Ważne parametry techniczne

Ważne

Jak każde urządzenie elektryczne robot sprzątający charakteryzuje się pewnymi parametrami. pozwalają one na ocenę jego przydatności do konkretnych zastosowań. (Fot. Concept)

Parametry mają również bardzo duże znaczenie, jeśli mówimy o wygodnej eksploatacji urządzenia. Podstawowe cechy na które należy zwrócić uwagę to rozmiary, pojemność zbiornika na zanieczyszczenia, poziom hałasu i czas pracy na zasilaniu akumulatorowym.

Moc silników

Roboty sprzątające są zasilane za pomocą akumulatorów, trudno więc oczekiwać, aby dysponowały mocą podobną do odkurzaczy zasilanych z sieci elektrycznej. Drugą kwestią jest fakt, że tak duża moc jest po prostu zbędna. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu układowi przepływu powietrza, w którego skład wchodzi odpowiednia głowica czyszcząca, kanał powietrza i zbiornik, oraz umiejscowieniu otworu ssącego bezpośrednio nad sprzątaną powierzchnią, nie występuje strata mocy ssącej. Tym samym nie ma problemu nieszczelności, typowego dla tradycyjnych odkurzaczy. Zasysane zanieczyszczenia nie muszą przebywać drogi od szczotki przez rurę i wąż do worka. Dzięki temu podczas odkurzania nie jest wymagana tak duża moc. Kolejnym udogodnieniem są dwie przeciwbieżne szczotki. Rozwiązanie to jest zastosowane tylko w robotach iRobot Roomba. Ich szybkość sięga 1500 obr./min. Zgarniają one brud wprost pod ssawkę. Fakt, że obracają się przeciwbieżnie sprawia, że lepiej podnoszą zabrudzenia więc jest to najbardziej efektywne rozwiązanie. Dodatkowo najlepsze roboty – np. Roomba s9 po wykryciu miękkich podłóg jak dywany i wykładziny pracują ze zwiększoną mocą. To pozwala na jeszcze skuteczniejsze usuwanie z nich zanieczyszczeń.

Moc

Duże koła pomagają robotowi wjeżdżać na dywany oraz pokonywać mniejsze progi. (Fot. TechniSat)

Rozmiary urządzeń

Wymiary robota mają duże znaczenie. Głównie chodzi o średnicę i wysokość. Jak nietrudno się domyślić, robot z szerszymi szczotkami będzie sprzątał większy obszar w trakcie jednego przejazdu. Może mieć jednak problem z dotarciem do trudniej dostępnych, węższych miejsc. Zazwyczaj średnica robota sprzątającego to ok. 30–35 cm. Kolejna kwestia to wysokość. Bez wątpienia powinna być jak najmniejsza. Dzięki temu robot bez problemu będzie mógł również sprzątać pod meblami takimi jak kanapa czy stoliki stojące na nóżkach. Najniższe roboty mają wysokość nawet tylko niecałych 7 cm.

Typ zasilania

W robotach stosuje się zazwyczaj akumulatory litowo-jonowe, które charakteryzują się dużą gęstością energii. Nie występuje w nich efekt pamięci i leniwej baterii oraz są trwałe i wydajne. To, jak długo urządzenie będzie działało na zasilaniu akumulatorowym, zależy od pojemności zastosowanej baterii, napięcia zasilającego oraz programów pracy. Na przykład robot odkurzający Roomba 980 jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy. Według zapewnień firmy iRobot pozwala on na dwie godziny pracy. Akumulatory są elementem eksploatacyjnym z możliwością wymiany po zużyciu. Za ładowanie akumulatorów odpowiada stacja dokująca, do której urządzenie wraca samodzielnie po skończeniu cyklu pracy lub gdy poziom baterii jest na tyle niski, iż należy je doładować. Długość ładowania jest zależna od modelu urządzenia i w niektórych modelach może wynosić kilka godzin. Jeśli robot nie ma stacji dokującej, to w zestawie znajduje się ładowarka, która doładuje akumulator po podłączeniu. Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na wydajność sprzątania. Robot może przecież pracować długo, ale wolno. W zależności od modelu wydajność może wynosić od ok. 15– 25 m2/h do nawet 80–90 m2/h w wypadku modeli sprzątających tylko na sucho.

Typ

Robot powinien być niski, aby bez problemu mieścił się pod meblami np. sofą lub szafką RTV. (Fot. Miele)

Poziom hałasu

Niebagatelne znaczenie ma również głośność robota odkurzającego. Założeniem producentów robotów odkurzających jest ich praca wtedy, gdy domowników nie ma w domu. Większość producentów deklaruje, że urządzenia podczas pracy hałasują na poziomie ok. 60 dB. Jeśli użytkownikowi zależy na cichej pracy, to niektóre modele są wyposażone w tryb cichy, w którym znacznie mniej hałasują, jednak zostaje ograniczona ich wydajność.

Poziom

Roboty odkurzające iRobot Roomba mają unikalny trzystopniowy system sprzątania. Dzięki temu pomimo mniejszej mocy niż tradycyjne odkurzacze skutecznie zbierają zabrudzenia. (Fot. iRobot)

Pojemnik na zanieczyszczenia

Z uwagi na gabaryty robotów sprzątających trudno oczekiwać, aby stosowane w nich pojemniki miały taką samą objętość jak te w tradycyjnych odkurzaczach. Druga kwestia to fakt, że roboty przeznaczone są do regularnego sprzątania, co uniemożliwia nagromadzenie się większej ilości zanieczyszczeń. Pojemność zależy od konkretnego modelu robota, przykładowo może to być np. 0,6 l., co przy regularnej pracy wystarcza na około tydzień. Warto zaznaczyć, że niektóre stacje dokujące robotów są również wyposażone w pojemniki lub worki na zanieczyszczenia o większej pojemności, np. 2 l. Gdy robot podjedzie do stacji, pojemnik jest automatycznie opróżniany. Rozwiązanie to przydaje się np. przy czyszczeniu dużych powierzchni. Robot jest wyposażony w kontrolki, które informują użytkownika o stopniu zapełnienia zbiornika komunikat o tym może też dostarczyć aplikacja na smartfon lub tablet. Marka iRobot stosuje systemy zwiększające przepływ powietrza przez głowicę czyszczącą. W rozwiązaniu tym dwie przeciwbieżne szczotki podnoszą śmieci, a kurz i mniejsze zanieczyszczenia zostają wyłapane przez filtr. W pojemniku znajdują się filtry wychwytujące drobinki kurzu nawet o wielkości np. 0,3 mikrona.

2020-05-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket