Integracja płyty i okapu

Integracja płyty

W ofercie niektórych producentów płyt grzewczych dostępne są modele będące połączeniem płyty indukcyjnej i okapu. Montując w kuchni tego typu urządzenie, nie tylko możemy oszczędzić miejsce, ale także skutecznie poradzić sobie z oparami podczas kulinarnych przygód – opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu.

Okap w kuchennej aranżacji często pełni ważną funkcję dekoracyjną. Ale czasami konsumenci nie chcą, żeby to właśnie on był tym urządzeniem, które przyciąga uwagę. W takiej sytuacji okapy w płytach grzejnych mogą być idealnym rozwiązaniem, wyróżniającym się przy tym stylowym, minimalistycznym wzornictwem i nowoczesną formą. Duża wydajność tego typu konstrukcji w połączeniu ze stosunkowo niewielką odległością od źródła oparów sprawiają, że modele te są wyjątkowo skuteczne w działaniu i równie funkcjonalne jak inne, bardziej popularne konstrukcje okapów.

Na wyspę i nie tylko

Płyta z okapem jest dobrym rozwiązaniem pod względem komfortu obsługi. Zazwyczaj okap automatycznie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, co skutecznie skraca czas ustawiania parametrów obu urządzeń. Dodatkowo płyta z wyciągiem jest wyjątkowo modnym elementem dzisiejszych wnętrz i klienci coraz chętniej zwracają na nią uwagę z powodu bardzo przemyślanego wzornictwa – płytę można zamontować na równi z blatem, a okapu niemal nie widać w kuchennej przestrzeni.

Okapy w płycie grzejnej to doskonała propozycja zwłaszcza w wypadku wysp kuchennych czy niewielkich aneksów. Sprawdzą się również wtedy, gdy kuchnia jest otwarta na salon, a w kuchennej zabudowie liczy się każdy metr sześcienny, który może zostać wykorzystany na przechowywanie przypraw, rozmaitych naczyń lub akcesoriów kuchennych.

Wydajna konstrukcja

To, jak okap został zaprojektowany i wykonany oraz w jakim trybie pracuje, ma dla skuteczności jego działania duże znaczenie. Trzeba pamiętać, że ruch mas powietrza rządzi się swoimi określonymi prawami – nie może napotykać przeciwnych prądów, innych nurtów czy wirów. Niewskazane są także nagłe spadki ciśnienia i inne „przeszkody”. Dlatego tak ważne jest to, jak zaprojektowane i wykonane są czasza okapu, wlot silnikowy, sam silnik oraz kanał wentylacyjny. Na jakość wymiany mas powietrza mają więc wpływ cała komora okapu, jej kształty, uwypuklenia, kąty i nachylenia, ale i sam materiał, z jakiego wykonany został okap. W wypadku modeli zintegrowanych z płytą wlot okapu znajduje się bardzo blisko „źródła”, a więc tego typu problemy jak chociażby zachowanie odpowiedniej odległości od płyty (przy instalacji), czy też dobór odpowiedniego modelu pod względem parametrów technicznych praktycznie znikają. Rozwiązał je za nas już producent, dobierając właściwości okapu do charakterystyki płyty z nim zintegrowanej.

Wydajna

Głębokość montażowa płyty grzewczej zintegrowanej z okapem decyduje o tym, ile przestrzeni będziemy mieli dostępnej do wykorzystania pod zamontowanym urządzeniem, np. na szufladę na sztućce lub przyprawy.

Wydajna

Wymiary płyty

Ważnym aspektem pozostają wymiary urządzenia. Standardowe płyty mają ok. 60 cm szerokości. Modele zintegrowane z wyciągiem, choć również są dostępne w wariancie 60 cm, zazwyczaj mają nieco większe gabaryty i szerokość ok. 80 cm. Często wyposażone są w pola typu flexi bridge (pozwalające na łączenie dwóch sąsiednich pól grzewczych w jedno większe). Ich głębokość montażowa również może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy tu od producenta i konkretnego modelu urządzenia, np. modele marki Bora mają głębokość montażową ok. 20 cm. 

Wyciąg czy pochłaniacz

Użytkownik przy instalacji ma zazwyczaj możliwość wyboru trybu pracy okapu wbudowanego w płytę. Może to być tryb tzw. otwarty (wywiewowy), w którym powietrze odprowadzane jest bezpowrotnie do indywidualnego pionu wentylacyjnego lub bezpośrednio na zewnątrz pomieszczenia. Drugim sposobem instalacji okapu jest tryb zamknięty. Jest to tzw. obieg recyrkulacyjny, w którym urządzenie pracuje w trybie pochłaniacza. Okap zasysa zanieczyszczone tłuszczami i oparami powietrze i przepuszcza przez filtr absorpcyjny (zwykle węglowy), po czym oczyszczone powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia.

To, z której opcji skorzystamy, zależy często od tego, czy jest to blok, mieszkanie czy segment, oraz od rodzaju jego kominów wentylacyjnych (jeden, dwa, szyb zbiorczy, mechaniczny, pion grawitacyjny itd.). Okap w trybie wyciągu powinien mieć odrębny, własny szyb kominowy. W pomieszczeniu, poza nim, znajdować się powinna dodatkowo niezależna kratka wentylacyjna. Wszystkie nowoczesne domy oraz bloki mieszkalne są w nie już dziś zazwyczaj wyposażone. Trzeba to jednak zawsze bardzo dokładnie sprawdzić. W wielu starej generacji budynkach czy domach mieszkalnych podłączanie okapów do kanałów grawitacyjnych (wywiewnych) jest zabronione, ponieważ mieszkania lub pomieszczenia są wyposażone w tzw. kanały zbiorcze. Gdy do takiego kanału zostanie podłączony okap, wtedy powietrze usuwane z jednego pomieszczenia (mieszkania) będzie wtłaczane do innego. W takim wypadku jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem są okapy o obiegu zamkniętym (pochłaniacze). Niekiedy też usytuowanie zabudowy kuchennej nie pozwala na wykorzystanie okapu w trybie wyciągu, np. ze względu na zbyt dużą odległość urządzenia od kanału wentylacyjnego. Wówczas również rozwiązaniem jest montaż sprzętu w trybie pochłaniacza.

Wyciąg

Wyciąg znajduje się zwykle w centralnym punkcie płyty. Dzięki temu skutecznie pochłania opary z każdego z pól grzewczych używanych podczas gotowania.

Wyciąg
Wyciąg
Wyciąg

Skuteczna filtracja

Ważnym determinantem związanym ze skuteczną wymianą powietrza oraz jego oczyszczaniem są filtry. Wiele osób, w tym specjalistów, przesuwa ten aspekt na dalszy plan, podczas gdy stanowi on bardzo ważną kwestię. Sam filtr, zarówno podczas pracy wywiewowej (wyciąg) czy recyrkulacyjnej (pochłaniacz), ma istotny wpływ na eliminację cząstek tłuszczu i różnego typu oparów. Należy w tym miejscu mocno podkreślić, że wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale stan całej kuchni, mebli i innych urządzeń AGD – w tym na sam okap.

Warto przy okazji dodać, że rodzaj i typ filtra (i jego wykonanie) mają znaczny wpływ na skuteczność. Przez niego bowiem przepływają zasysane masy powietrza.

Czyszczenie koniecznością

Ważnym determinantem związanym ze skuteczną wymianą powietrza oraz jego oczyszczaniem są filtry. Wiele osób, w tym specjalistów, przesuwa ten aspekt na dalszy plan, podczas gdy stanowi on bardzo ważną kwestię. Sam filtr, zarówno podczas pracy wywiewowej (wyciąg) czy recyrkulacyjnej (pochłaniacz), ma istotny wpływ na eliminację cząstek tłuszczu i różnego typu oparów. Należy w tym miejscu mocno podkreślić, że wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale stan całej kuchni, mebli i innych urządzeń AGD – w tym na sam okap.

Warto przy okazji dodać, że rodzaj i typ filtra (i jego wykonanie) mają znaczny wpływ na skuteczność. Przez niego bowiem przepływają zasysane masy powietrza.

Czyszczenie

Płyty o szerokości ok. 80 cm, a dodatkowo zintegrowane z wyciągiem, doskonale sprawdzają się zwłaszcza na kuchennych wyspach.

Czyszczenie
Czyszczenie
Czyszczenie

W trosce o filtry

Efektywność działania filtrów metalowych stosowanych w wyciągach wbudowanych w płyty grzewcze jest tym większa, im czystszy będzie filtr. Wobec tego należy je czyścić, w zależności od częstości używania okapu. Najlepiej zrobić to przy wykorzystaniu zmywarki, gdyż jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie. Większość filtrów metalowych nadaje się do zmywania mechanicznego, ale zawsze należy to sprawdzić. Należy pamiętać również, że filtry (np. aluminiowe) mogą ulec lekkiemu przebarwieniu. Warto wiedzieć, że na rynku istnieje wąska grupa filtrów pochłaniających (w tym węglowych), które mogą być także myte (zwykle się je wyrzuca). Należy jednak stosować się bardzo dokładnie do rad i zaleceń producenta. Mycie ręczne filtra stałego należy rozpocząć od namoczenia go. Następnie przy pomocy wilgotnej ściereczki z neutralnym detergentem na bazie mydła trzeba wyczyścić powierzchnię. Warto również zwrócić uwagę na mocowanie filtra, które również wymaga wyczyszczenia. Filtry należy myć często. Zwiększa to znacznie efektywność oczyszczania powietrza. Osoby, które codziennie gotują wiele godzin, powinny myć go przynajmniej raz na kilka tygodni (5–7). Producenci sugerują czyszczenie filtra co dwa miesiące.

W trosce o

Zarówno filtry stosowane w okapach zintegrowanych z płytami grzewczymi, jak i samą powierzchnię płyt, stosunkowo łatwo jest utrzymać w czystości dzięki odpowiednim materiałom zastosowanym do ich konstrukcji.

Solidna konstrukcja

Okapy zintegrowane z płytą charakteryzują się dużą wydajnością i pod tym względem nie ustępują klasycznym konstrukcjom naściennym czy podszafkowym. Ponadto zapewniają stosunkowo cichą i efektywną pracę, a do tego potrafią być wyjątkowo energooszczędne. Mechanizm takiego okapu ukryty jest zwykle pod solidną kratką, wykonaną najczęściej z żeliwa, a dzięki temu odporną na zadrapania i uderzenia. Podzespoły elektroniczne okapu zintegrowanego z płytą są często wodoszczelne – na wypadek, gdyby podczas gotowania doszło do nieoczekiwanego zalania urządzenia, np. po wykipieniu wody. Wyciąg zintegrowany z płytą jest też wyposażony w zbiornik na ciecz, który w razie potrzeby można wygodnie opróżnić. Pojemność takiego zbiornika jest różna, zależnie od modelu urządzenia.

Znajdująca się zwykle na środku płyty grzejnej kratka, przez którą zasysane są opary, tworzy jedną płaszczyznę ze szklanym blatem urządzenia. Dzięki temu możemy swobodnie przenosić czy przesuwać gorące garnki i patelnie z jednej części płyty na drugą. 

Elastyczne strefy i praktyczne funkcje

Elastyczne strefy

Płyty grzewcze zintegrowane z okapami wyposażane są zwykle w elastyczne strefy grzejne, które umożliwiają łączenie dwóch stref gotowania w jedną, dopasowaną do naczyń o dużych, niestandardowych wymiarach. W sprzęcie marki Miele rozwiązanie to nosi nazwę PowerFlex i zostało wykorzystane w modelu KMDA 7633 FL. Zastosowano tu także funkcję TwinBooster, umożliwiającą skumulowanie mocy dwóch stref grzejnych w jednej, co wpływa na znaczne skrócenie czasu gotowania. Ponadto strefy grzejne wyposażone zostały w sprawdzone rozwiązania stosowane w innych płytach marki Miele. Mamy tu na myśli m.in. funkcję Stop&Go, dzięki której wszystkie strefy można zredukować jednocześnie do poziomu 1, chroniąc potrawy przed przypaleniem. Dostępna jest również funkcja utrzymywania ciepła. Reguluje ona temperaturę na dnie naczynia w taki sposób, by podtrzymać potrawy w cieple bez ryzyka przypalenia.

Model marki Miele to także innowacyjne podejście do komfortu użytkowania. Zastosowano w nim funkcję Con@ctivity, dzięki której okap i płyta komunikują się ze sobą. W zależności od warunków panujących podczas gotowania, wyciąg automatycznie dopasuje wydajność wentylatora. Na komfort użytkowania wpływa też sterowanie SmartSelect, dzięki któremu poziomy mocy i czasy można ustawiać osobno dla każdej strefy grzejnej (każda ma przyporządkowany podświetlony na żółto rząd cyfr). Komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo zapewnia również Miele CleanCover – zamknięta, gładka powierzchnia znajdująca się za filtrami tłuszczu. Gwarantuje ona łatwe czyszczenie urządzenia, jednocześnie chroniąc elektronikę oraz wydajny i cichy silnik ECO.

2020-11-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket