GfK

Pandemia będzie sprzyjać producentom oczyszczaczy powietrza

Pandemia będzie sprzyjać producentom

Smog, zanieczyszczone powietrze oraz sposoby poprawy jego jakości, obok zmian klimatycznych, to jedno z najpoważniejszych wyzwań cywilizacyjnych. Obecnych i przyszłych. W okresie pandemii i wzmożonej debaty na temat skuteczności maseczek zabezpieczających przed wirusem temat mechanicznego oczyszczania powietrza, którym oddychamy, staje się szczególnie aktualny

W tym kontekście rynek urządzeń air treatment, bo taką nazwę nosi cała grupa produktowa urządzeń służących do poprawy jakości powietrza, jest bardzo perspektywiczny. W ramach grupy produktowej air treatment wyróżniamy wiele typów urządzeń, w tym cztery kategorie, które są najpopularniejsze na polskim rynku i stanowią gros sprzedaży: oczyszczacze powietrza (air cleaner mono), oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania (cleaning + humidifier), nawilżacze (humidifier mono) oraz pochłaniacze wilgoci (dehumidifier mono). W pierwszym kwartale tego roku ponad 80 proc. rynku w ujęciu wartościowym należał do oczyszczaczy powietrza. Tak duży udział tej kategorii w całości rynku urządzeń air treatment był spowodowany przede wszystkim stosunkowo wysoką jednostkową ceną tych urządzeń (średnio około 1000 zł) w porównaniu do jednostkowych cen urządzeń z pozostałych kategorii. Z kolei w ujęciu ilościowym w całości rynku dominuje kategoria nawilżaczy. W pierwszym kwartale 2020 r. co trzecie sprzedane urządzenie typu air treatment należało do kategorii nawilżaczy powietrza.

Artur Noga-Bogomilski, senior director w dziale Market Insight Solution w GfK, komentuje: Struktura udziałów rynkowych poszczególnych marek oczyszczaczy powietrza pokazuje, że wciąż mamy do czynienia ze stosunkową młodą grupą produktową z bardzo dużymi szansami na dynamiczny rozwój. Pojawienie się każdej nowej, a w szczególności silnej, marki powoduje, iż w zależności od kategorii, udział w rynku poszczególnych graczy zmienia się w sposób diametralny. Zatem, o ile istnieje już jakaś hierarchia producentów, to nadal miejsca na podium są wolne i czekają na markę, która wypracuje sobie pozycję dominującą. Dynamika i perspektywy rynku są ogromne. Jako ilustrację powyższej tezy podam dwa wnioski wynikające z naszych analiz – obserwujemy rosnącą rolę marek, które jeszcze kilka miesięcy temu były praktycznie niezauważalne na rynku, oraz wniosek drugi – lider zestawienia w kategorii oczyszczaczy z funkcją nawilżania zajmuje odległą pozycję wśród producentów oczyszczaczy mono.

2020-07-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket