Wybrane rozwiązania i funkcje

Wybrane

Łatwe czyszczenie

Utrzymywanie filtra przeciwtłuszczowego oraz wnętrza okapu w czystości jest niezwykle istotne dla prawidłowej pracy urządzenia. Wyciągi wbudowane w płyty grzewcze wykorzystują zwykle łatwy w czyszczeniu aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który wychwytuje pryskający olej, by ograniczyć przedostawanie się zapachu do powietrza. Płyny są zbierane do pojemnika, żeby z łatwością można je było wylać po zakończeniu gotowania. Urządzenie może też być wyposażone w wyjmowany filtr ceramiczny, który usuwa intensywne zapachy powstające podczas gotowania. Żeby zachować jego optymalne działanie dezodoryzujące, wystarczy go wyjąć i podgrzać w piekarniku. Łatwa w czyszczeniu jest zwykle również pokrywa wyciągu. Może ona być wykonana np. z aluminium. Możemy z łatwością ją zdjąć i umyć w zmywarce.

Łatwe
Łatwe
Łatwe

Instalacja urządzenia

Płyta, zależnie od swojej konstrukcji i preferencji użytkownika, może być zainstalowana na blacie lub na równi z nim. Istotne znaczenie ma też sposób wykorzystania okapu zintegrowanego z płytą. W trybie pochłaniacza miejsce instalacji urządzenia ma mniejsze znaczenie, jeżeli jednak okap ma zostać zainstalowany w trybie wyciągu, wówczas istotną rolę odgrywa odpowiednie podłączenie sprzętu do wentylacji z wykorzystaniem specjalnych kanałów, kształtek i przejściówek.

Instalacja
Instalacja

Różnorodne gabaryty

Płyty zintegrowane z okapami mogą mieć różne gabaryty. Większe konstrukcje, o szerokości ok. 80 cm, doskonale sprawdzą się zwłaszcza na kuchennych wyspach. Wśród dostępnych na rynku urządzeń można jednak znaleźć także mniejsze, które zamontujemy nawet w szafce o standardowej szerokości 60 cm. Ze względu na obecność wyciągu w tego typu modelach ważne są nie tylko szerokość i długość płyty, ale również głębokość urządzenia. Determinuje ona sposób montażu sprzętu w kuchennej zabudowie, a w szczególności decyduje o tym, ile przestrzeni będziemy mieli dostępnej do wykorzystania pod zamontowaną płytą.

Różnorodne
Różnorodne

Waga i programy automatyczne

Płyty grzewcze z okapami mogą być wyposażone w rozmaite rozwiązania techniczne, które usprawniają przygotowywanie potraw, np. model NikolaTesla Libra marki Elica ma wbudowaną wagę, którą dzięki temu mamy zawsze pod ręką. Produkty można ważyć nawet w trakcie gotowania, niezależnie od temperatury naczynia czy przygotowywanej potrawy, dodając składniki jeden po drugim, zgodnie z przepisem, według którego działamy.

Niektóre modele płyt mają dostępne programy automatyczne, które ułatwiają dopasowanie poziomu grzania do różnych zastosowań, np. do rozpuszczania czekolady, podgrzewania jedzenia czy duszenia potraw. Funkcja automatycznego grzania sprawia, że odpowiednie strefy rozgrzewają się na najwyższym ustawieniu do momentu, w którym naczynie uzyska pożądaną temperaturę. Dodatkowym atutem może być funkcja podtrzymywania ciepła, która pozwala zachować temperaturę jednej potrawy podczas przygotowywania kolejnej.

Waga i
Waga i

Strefy łączone

W modelach zintegrowanych z wyciągiem p łyty indukcyjne mają zwykle funkcję łączenia pól grzewczych. Dzięki temu możemy przygotowywać potrawy w dużych naczyniach, np. brytfannach, które normalnie nie zmieściłyby się na pojedynczym, nawet dużym polu indukcyjnym. W płytach z wbudowanym okapem są to najczęściej dwie strefy typu Bridge, po jednej z każdej strony znajdującego się na środku wyciągu. W niektórych modelach łączenie pól grzewczych działa w sposób automatyczny, wówczas urządzenie samoczynnie łączy odpowiednie pola po umieszczeniu na nich dużego naczynia.

Strefy
Strefy

Panele sterujące

Płyty indukcyjne wyposażane są w intuicyjne i podświetlane panele dotykowe, które pozwalają jednym ruchem palca regulować moc dostępnych pól grzewczych czy wybrać funkcje dodatkowe. Sensorowe panele zawierają takie elementy jak włącznik urządzenia, blokada sterowania, a także kilkustopniowa regulacja mocy. Owa regulacja występuje tradycyjnie w formie slidera lub opcji „plus/minus”. W płytach gazowych zintegrowanych z okapem, bo i tego typu modele dostępne są na rynku, do regulacji stosowane są pokrętła funkcjonujące podobnie do tych, które wykorzystywane są w klasycznych płytach czy kuchniach gazowych.

Panele
Panele

Design płyty i wyciągu

To, że płyty zintegrowane z okapem są konstrukcjami wyjątkowymi pod względem wzornictwa, potwierdzają chociażby rozmaite nagrody za design przyznawane tego typu urządzeniom. Głównym polem do popisu dla projektantów jest tu przede wszystkim wyciąg – i to nie tylko jego kształt, ale również kolorystyka. Okap, najczęściej prostokątny lub owalny, może pozostawać na równi z płytą grzewczą lub – zależnie od modelu – wysuwać się ponad nią, co jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy gotujemy w wysokich garnkach. Niezależnie jednak od kształtu czy rozmiarów wyciąg musi być zaprojektowany tak, aby nie tylko przyciągał wzrok swoim wyglądem, ale przede wszystkim skutecznie pochłaniał kuchenne opary.

Design płyty
Design płyty

Systemy modułowe

Na rynku, oprócz modeli, w których płyta i okap tworzą jedną, spójną bryłę, dostępne są także systemy modułowe. Dzięki temu możemy w zabudowie kuchennej wykorzystać dokładnie takie elementy grzewcze, które będą nam najbardziej przydatne. Może to być np. zestaw składający się z dwupalnikowej płyty gazowej, wyciągu i płyty indukcyjnej z dwoma polami grzewczymi lub płyty teppan yaki. Zależnie od producenta tego typu rozwiązań możliwości i sposobów konfiguracji może być wiele. Systemy modułowe odgrywają na rynku dwojaką rolę. Oferowane są do mieszkań bardzo małych, w których liczy się każdy centymetr, a użytkownik dodatkowo nie gotuje zbyt często. Z drugiej strony mają profesjonalne oblicze, ponieważ łącząc kilka różnych elementów, można uzyskać w kuchni bardzo profesjonalny efekt, nawiązujący do rozwiązań rodem z najlepszych restauracji świata.

Systemy

Płyta i downdraft w jednym

Jedynym w swoim rodzaju urządzeniem na rynku jest płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem typu downdraft, który jest umieszczony za polami grzejnymi, ale w obrębie płyty. Taki układ umożliwia efektywne wyłapywanie oparów, a dodatkowo zapewnia osobie gotującej większą swobodę ruchów podczas gotowania. Tego typu sprzęt dostępny jest w ofercie marki Novy. Mamy tu na myśli model Panorama, który ma możliwość regulacji wysokości wysuwanego z płyty okapu (10 cm, 20 cm, 30 cm), co pozwala na jego szybką adaptację do wysokości naczyń. Po zakończonej pracy urządzenie dyskretnie zamyka się w płycie, idealnie wtapiając się w otoczenie. Unikalna konstrukcja modelu Panorama umożliwia montaż szuflad (do głębokości 40 cm) bezpośrednio pod płytą grzejną.

Płyta i downdraft
Płyta i downdraft
2020-11-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket