APPLiA POLSKA

Przemysł AGD świętuje Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Przemysł AGD świętuje

Polski system elektrorecyklingu obchodzi dzisiaj swoje święto – Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Przez ostatnie 15 lat branża AGD zebrała i sfinansowała odzysk i powtórne wykorzystanie z ponad 1 300 000 000 kg zużytego sprzętu. Około 85 proc. tej masy poddano recyklingowi otrzymując nowe, cenne surowce. Jest to jeden z wielu wkładów przemysłu AGD w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

Polski system elektrorecyklingu powstał w 2005 r. wraz z wejściem w życie Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), która wprowadzała po raz pierwszy tzw. Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta (ROP). Recykling ZSEE finansują w Polsce od 2006 r. producenci i importerzy AGD, RTV, ICT, oświetlenia i narzędzi.

To dobra okazja, aby pokazać jak wiele już osiągnięto. W ciągu 15 lat wybudowano od podstaw całą branżę przetwarzania zużytego sprzętu, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pomogli w tym producenci, którzy od 2006 roku zainwestowali ponad 700 mln zł – mówi Wojciech Konecki, prezes związku producentów AGD, APPLiA.

Przez 15 lat funkcjonowania systemu zebrano w Polsce ponad 2 mln ton elektroodpadów. Około 60 proc. udziału w całej masie ma duże i małe AGD. Tylko w roku 2019 do systemu trafiło ok. 350 tys. ton ZSEE. Aż 200 tys. tej masy dostarczyła branża AGD. Do przewiezienia takiej ilości zużytego AGD potrzeba średnio ponad 1300 tirów miesięcznie.

Sektor elektrorecyklingu nie będzie działał jednak bez samego zużytego sprzętu, a zalegają go nadal jeszcze miliony w naszych domach i na działkach. Dlatego widzimy potrzebę organizacji akcji specjalnych i takich wydarzeń jak Dzień Bez Elektrośmieci, kiedy możemy dodatkowo edukować konsumentów o tym gdzie i jak je oddawać oraz dlaczego jest to tak ważne dla środowiska. Cieszę się, że jesteśmy partnerem tego wydarzenia po raz kolejny – mówi prezes Wojciech Konecki.

Branża AGD sprzedaje w Polsce rocznie ok 260 tys. ton nowych urządzeń. 50 proc. z tego to stal i metale, 30 proc. tworzywa sztuczne, a 15 proc. szkło, cement i ceramika. Polska jako lider produkcji to także ważny rynek wykorzystania tych surowców w przemyśle. Nasz kraj dostarcza ponad 1/3 całego dużego AGD wytworzonego w Unii Europejskiej. To ponad 1,2 mld ton sprzętu rocznie. Przemysł wykorzystuje ponad 550 tys. ton stali, 300 tys. tworzyw sztucznych, 30 tys. ton aluminium, czy 20 tys. ton miedzi.

Polski przemysł AGD corocznie przetwarza ogromne ilości surowców. Recykling to doskonała kopalnia surowców nadających się do ponownego użycia. Powstaje coraz więcej projektów zamykania ich obiegu w AGD i liczymy, że także na tym polu branża będzie w przyszłości liderem – mówi Radosław Maj, project manager w APPLiA.

13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to ogólnoświatowe wydarzenie zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE Forum. Oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko – Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa. Partnerem wydarzenia jest APPLiA Polska– związek pracodawców AGD. W Polsce patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Rozwoju. Do tej międzynarodowej inicjatywy włączyło się ponad 100 organizacji z blisko 50 krajów świata.

Więcej o Międzynarodowym Dniu Bez Elektrośmieci na dzienbezelektrosmieci.pl.

Przemysł AGD świętuje
2020-10-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket