KAERCHER

Urządzenie czyszczące Ice Blaster IB 15/120

Urządzenie czyszczące

Firma Kärcher ma w ofercie urządzenia służące do czyszczenia suchym lodem. Ze względu na swoją specyfikę znajdą one zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle. Ice Blaster IB 15/120 to model, który z powodzeniem usuwa zabrudzenia takie jak zaschnięty olej, tłuszcz, kleje, silikon, nie powodując przestojów w pracy linii montażowej.

Ice Blaster to urządzenie, które pozwala czyścić zwłaszcza tam, gdzie z różnych względów nie można skorzystać z wody (elektronika, elementy wrażliwe na wilgoć). Jego zaletą jest to, że może pracować, nie powodując przestojów w procesie produkcji, oszczędzając tym samym czas. Porównując technologię suchego lodu z piaskowaniem, zauważymy, że przy piaskowaniu konieczne są przestoje, gdyż najpierw trzeba element wymontować, następnie w specjalnym miejscu wypiaskować, później osuszyć i wyczyścić z resztek ścierniwa, na koniec znów zamontować. Czyszczenie suchym lodem jest o wiele prostsze i wydajniejsze. Dodatkowo po czyszczeniu Ice Blasterem nie pozostają odpady (takie jak ścierniwo przy piaskowaniu czy brudna woda przy użyciu urządzenia ciśnieniowego), ponieważ cząsteczki suchego lodu ulegają sublimacji. Co ważne, granulki suchego lodu nie mają właściwości ścierniwa, więc nie rysują czyszczonej powierzchni metalowej, a zatem jej nie uszkadzają.

W jaki sposób działa ta technologia? Zużycie lodu oraz ciśnienie wahają się pomiędzy 30 – 120 kg/h i 0,2 – 1,6 MPa (2 do 16 bar). Strumień granulatu suchego lodu (CO2) rozpędza się do prędkości dźwięku, a następnie, gdy granulki o temperaturze -79 °C uderzają w zabrudzoną powierzchnię, energia kinetyczna sprawia, że zabrudzenie zostaje wykruszone, powstają w nim pęknięcia. Następnie następuje szok termiczny. Różnica temperatur sprawia, że zabrudzenia kurczą się, a szczeliny powstałe w wyniku uderzeń cząsteczek suchego lodu powiększają się. Na koniec cząsteczki lodu wnikają w te szczeliny, gdzie następuje proces sublimacji (przechodzenia ze stanu stałego w stan gazowy), równocześnie zwiększając swoją objętość ok. 400 razy, co powoduje „wysadzenie” brudu.

Zastosowanie tego urządzenia jest zróznicowane i obejmuje różne gałęzie przemysłu. W branży metalurgicznej i maszynowej Ice Blaster umożliwia codzienne i dogłębne czyszczenie maszyn produkcyjnych, robotów spawalniczych, przenośników taśmowych i lakierni. W drukarniach wyczyści maszyny drukarskie, cylindry i narzędzia. W przemyśle drzewnym i elektrycznym sprawdzi się w czyszczeniu maszyn do obróbki drewna, generatorów, turbin i szaf sterowniczych. W przemyśle tworzyw sztucznych i opakowań urządzenie nadaje się do usuwania silikonu, gumy, farb, lakierów i innych silnie przylegających zabrudzeń z form wtryskowych i linii produkcyjnych. Przemysł motoryzacyjny, odlewnie i produkcja form wtryskowych to także pole do popisu dla tego urządzenia. Idealnie nadaje się do usuwania pozostałości silikonu czy gumy, farb, lakierów, powłok ochronnych z form wtryskowych, narzędzi i linii produkcyjnych. W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym posłuży do czyszczenia systemów przenośnikowych, systemów napełniania i mieszalników, linii produkcyjnych, zbiorników i pieców. Skutecznie usuwa zapieczony brud, tłuszcz i skrobię. W przemyśle papierniczym skutecznie poradzi sobie z usuwaniem kleju, wapna, pyłu i celulozy z urządzeń produkcyjnych.

Urządzenie czyszczące
Urządzenie czyszczące
2020-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket