OKAPY NABLATOWE

Pochłanianie oparów prosto z kuchennego blatu

Okapy montowane na blacie kuchennym to nie tylko funkcjonalna i praktyczna, ale także doskonale prezentująca się w kuchennej zabudowie grupa urządzeń. Tego typu modele szczególnie cenią sobie klienci stawiający na minimalizm i ascetyczność kuchni z jednej strony, a z drugiej lubiący niespotykane wzornictwo i nowe, nietuzinkowe rozwiązania – w tym wyjątkową efektywność.

Konstrukcje blatowe to zaawansowane technicznie urządzenia o wyjątkowym, choć charakterystycznym wzornictwie. Ze względu na sposób instalacji mogą pracować stosunkowo cicho, a dzięki odpowiednim silnikom również skutecznie pochłaniać kuchenne opary. Mogą pracować zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza – zależnie od potrzeb użytkownika.

Okapy montowane bezpośrednio na blatach kuchennych są stylowymi minimalistycznym rozwiązaniem zamkniętym w nowoczesnej formie. Duża wydajność tego typu konstrukcji w połączeniu ze stosunkowo niewielką odległością od oparów sprawiają, że modele te są wyjątkowo skuteczne w działaniu i równie funkcjonalne jak inne, tradycyjne konstrukcje (np. modele przyścienne czy szafkowe). Warto dodać, że niektóre okapy nablatowe mogą być obsługiwane przez silniki zewnętrzne, co dodatkowo zmniejsza hałas wytwarzany podczas pracy okapu.

Produkcja modeli nablatowych wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i projektowej, a przede wszystkim określonych technologii produkcyjnych. Tego typu konstrukcje ma jednak w ofercie coraz większa grupa producentów. Wśród nich są m.in. Ciarko, Elica, Faber, Falmec, Gaggenau, Miele czy Siemens.

Pochłanianie oparów

Fot. Falmec

Dwie podstawowe konstrukcje

Okapy nablatowe mogą w ystępować w formie ruchomej (wysuwanej z blatu), albo też w formie stałej – płaskiego w yciągu blatowego zamontowanego obok płyt modułowych. Niezależnie od typu okapy montowane na blacie w kuchennej zabudowie są bardzo praktyczne, a do tego efektowne i efektywne. Ten typ okapu montowany jest tuż przy płycie grzewczej. Jego konstrukcja ma zatem znaczny wpływ na skuteczność i efektywność filtrowania powietrza w kuchni.

To, jak okap został zaprojektowany i wykonany oraz w jakim trybie pracuje, ma dla wentylacji i jej skuteczności znaczenie fundamentalne. Trzeba pamiętać, że ruch mas powietrza rządzi się swoimi określonymi prawami – nie może napotykać przeciwnych prądów, innych nurtów czy wirów. Niewskazane są także nagłe spadki ciśnienia i inne „przeszkody”. Dlatego tak ważne jest, jak zaprojektowano i wykonano czaszę okapu, wlot silnikowy, sam silnik oraz kanał wentylacyjny. Na jakość wymiany mas powietrza ma więc wpływ cała komora okapu, jej kształty, uwypuklenia, kąty i nachylenia, ale i sam materiał, z jakiego wykonany został okap. Ważną kwestią jest, czy okap pracuje w trybie wyciągu czy pochłaniacza. Nie zawsze możliwe jest zastosowanie tego pierwszego rozwiązania, tym niemniej wszędzie tam, gdzie się uda, war to stosować modele wywiewowe (wyciągi).

Dwie podstawowe

W modelach nablatowych stosowane są metalowe filtry, które nadają się do mycia również w zmywarce. (Fot. Siemens)

Niewidoczny jak…

…okap. W kuchennej aranżacji okap pełni często ważną funkcję dekoracyjną. Ale czasami konsumenci nie chcą, żeby to właśnie okap był tym urządzeniem, które przyciąga uwagę. Nic straconego! W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się właśnie konstrukcje nablatowe. Są one praktycznie niewidoczne. W modelach wysuwanych z blatu, jeśli chcemy z nich skorzystać, wystarczy wysunąć urządzenie nad płytę grzejną. Wówczas napęd uruchamia się zwykle automatycznie. Okapy zabudowywane w blacie są nie tylko mniej widoczne, ale też dają dużą swobodę przy projektowaniu i aranżowaniu kuchennej przestrzeni.

Skuteczne pochłanianie oparów

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z konstrukcją wysuwaną z blatu czy płaską, montowaną obok płyt grzejnych, ważnym aspektem związanym ze skuteczną wymianą powietrza oraz jego oczyszczaniem są filtry. Wiele osób, w tym specjalistów, przesuwa ten element na dalszy plan, podczas gdy stanowi on bardzo ważną kwestię. Sam filtr, zarówno podczas pracy wywiewowej (wyciąg) czy recyrkulacyjnej (pochłaniacz), ma istotny wpływ na eliminację cząstek tłuszczu i różnego typu oparów. Należy w tym miejscu mocno podkreślić, że wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale stan całej kuchni, mebli i innych urządzeń AGD – w tym na sam okap. Bagatelizowanie tej sfery to poważny błąd. Tak jak okap, także filtry wybierać należy zawsze najlepszej jakości. Stale także należy je myć i/lub wymieniać. Warto przy okazji dodać, że rodzaj i typ filtra (i jego wykonanie) mają znaczny wpływ na omawianą powyżej skuteczność. Przez niego bowiem przepływają zasysane masy powietrza. Wraz z jego zabrudzeniem zmniejsza się efektywność pracy okapu. Nie wystarczy przy tym, by okap był piękny i miał największą wydajność i najlepszą skuteczność. Istotniejsze są odpowiednie jego dobranie do pomieszczenia oraz prawidłowy montaż.

Skuteczne pochłanianie

Zastosowane w okapach wysuwanych z blatu oświetlenie skutecznie doświetla przestrzeń roboczą w kuchni. (Fot. Gaggenau)

Instalacja okapu blatowego

Montaż okapu blatowego jest znacznie bardziej wymagający niż chociażby modelu podszafkowego czy tzw. wkładu. Z tego względu warto wcześniej dobrze zaplanować całą instalację. Pozwoli to dostosować sposób podłączenia sprzętu do kanału wentylacyjnego. Istotne jest też miejsce instalacji okapu. Inaczej będzie wyglądało podłączenie okapu blatowego do wentylacji, jeśli ten będzie montowany na wyspie kuchennej, a jeszcze inaczej, jeśli będzie znajdował się w ciągu meblowym ulokowanym zazwyczaj przy ścianie. Montując okap blatowy warto wspomóc się rysunkiem technicznym urządzenia, który jest dołączany przy zakupie sprzętu, jak również dostępny na stronie producenta. Znajdziemy na nim wszelkie niezbędne wymiary urządzenia, co ułatwi dopasowanie przestrzeni wymaganej do montażu sprzętu.

Jeśli podłączenie okapu do wentylacji nie jest możliwe lub jest utrudnione (np. przez zbyt dużą odległość od otworu wentylacyjnego), wówczas modele nablatowe mają zwykle możliwość pracy w trybie pochłaniacza. Należy wtedy zamontować w okapie filtr węglowy, który będzie skutecznie wychwytywał zanieczyszczenia w pochłanianym powietrzu.

Okapy nablatowe wykorzystują różnego typu panele sterowania. W dostępnych na rynku modelach nie brakuje rozwiązań zarówno mechanicznych, jak i sensorowych.

Instalacja

Fot. Elica

Instalacja

Fot. Siemens

Instalacja

Fot. Falmec (x2)

Instalacja

Wysokość wysuwu

W modelach wysuwanych z blatu sam stopień wysunięcia urządzenia można swobodnie regulować. Zależnie od modelu zakres regulacji jest nieco inny, zwłaszcza jeśli chodzi o maksymalną wysokość, na jaką można wysunąć okap. Na przykład w modelu Moondraft (Ciarko Design) zakres regulacji wysokości wysuwu elementu pochłaniającego opary wynosi od 10 do 50 cm.

Im większy zakres regulacji, tym lepiej można dostosować wysokość okapu do typu dań i naczyń, w których je właśnie przygotowujemy. Możemy ustawić okap niżej, jeśli smażymy na patelni i wyżej, jeśli korzystamy z garnków. W ten sposób zapachy i para powstająca podczas smażenia czy gotowania mogą zostać błyskawicznie zneutralizowane.

Gdy okap nie jest już potrzebny, można go wsunąć z powrotem do swojej kasety. Niezwykle ważny jest więc płynny i bezawaryjny mechanizm wysuwania i wsuwania urządzenia. Powinien on być wyposażony w czujniki, które zapobiegają np. przypadkowemu przycięciu palców. To bezpieczne rozwiązanie stosowane jest również w przemyśle motoryzacyjnym.

Okap blatowy, kiedy jest niewykorzystywany, może być praktycznie niewidoczny w kuchennej zabudowie.

Wysokość

Fot. Ciarko

Wysokość

Fot. Elica

Wysokość

Fot. Siemens

Gabaryty okapów blatowych

Na rynku dostępne są różnorodne konstrukcje okapów blatowych, a tym samym różne są ich gabaryty. Powinny być one dopasowane do rozmiarów strefy gotowania w kuchennej zabudowie. Modele wysuwane z blatu powinny mieć szerokość dostosowaną do szerokości płyty grzejnej. Mogą być nawet szersze niż płyta. Producenci mają w ofercie modele o szerokości wynoszącej zwykle od 90 do nawet 120 cm.

W wypadku płaskich modeli blatowych znacznie bardziej istotna jest głębokość, a nie szerokość płyty grzejnej. Dopasowując okap do tego parametru płyty, po instalacji będzie on mógł stanowić z nią spójną całość. Płaskie okapy blatowe mają zatem zwykle głębokość ok. 52 cm. 

Silnik bezszczotkowy

Producenci starają się, aby wprowadzane przez nich na rynek kolejne modele okapów pracowały coraz wydajniej, ale jednocześnie zużywały coraz mniej energii i były coraz cichsze. To m.in. właśnie z tych względów w okapach zaczęto stosować nowoczesne silniki bezszczotkowe BLDC ( od ang. BrushLess Direct-Current). Silnik BLDC może zużywać nawet do 95 proc. mniej energii w porównaniu z tradycyjnym silnikiem o podobnej wydajności. Dzięki niemu w kuchni jest bardzo cicho, a powietrze czyste nawet po kilkugodzinnym gotowaniu. Silnik BLDC może być zamontowany bezpośrednio do okapu lub w odległości do 8m od niego.

Co ważne, bezszczotkowe konstrukcje silników nie zmniejszają swojej wydajności wraz z upływem czasu, a ponadto mniejsza jest awaryjność modelu, w którym został zastosowany tego typu silnik. Oczywiście, o emisji hałasu decydują też konstrukcja danego modelu okapu, specjalne systemy wyciszenia oraz materiały tłumiące hałas.

Ciekawym rozwiązaniem są nablatowe okapy, które zainstalowane w połączeniu z modułowymi płytami grzejnymi, np. gazowymi czy teppanyaki, mogą stworzyć spójną strefę gotowania.

Silnik

Fot. Miele

Silnik

Fot. Falmec

Silnik

Fot. Miele

Silnik zewnętrzny

Nietypowym, niezwykle praktycznym, choć rzadziej stosowanym, rozwiązaniem jest montaż silnika nie wewnątrz obudowy okapu, ale poza samą kuchnią. Silnik napędzający okap może znajdować się np. w piwnicy, w garażu, na fasadzie domu. Dzięki temu urządzenie zainstalowane w kuchennej zabudowie może pracować znacznie ciszej. Przekłada się to na wykorzystywanie większej wydajności i możliwości technicznych okapu. Właśnie z uwagi na cichą pracę okap chętniej będziemy korzystać z wyższych biegów czy nawet trybu intensywnego.

Pochłania i... waży

W domowych kuchniach królują zmysły i nowoczesne rozwiązania techniczne. To one w nierozłącznym duecie zapewniają przyjemność i radość z gotowania. Projektanci płyt grzewczych Elica nieprzypadkowo nazwali najnowszą linię urządzeń: NikolaTesla. Trudno o bardziej charakterystyczną nazwę dla modeli zintegrowanych z wyciągiem. Należy do niej Nikola Tesla Libra. Jest to pierwsza płyta indukcyjna ze zintegrowanym wyciągiem, która ma także wbudowaną wagę. Składniki przygotowywanej potrawy można ważyć bezpośrednio w garnku podczas gotowania. Waga działa idealnie bez względu na temperaturę gotowania, więc można wygodnie dodawać jeden składnik po drugim w dowolnym momencie, dbając o proporcje zgodnie z przepisem. Z wagi można korzystać nawet wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone. Aby aktywować funkcję ważenia, wystarczy umieścić naczynie na płycie. Wytrzymała żeliwna kratka wagi została umieszczona na środku szklanej płyty. Pełni ona także funkcję zewnętrznej obudowy zintegrowanego wyciągu, który dzięki automatycznym czujnikom dostosowuje tryb pracy do liczby i mocy wykorzystywanych stref grzewczych. NikolaTesla Libra ma cztery pola grzewcze wyposażone w systemy indukcyjne najnowszej generacji. Oferuje także łączenie dwóch sąsiadujących z sobą pól. Umożliwia to wygodne i równomierne gotowanie w większych naczyniach. Panel sterowania płyty NikolaTesla Libra jest intuicyjny i łatwy w obsłudze dzięki suwakowi Direct Slider, który steruje dostępnymi funkcjami gotowania i wyciągania oparów. Urządzenie dostępne jest w czarnej lub białej wersji kolorystycznej.

Pochłania i...

Fot. Elica (x2)

Pochłania i...

Wysuwana elegancja

Modele blatowe są nie tylko praktyczne, ale i stylowe. Potwierdzeniem tego jest model Moondraft marki Ciarko. Jest on jednym z najwyżej wysuwających się okapów w tej kategorii produktowej na rynku. Wysuwa się z blatu na wysokość do 50 cm. Dzięki zastosowaniu profesjonalnego mechanizmu (wykorzystywanego również w przemyśle motoryzacyjnym) urządzenie niezwykle stabilnie wysuwa się i opuszcza. Skutecznie pochłania zapachy, cząsteczki pary i tłuszczu.

Okap ma szerokość 90 cm i ma imponujące walory techniczne. Zastosowany energooszczędny silnik bezszczotkowy potrafinie tylko szybko i skutecznie oczyścić pomieszczenie z oparów (maksymalna wydajność w trybie wyciągu to 695 m3/h), ale również jest cichy. Na najwyższym biegu emituje hałas o natężeniu 65 dB(A), a w trybie Boost 67 dB(A).

Okap wyposażono także w energooszczędne oświetlenie LED o mocy 20 W. Diody, które zostały umiejscowione w niższej części produktu skutecznie doświetlają powierzchnię roboczą płyty. Sterowanie okapem odbywa się za pomocą podświetlanego dotykowego panelu sterowania, umieszczonego na górnej części urządzenia. Wystarczy, że przyłożymy delikatnie palec, by wybrać dowolną funkcję oraz poziom intensywności pracy urządzenia.

Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: czarna matowa lub inoksowa – obie z charakterystyczną wstawką z czarnego szkła. Oczywiście, ruchoma konstrukcja pozwala na schowanie okapu w blacie i wysuniecie urządzenia dopiero wtedy, kiedy użytkownik zamierza z niego skorzystać.

Wysuwana

Fot. Ciarko (x2)

Wysuwana
2020-06-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket