Dbamy o zdrowie z AGD

Dbamy o zdrowie

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – tymi słowami Jan Kochanowski rozpoczął fraszkę „Na zdrowie”. W ostatnim czasie wszystkim nam bieżące wydarzenia dobitnie przypomniały, jak ulotną sprawą jest zdrowie nasze i bliskich. Zwłaszcza w tych czasach warto więc pamiętać o tym, przy pomocy jakich urządzeń możemy wpłynąć na stan swojego organizmu. (Fot. Kärcher)

Oczywiście, nie stanowi to ochrony przed wszelakimi chorobami i dolegliwościami, jednak pomoże m.in. poprawić samopoczucie, a porcja witamin na pewno pozytywnie wpłynie na naszą odporność. Te zapewnimy sobie np. świeżymi koktajlami prosto z blendera czy smoothie makera.

Dbamy o zdrowie

Kubki miksujące i blendery pozwolą w kilka chwil przygotować pożywny i pełen witamin koktajl ze świeżych warzyw i owoców. (Fot. Concept)

Koktajl w kilka chwil

Kubki miksujące czy blendery butelkowe to niewielkie urządzenia służące do przygotowywania koktajli lub smoothie. Można je kupić w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i są dziś bardzo „na topie”, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy zdrowych owocowych lub warzywnych napojów pijamy szczególnie dużo. Co ważne, cechami szczególnymi urządzeń typu „mix & go” są łatwa obsługa, rozdrabnianie i możliwość natychmiastowego zabrania ze sobą.

Standardowo pojemność takich modeli wynosi 500 – 600 ml. Dzięki temu możemy przyrządzić odpowiednio dużą porcję zdrowego napoju. Ponadto butelki i kubki mogą być wyposażone w praktyczną miarkę, a także pokrywkę z ustnikiem, przez który można pić (podobnie jak w kubkach termicznych) – z tworzywa lub silikonu. Oprócz praktycznych ustników w niektórych modelach zastosowano zintegrowaną zamykaną słomkę, ułatwiającą picie, np. podczas ćwiczeń sportowych lub jazdy rowerem. Takie naczynia powinny być wykonane z bardzo dobrej jakości materiału, który jest odporny na uszkodzenia, a także przenikanie zapachów. Dzięki temu składniki nie wchodzą w reakcje chemiczne z naczyniem, a po wstawieniu do lodówki napój nie przesiąknie specyficznym zapachem tworzywa (naczynie powinno być wolne od szkodliwego BPA – c zyli bisfenolu A).

Producenci stosują zintegrowane zabezpieczenia i antypoślizgowe nóżki, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo podczas użytkowania i zapobiegają przesuwaniu się blendera w trakcie pracy. Na przykład większość dostępnych na rynku modeli nie uruchomi się, jeśli wszystkie elementy nie będą odpowiednio zamontowane. W niektórych modelach stosuje się mechanizm automatycznego uruchomienia. Działa on na zasadzie docisku, czyli po umieszczeniu pojemnika w mechanizmie trzeba go odpowiednio docisnąć, aby rozdrabniać pulsacyjnie, lub przekręcić, aby rozpocząć stałe mieszanie składników. Oprócz standardowego blendowania urządzenia mogą mieć dodatkowo specjalne ostrze do kruszenia lodu oraz dodatkowe akcesoria w postaci mniejszych bądź większych pojemników. Moc takich modeli to ok. 180 – 300 W. Co ciekawe, w sprzedaży oferowane są także modele, które wewnątrz kubków mają wkłady chłodzące. Dzięki temu nawet w upalny dzień, czekając np. na autobus, możemy wypić zdrowy i przede wszystkim chłodny napój.

Masażery do stóp i ręczne

Urządzenia do masażu stóp można podzielić na dwa rodzaje: do masażu na sucho i na mokro – ich cechą charakterystyczną jest podobna budowa. Wyglądem przypominają kwadratowe miski, przedzielone na pół – każda z połówek jest miejscem na stopę. Na powierzchni urządzenia znajdują się różnego rodzaju wypustki masujące. Bardziej zaawansowane modele mają funkcję masażu refleksologicznego stóp, który pobudza krążenie krwi, oraz funkcję ogrzewania podczerwienią. W niektórych masażerach zastosowano regulację prędkości masażu oraz indywidualną regulację kąta pochylenia dzięki możliwości ustawienia wysokości nóżek. Praktycznymi rozwiązaniami są także funkcja automatycznego wyłączenia, możliwość obsługi stopą i wskazywanie funkcji za pomocą kolorowej diody LED na przycisku. Podobne rozwiązania stosuje się w urządzeniach do masażu na mokro. Na dnie oraz wewnętrznej stronie ich ścianek znajdują się wypustki, rolki i inne elementy masujące, które odpowiadają za masaż wibracyjny. Często stosowanymi rozwiązaniami są możliwość zdjęcia nakładek rolkowych do masażu stref refleksyjnych, zdejmowana osłona przeciwrozbryzgowa, mechanizm zwijania przewodu i antypoślizgowe nóżki. Standardem staje się także wyświetlacz LCD, na którym widoczne są aktualne parametry pracy. W bardziej zaawansowanych masażerach producenci proponują możliwość masażu magnetycznego i masażu na sucho, funkcję szybkiego podgrzania wody oraz możliwość stosowania do pedicure

Dla wszystkich lubiących poręczne, uniwersalne i wygodne urządzenia przeznaczone są masażery ręczne. Uniwersalność zapewniają wymienne końcówki, odpowiadające za konkretny typ masażu, oraz niewielkie gabaryty. Niektóre modele mają specjalną rączkę czy poręczny uchwyt, inne kształtem przypominają kulę lub niewielką bazę z wypustkami. Podstawowe urządzenia pozwalają na masaż za pomocą wibracji i część z nich uruchamiana jest w momencie kontaktu ze skórą. Inne produkty są przeznaczone do tzw. masażu opukującego z możliwością włączenia ciepła podczerwieni. Przydatnym rozwiązaniem jest nie tylko możliwość wyboru rodzaju masażu, ale także jego intensywności. Duże znaczenie ma także sposób zasilania. Większość produktów zasilana jest przewodowo lub za pomocą baterii – ten ostatni rodzaj jest standardowym rozwiązaniem w tzw. minimasażerach. Ciekawostką na rynku są specjalne roboty masujące do masowania pleców. Wyposażone są one w czujniki przechylenia, zapobiegające spadnięciu robota, dzięki czemu masaż wykonywany jest „automatycznie”. Praktyczną opcją są urządzenia mające obracaną głowicę (o 180°) oraz regulowaną rączkę, ułatwiającą masaż punktowy. Jeśli czyimś królestwem jest łazienka, obowiązkowo powinien zakupić model odporny na rozbryzgi wody.

Masażery do stóp

Nowoczesne szczoteczki soniczne ułatwiają dbanie o stan uzębienia. Specjalne programy pracy, np. wybielanie, mogą stanowić pewną alternatywę dla zabiegów dentystycznych. (Fot. Eldom)

Szczoteczka elektryczna a soniczna

W czasach epidemii nawet tak prozaiczna czynność jak wizyta u dentysty może stanowić nie lada problem. Dlatego ważna jest profilaktyka, a o zęby pomoże zadbać szczoteczka elektryczna. Do wyboru są dwa typy urządzeń: klasyczne i soniczne. Pierwsza grupa jest najliczniejsza i obejmuje wszystkie te modele, które mają główkę wykonującą jedynie ruch obrotowy – początkowo tylko w jedną stronę, z czasem dołączono ruch w przeciwną stronę – główka wykonywała ruch oscylacyjny, czyli w jedną i drugą stronę naprzemiennie. Efektywność poprawiło zastosowanie w części modeli ruchu pulsacyjnego, podczas którego w ciągu minuty szczotkowania główka wykonuje nawet 40 tys. ruchów przód-tył. Takie szczoteczki noszą popularną nazwę modeli 3D. Główki tych modeli wyposażone są w czujnik dotyku, który automatycznie reguluje siłę ruchu pulsacyjnego. Druga grupa to modele soniczne, które powodują powstawanie specjalnych drgań. Urządzenia te wyposażone są w emiter fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe rozchodzą się w płynie, dzięki czemu powstają chmury bąbelków, docierające do miejsc niedostępnych dla szczoteczki manualnej.

Tryby pracy szczoteczki

W czasach epidemii nawet tak prozaiczna czynność jak wizyta u dentysty może stanowić nie lada problem. Dlatego ważna jest profilaktyka, a o zęby pomoże zadbać szczoteczka elektryczna. Do wyboru są dwa typy urządzeń: klasyczne i soniczne. Pierwsza grupa jest najliczniejsza i obejmuje wszystkie te modele, które mają główkę wykonującą jedynie ruch obrotowy – początkowo tylko w jedną stronę, z czasem dołączono ruch w przeciwną stronę – główka wykonywała ruch oscylacyjny, czyli w jedną i drugą stronę naprzemiennie. Efektywność poprawiło zastosowanie w części modeli ruchu pulsacyjnego, podczas którego w ciągu minuty szczotkowania główka wykonuje nawet 40 tys. ruchów przód-tył. Takie szczoteczki noszą popularną nazwę modeli 3D. Główki tych modeli wyposażone są w czujnik dotyStandardowe modele mają jedną prędkość, te z wyższej półki wyposażone są w kilka opcji, pozwalających dostosować pracę szczoteczki do indywidu- alnych preferencji. W zależności od producenta może to być np. tryb czyszczenia, czyszczenia delikatnego, polerowania, masażu itp. Tryby te umożliwiają mycie właściwe lub np. błyskawiczne poprawki. Część urządzeń ma tzw. timer, czyli zegar, pilnujący, by użytkownik czyścił zęby odpowiednio długo. Na ogół po upływie 2 min uruchamia się sygnał dźwiękowy lub szczoteczka wyłącza się. Zegar odmierza także czas na szczotkowanie poszczególnych partii uzębienia, np. po 30 sekundach dźwięk informuje użytkownika, że może przejść do kolejnej partii uzębienia, co zapewnia równomierne czyszczenie wszystkich zębów. W szczoteczkach dla dzieci spotkać można funkcję odmierzania i stopniowego wydłużania czasu mycia zębów. Przez określony czas, np. 90 dni, mycie się wydłuża, by ostatniego dnia osiągnąć oczekiwane 2 min. Można wybrać także urządzenie, w którym zastosowano bezprzewodowy system synchronizujący się ze szczoteczką. Daje on w czasie rzeczywistym informację o przebiegu szczotkowania, która pomoże szczotkować zęby dokładnie i delikatnie.ku, który automatycznie reguluje siłę ruchu pulsacyjnego. Druga grupa to modele soniczne, które powodują powstawanie specjalnych drgań. Urządzenia te wyposażone są w emiter fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe rozchodzą się w płynie, dzięki czemu powstają chmury bąbelków, docierające do miejsc niedostępnych dla szczoteczki manualnej.

Ciśnienie pod kontrolą

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat alarmuje o globalnym problemie, jakim jest nadciśnienie (czy problemy z ciśnieniem w ogóle). Według wielu raportów WHO jest to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Aby temu zapobiec, nie tylko należy dbać o zdrowie i zmienić nawyki żywieniowe. Ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania jest właśnie regularna kontrola ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Klienci mają do wyboru dość bogaty wachlarz tego typu produktów na rynku. Można je nabyć nie tylko w sklepach i aptekach medycznych, ale także w supermarketach czy sklepach z elektroniką. Oczywiście, aparaty manualne, osłuchowe są najdokładniejszymi urządzeniami, jednak w domowych warunkach, zwłaszcza w sytuacji nerwowej, kiedy czujemy się źle i jesteśmy do tego sami, lepiej sprawdzą się modele automatyczne. Ciśnieniomierze można podzielić ze względu na sposób ich zakładania, czyli występują ciśnieniomierze naramienne oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe. Pierwsze z nich są zdecydowanie częściej spotykane na rynku, ale także uważane za bardziej precyzyjne w pomiarze. Ciśnieniomierze nadgarstkowe z kolei wybierane są m.in. przez osoby, których obwód ramion nie pozwoliłby na swobodne założenie kołnierza naramiennego. Ważnym elementem jest sam kołnierz, czyli mankiet, który powinien być optymalnie dostosowany do szerokości ramienia użytkownika, w przeciwnym razie pomiar ciśnieniomierzem może być mało precyzyjny. Dostępne urządzenia są obowiązkowo wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz, który jest dziś standardem, zwłaszcza z tego powodu, że większość użytkowników to osoby starsze, mające problemy ze wzrokiem. Warto sprawdzić również, czy urządzenie pokazuje na ekranie także inne użyteczne informacje, takie jak sygnalizowanie o arytmii serca, źle założonym rękawie czy o konieczności powtórzenia badania.

Ciśnienie

Parownice zdobywają coraz większą popularność, przede wszystkim dlatego, że usuwają 99,9 proc. bakterii, a w przeciwieństwie do detergentów para wodna nie powoduje reakcji alergicznych. (Fot. Kärcher)

Czyszczenie i dezynfekcja parą

Oczywiście, o zdrowie należy dbać, także odpowiednio czyszcząc swoje domowe otoczenie. Z tym zadaniem świetnie poradzą sobie urządzenia parowe. Para wodna ma bardzo zróżnicowane i skuteczne zastosowanie. Od lat wykorzystywana jest nie tylko do prasowania i gotowania, ale też do czyszczenia przeróżnych powierzchni. Nie bez powodu na rynku pojawia się wiele urządzeń łączących np. odkurzanie z użyciem pary, która dodatkowo czyści podłogę na mokro. Spektrum właściwości pary jest naprawdę szerokie, jednak największą zaletą czyszczenia parowego jest to, że w wypadku większości pospolitych zabrudzeń nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów. To para usuwa najtrudniejsze zabrudzenia, a przy tym zapewnia sterylną czystość – podczas parowania powierzchni eliminowanych jest blisko 99 proc. bakterii i grzybów, a niektóre z nich zabijane są już w temperaturze 85 °C. Para wodna, jako naturalny „rozpuszczalnik brudu”, nie uczula oraz nie wpływa w żaden sposób na organizm ludzki – śmiało więc możemy czyścić pomieszczenia, w których przebywają dzieci, bez obaw o intensywne zapachy, z jakimi można spotkać się podczas użycia standardowych środków chemicznych.

Na rynku znaleźć można różnorakie produkty dostosowane do upodobań klientów. Jeśli mamy dużo podłóg i powierzchni płaskich, warto wybierać pionowe mopy parowe trzymane za uchwyt (handstick). Czyszczenie podłogi odbywa się przez ruchy ręką w przód i w tył, a regulacja i aktywacja pary wodnej możliwa jest z poziomu uchwytu. Dzięki temu kręgosłup jest odciążony, a my nie musimy się schylać. Jeśli zaś chcielibyśmy korzystać i z mopa parowego, i z małego czyścika ręcznego – rozwiązaniem są mopy parowe 2 w 1. Natomiast jeśli lubimy tradycyjne kształty odkurzacza lub sprzęty na kółkach, które możemy przesuwać, ciągnąc za wąż, do dyspozycji mamy parownice lub innowacyjny model odkurzacza z dystrybucją pary. Użytkowanie ich jest szybkie i równie wygodne, jednak przenoszenie takiej parownicy może być dla wielu konsumentów problemem z racji np. większej masy lub w niektórych wypadkach braku uchwytu. Jeśli czyścimy parą sporadycznie lub miejsca trudno dostępne, warto zastanowić się nad czyścikami ręcznymi.

Blendowanie próżniowo

Blendowanie

Fot. Bosch

Coraz większą popularnością, zwłaszcza w segmencie blenderów kielichowych, cieszą się modele z funkcją blendowania próżniowego. Zaletami tego rozwiązania są przedłużenie świeżości koktajli oraz maksymalna ochrona witamin i składników odżywczych w przetwarzanych produktach. Dzięki temu koktajle przygotowane przy pomocy blendera Bosch VitaMaxx zawierają do 5 razy więcej witaminy C1 i utrzymują świeżość do 2 razy dłużej. Mają również gładszą konsystencję i nie rozwarstwiają się. Urządzenie ma moc 1000 W i doskonale radzi sobie także z kruszeniem lodu, a jego prędkość obrotowa to nawet 37 tys. obr./min. Blender można wykorzystać także do wytwarzania próżni w specjalnych pojemnikach (2 w zestawie), aby dłużej zachować świeżość przechowywanych produktów.

Co czyścić parą?

Co

Fot. Kärcher

Para wodna idealnie współgra z twardymi powierzchniami o różnych fakturach. Można nią czyścić podłogi, takie jak płytki, kamień, drewno twarde. Para „kocha” też armaturę, dlatego parownice sprawdzą się w czyszczeniu umywalek, wanien, toalet, a także framug oraz kaloryferów. Sprzęty dobrze radzą sobie również w pracach ogrodowych, mianowicie można nimi czyścić m.in. meble ogrodowe, posadzkę, drzwi, grill czy narzędzia. Co ważne, niektórymi parownicami możemy także czyścić liście kwiatów, na których osadza się kurz. Parownice są także pogromcami wszelkiego typu plam na tapicerce meblowej. Odpowiednia technika mycia (nie celujemy pary prosto w plamę, tylko czyścimy ją pod kątem) oraz właściwa końcówka mogą zdziałać prawdziwe cuda. Urządzenia parowe to także dobry wybór do czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnej, szkła czy twardego tworzywa sztucznego. Czyszczenia parą nie powinniśmy stosować na materiałach wrażliwych na wysoką temperaturę i wilgoć, np. niezakonserwowanym drewnie.

2020-05-04
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket