączamy lub wyłączamy urządzenie, a nawet wtedy kiedy wykryją błędy – m.in. gdy na powierzchnię wykipi ciecz lub panel sterowania zostanie zakryty jakimś przedmiotem, np. gorącym garnkiem.
Tego typu rozwiązanie spotykane jest nie tylko w płytach, ale także w kuchniach elektrycznych. Zazwyczaj na panelu sterowania jest dodatkowa opcja, która po przytrzymaniu przycisku przez kilka sekund lub po włączeniu z innym przyciskiem (kombinacja dwóch funkcji) dezaktywuje działanie panelu sterowania. Wtedy niemożliwa będzie zmiana parametrów pracy czy wyłączenie lub włączenie urządzenia.
Funkcja ta wykorzystywana jest, by zmniejszyć ryzyko poparzenia i zabezpieczyć przed tym użytkownika, producenci wyposażają płyty w sygnalizację świetlną na panelu sterowania, która informuje o tym, że pole jest jeszcze gorące. Przy danym polu grzewczym pojawia się wówczas litera „H”. Niektóre modele płyt wyposażają wskaźnik w rozróżnienie temperatury i jeśli wartość na obszarze grzewczym przekracza około 60 °C, widnieje litera duża, jednak jeśli temperatura nagrzanego obszaru maleje lub jest na poziomie nie większym niż 60 °C, pojawia się mała litera „h”.
Niekwestionowaną zaletą indukcji jest jej ogólne bezpieczeństwo. Używamy słowa „ogólne”, bowiem osoby z rozrusznikiem serca i innymi urządzeniami wspomagającymi funkcje życiowe muszą skonsultować się z producentem tychże urządzeń. W pozostałych przypadkach technika indukcyjna wykazuje się samymi superlatywami. W płycie indukcyjnej pole grzewcze nie nagrzewa się w takim stopniu jak w płycie ceramicznej czy w płycie gazowej. Po odstawieniu naczynia pozostaje ono chłodne lub letnie, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko poparzenia i ułatwia czyszczenie płyty nawet w trakcie pracy (np. w przypadku wykipienia czegoś). Co więcej, pozostała część płyty pozostaje również chłodna, co czyni jej użytkowanie jeszcze bardziej bezpiecznym. Jednak nie tylko konstrukcja płyty wpływa na jej komfortowe użytkowanie. Są to również różnego rodzaju zabezpieczenia i rozwiązania, które w znacznym stopniu podnoszą komfort użytkowania. Wszelkiego rodzaju systemy, czujniki zabezpieczające sprawiają, że możemy cieszyć się dużą funkcjonalnością i wygodą. Jednymi z popularniejszych rozwiązań są blokady uruchomienia, wyłącznik bezpieczeństwa czy ochrona przed przegrzaniem, a także chwilowe zatrzymanie pracy płyty. Warto zwracać uwagę na tego typu udogodnienia, ponieważ ułatwiają one późniejszą pracę w kuchni.
© 2024 InfoMarket