PŁYTY GAZOWE

Nowoczesne gazowe płyty grzejne

Nowoczesne gazowe

Dostępne w ofercie producentów dużego AGD modele płyt grzewczych zaskakują nie tylko jakością wykonania, ale przede wszystkim funkcjonalnością i stosowanymi w nich rozwiązaniami technicznymi. Przy wykorzystaniu odpowiedniego modelu przygotowanie nawet najbardziej skomplikowanej potrawy będzie znacznie łatwiejsze. (Fot. Amica)

Wybierając gazową płytę grzejną warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję i wzornictwo, aby było ono spójne ze stylistyką mebli kuchennych i pozostałych sprzętów kuchennych. Można także pokusić się o kupno całej linii wzorniczej urządzeń grzewczych, w których znajdziemy także płyty gazowe. Nie należy przy tym zapominać o parametrach i funkcjach jakie oferują te urządzenia.

Odpowiedni montaż

Szczelna instalacja

Użytkownik lub instalator powinni przestrzegać wytycznych dotyczących zachowania odpowiedniej odległości płyty od okapu. Producenci w instrukcji obsługi i montażu urządzenia zwykle podają zalecaną wartość. Po zmierzeniu wszelkich odległości, czas na montaż. W blacie kuchennym należy wyciąć otwór (można posłużyć się szkicem montażowym dołączonym do urządzenia). W wypadku wszystkich płyt należy zostawić min. 15–25 cm wolnej przestrzeni pod blatem dla swobodnego wentylowania i uniknięcia przegrzania się urządzenia. Płyty gazowe zazwyczaj wyposażone są w metalowy krócieć (o średnicy 0,5 cala). Do króćca należy dokręcić wąż gazowy, a po podłączeniu płyty sprawdzić szczelność wykonanej instalacji. W tym celu można np. delikatnie spryskać przyłączenie wodą z mydłem lub płynem do naczyń (przy nieszczelności pojawią się bąbelki).

Ważne jest pomieszczenie

Pomieszczenie, w którym będzie zainstalowana płyta, powinno mieć zagwarantowaną sprawną wentylację. W modelach gazowych znaczenie ma odpowiedni dopływ powietrza, który jest niezbędny do prawidłowego spalania się gazu. Nie powinien być mniejszy niż 2 m3/h na 1 kW mocy palników. Gaz jest cięższy od powietrza, dlatego gromadzi się w dolnych partiach pomieszczenia. Z tego względu tak ważne jest, aby miejsce, gdzie będzie przechowywana butla, także miało dostęp do powietrza (niewentylowane szafki czy piwnice nie są wskazane do przechowywania pełnych butli gazowych). Ponadto butle nie powinny znajdować się zbyt blisko źródeł ciepła, które zwiększyłyby temperaturę (i ciśnienie) w butli powyżej 50 °C, czyli piecyków, kominków czy piekarników.

Dostępny w płytach gazowych palnik wok ułatwia szybsze ogrzanie nawet dużego naczynia.

Ważne jest pomieszczenie

Fot. Bosch

Ważne jest pomieszczenie

Fot. Miele

Ważne jest pomieszczenie

Fot. Amica

Design, czyli gaz na szkle

Klasyczne szklane płyty są bardzo gustowne i eleganckie. W większości takie powierzchnie znajdziemy przede wszystkim w modelach elektrycznych. Jednak już od kilku lat bardzo nowatorskim rozwiązaniem jest stosowanie gazowych palników zainstalowanych właśnie na szklanej płycie. Taki projekt dostarcza kuchni z jednej strony nowoczesny blask, z drugiej – komfort przyrządzania potraw tradycyjną metodą za pomocą ognia. To także daje klientom wygodę jeśli chodzi o czystość urządzenia. Modele typu „gas on glass” mają także jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę: wyjątkowo zaprojektowane ruszty.

Stylowa i modna kolorystyka

Zdecydowanie najpopularniejsze są czarne płyty indukcyjne, ale na rynku znajdziemy także modele beżowe lub białe, które idealnie nadają się do kuchni jasnych i nowoczesnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby białą płytę grzewczą wykorzystać także w bardziej tradycyjnych wnętrzach kuchennych. Wówczas będzie ona świetnie komponować się ze sprzętem AGD utrzymanym również w białej kolorystyce. Pod względem użytkowym nie ma większej różnicy czy korzystamy z białej, czy czarnej płyty grzewczej. Białe płyty indukcyjne potrzebują do pielęgnacji tych samych środków, co czarne modele. Różnica może objawiać się jednak w cenie urządzenia. Niekiedy przyjdzie nam zapłacić więcej za inny design sprzętu.

Płyty bezpłomieniowe i kombinowane

Płyty gazowe, jak sama nazwa wskazuje zasilane są gazem i zapalają palnik zazwyczaj automatycznie po odkręceniu kurka i wytworzeniu iskry. Wyróżniamy płyty gazowe emaliowane, stalowe oraz szklane. Wyjątkowymi na rynku konstrukcjami są płyty gazowe tzw. bezpłomieniowe. Nad płomieniami zastosowana jest tutaj szklana powierzchnia, która tworzy ceramiczny obszar roboczy. Płomienie ogrzewają strefy grzewcze i w ten sposób podgrzewają naczynia. Z boku lub z tyłu płyty stosuje się wówczas kratkę wentylacyjną do odprowadzenia spalin. Funkcjonalnymi modelami są również płyty tzw. kombinowane to zestawienie dwóch rodzajów płyt grzewczych. W tego typu sprzęcie moduł gazowy jest połączony z modułami elektrycznymi, najczęściej indukcyjnymi.

Płyty bezpłomieniowe

Płyty modułowe

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem może być wykorzystanie płyt grzewczych modułowych, dzięki którym możemy wykorzystać dokładnie takie elementy grzewcze, które będą nam najbardziej przydatne w kuchni. Systemy modułowe odgrywają na rynku dwojaką funkcję. Oferowane są do mieszkań bardzo małych, w których liczy się każdy centymetr, a użytkownik dodatkowo nie gotuje zbyt często. W takim modułowym zestawie można połączyć płytę gazową z innymi urządzeniami grzewczymi, np. płytą indukcyjną, teppanyaki, grillem czy frytkownicą). Pozwala to uzyskać w kuchni bardzo profesjonalny efekt, nawiązujący do funkcjonalności rozwiązań w najlepszych restauracjach świata.

Precyzyjna regulacja płomienia

W płytach grzewczych wykorzystywane są dwa rodzaje panelów sterowania: mechaniczne i elektroniczne (często dotykowe). W płytach gazowych stosowany jest najczęściej ten pierwszy typ. Pozwala on na obsługę urządzenia za pomocą pokręteł, przycisków czy regulatorów mocy. Umieszczone są one często na dole lub z boku płyty tak, aby regulacja nie kolidowała z przesuwaniem naczyń po płycie lub rusztach. Sterowanie mechaniczne jest najmniej zaawansowanym sposobem ustawienia mocy grzania, jednak szczególnie w wypadku płyt gazowych i palników regulacja ta jest bardzo ergonomiczna. Sterowanie elektronicznie stosuje się najczęściej w płytach elektrycznych, jednak coraz więcej płyt gazowych jest wyposażonych w mechaniczno- elektroniczne pokrętła z elektroniczną zapalarką czy sensorowymi opcjami, np. w modelach typu gas on glass.

Na rynku można znaleźć modele, w których stosowane są rozwiązania znacznie zwiększające kontrolę nad płomieniem gazu. Do takich należy m.in. system FlameControl. Dzięki niemu użytkownik ma do dyspozycji dziewięć poziomów mocy, które kontrolowane są za pomocą intuicyjnych pokręteł. Warto podkreślić, że Flame- Control jest jednocześnie komfortowym, bezpiecznym i oszczędnym rozwiązaniem, które optymalizuje zużycie gazu. Użytkownicy płyt gazowych w nie wyposażonych mogą sterować poziomem grzania w sposób zbliżony do tego, jaki mają do dyspozycji użytkownicy płyt indukcyjnych. Dzięki temu łatwiej dostosować wielkość płomienia do rodzaju przygotowywanych dań. Mniejszy płomień, na poziomie 2 lub 3, jest idealny do duszenia potraw, poziomy 6 i 7 są optymalne do gotowania warzyw, a 8 i 9 do smażenia mięsa czy ryb.

Na rynku nie brakuje modeli stylizowanych na retro. Ich charakterystycznym elementem są solidne, żeliwne ruszty oraz masywne pokręła.

Precyzyjna

Fot. Gorenje

Precyzyjna

Fot. Amica

Palnik wok

W niektórych modelach płyt gazowych dostępny jest palnik typu wok. Oferowane są różne warianty tego rozwiązania, np. z potrójną lub podwójną koroną (podwójnym lub potrójnym płomieniem). W zależności od producenta i modelu płyty gazowej może być dostępna regulacja mocy dla wszystkich kręgów płomienia jednocześnie lub niezależna regulacja mocy grzania dla każdego z kręgów płomienia. Palnik wok ułatwia szybsze ogrzanie nawet dużego naczynia, choć najczęściej używa się specjalnej patelni. Dzięki niemu możemy szybciej przygotować potrawę czy chociażby zagotować wodę, ponieważ charakteryzuje się on dużą mocą grzania.

W trosce o czystość...

Zachowanie czystej powierzchni urządzenia to zaledwie jeden, ale kluczowy obowiązek każdego użytkownika. Cała reszta, począwszy od sprawnego działania i automatyki, należy do sprzętu.

Modele gazowe oprócz czyszczenia powierzchni (metalowej lub szklanej) wymagają okresowego umycia wszystkich części palnika. A trzeba pamiętać, że palniki zalane zdecydowanie mniej efektywnie działają, a w najgorszym wypadku mogą przestać działać. Wobec tego niezwłocznie po zalaniu należy taki palnik rozebrać części pierwsze i umyć każdy element. Po umyciu dyszy element należy przetkać wykałaczką lub drucikiem. Ruszty palnika najlepiej jest zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Większość rusztów można myć w zmywarce. Po umyciu wszystkich elementów należy je wysuszyć i zamontować na miejsce.

Pod urządzenie (najczęściej z ramkami, listwami) niestety, dostają się resztki jedzenia. Brud gromadzi się zresztą także przy czyszczeniu powierzchni płyty, zsuwając się pod krawędzie. Dlatego raz na jakiś czas małym szpikulcem lub nożem trzeba te resztki wydobyć. Kiedy warstwę tłuszczu i okruchów uda się wysunąć spod powierzchni, czas na czyszczenie środkiem chemicznym. Do tego celu można użyć szczoteczki do naczyń lub specjalnej szczotki do małych powierzchni i szczelin. Po tej czynności powierzchnię płyty należy osuszyć. Gdy na rozgrzaną płytę dostanie się cukier, plastik czy spożywcza, należy natychmiast usunąć te produkty z urządzenia. Do czyszczenia można użyć specjalnego skrobaka. Pod kątem ostrym należy narzędzie przyłożyć do płyty i przesuwać delikatnie ostrzem.

Płyty gazowe dostępne na rynku oferowane są w różnych wersjach kolorystycznych. Do najpopularniejszych należą biała, czarna oraz inoksowa.

W trosce

Fot. Siemens

W trosce

Fot. Amica

W trosce

Fot. Concept

...i bezpieczeństwo użytkowania

Bezpieczne użytkowanie jest jednym z kluczowych aspektów w wypadku płyt grzewczych. Urządzenia te wykorzystują bowiem energię elektryczną lub gazową (lub obie) i użytkowane są w naszych domach. Zwłaszcza, że niekiedy bywają mocno eksploatowane. Zagadnienia związane z bezpieczeństwem są bardzo poważnie traktowane przez producentów, którzy dodatkowo spełniać muszą rygorystyczne normy i zalecenia. Z rozwiązaniami tymi warto się zapoznać, bowiem ich zadaniem jest niwelowanie możliwości wybuchu gazu czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o nasze kulinarne efekty. Aby uniknąć ulatniania się gazu, przede wszystkim należy stosować się do zasad właściwego podłączenia instalacji gazowej (przechowywania butli) oraz wybierać sprawdzone, markowe urządzenia z niezbędnymi zabezpieczeniami.

Najpopularniejszym zabezpieczeniem w urządzeniach zasilanych gazowo jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Obecnie jest ono standardem i zarazem wymogiem w urządzeniach gazowych. Wytyczne UE wymagają, by urządzenia do gotowania na gazie miały je na wyposażeniu. W zależności od producenta i modelu urządzenia zabezpieczenie może działać w różny sposób. Pierwszym sposobem jest wykorzystanie szczelnie zamkniętej rurki wypełnione gazem lub specjalną cieczą. Po odkręceniu gazu i zapaleniu płomienia jeden z końców rurki nagrzewa się, zwiększając objętość i t ym samym ciśnienie cieczy lub gazu w środku. Drugi koniec rurki z kolei połączony jest z mechanizmem zapadkowym i zaworem regulującym przepływ gazu. Zwiększenie ciśnienia w środku rurki związane jest z otwartym zaworem i mechanizmem zapadkowym. W razie zgaszenia płomienia, niezależnie od tego, czy przez przeciąg czy zalanie, rurka przestaje być ogrzewana (ciśnienie w niej zostaje nagle zmniejszone), co wiąże się z uwolnieniem zapadki i odcięciem gazu. Drugi rodzaj zabezpieczenia wykorzystuje elektromagnes oraz termoparę. Po przekręceniu i wciśnięciu kurka w celu zapalenia płomienia użytkownik dociska także zawór z elektromagnesem. Po zapaleniu gazu termopara, czyli tzw. czujnik temperatury umieszczony przy palniku, zaczyna się ogrzewać. Temperatura wywołuje w termoparze duże napięcie, gwarantujące swobodny przepływ gazu. Podobnie do wyżej wymienionej zasady działania termopara, k tóra zostaje ochłodzona brakiem w ysokiej temperatury (zalanie, podmuch powietrza), wraca do pozycji wyjściowej, odcinając tym samym dopływ gazu.

Przenośne płyty gazowe

W różnorodne funkcje mogą być wyposażane również przenośne płyty grzewcze, nazywane przez wielu producentów kuchenkami przenośnymi. Można je zabrać ze sobą w podróż, a nawet spakować do biwakowego plecaka. Co ważne, można je także położyć na blacie kuchennym, szczególnie w mniejszych kuchniach. Małe wymiary pozwalające na przyrządzenia dań na jedynym lub dwóch polach grzewczych z chęcią kupowane są do domów letniskowych gdzie nie gotuje się często, do akademików, a także jako przejściowy sprzęt przed zakupem standardowej płyty. Nie brakuje także płyt z trzema lub czterema palnikami, jednak sprzęt ten jest nieco cięższy, zatem trudniejszy w przestawianiu.

Płyta gazowa z dużym palnikiem

Płyta gazowa

Fot. Siemens (x2)

Gotowanie może być prawdziwą przyjemnością. Przygotowywanie potraw na płycie gazowej może usprawnić i ułatwić duży palnik typu wok. Dzięki niemu gotowanie jest szybsze, wygodniejsze i bardziej efektywne w przypadku szerokiej gamy posiłków, nawet wówczas, gdy przygotowujemy dużą liczbę potraw lub większą ilość danej potrawy. W tego typu rozwiązanie wyposażony jest m.in. model EN6B6HB90 z serii iQ300 marki Siemens. Płyta dostępna jest w najpopularniejszym, czarnym kolorze. Została przy tym wykonana z bardzo wytrzymałego szkła hartowanego. Wyposażona jest w cztery palniki różniące się konstrukcją i parametrami technicznymi. Nie zabrakło również solidnych, dzielonych żeliwnych rusztów. Żeliwo jest odporne na ogień, a przy tym jego trwałość jest niemal nieograniczona, przy zachowaniu pewnych zasad i odpowiedniego traktowania.

Palnik wok może osiągać moc do 3,3 kW (w zależności od rodzaju gazu). Dwa średnie palniki charakteryzują się mocą 1,75 kW, a najmniejszy z palników ma moc maksymalną 1 kW. Każdy z dostępnych planików ma przyporządkowane własne pokrętło, które jest zintegrowane z automatyczną zapalarką. Nie zabrakło również zabezpieczenia przeciw wypływowi gazu. Model EN- 6B6HB90 ma szerokość 590 mm i głębokość 520 mm. Wzornictwo i parametry tej płyty gazowej sprawiają, że doskonale wpasuje się ona praktycznie do każdej zabudowy kuchennej.

Płyta gazowa

Wygodne gotowanie na białym szkle

Wygodne gotowanie

Fot. Concept (x2)

Biała płyta gazowa nie musi być wykonana z metalu i mieć emaliowanej powierzchni. Na rynku nie brakuje stylowych szklanych modeli w tym kolorze. Przykładem tego typu urządzenia jest płyta grzejna PDV-7160wh wykonana z białego szkła hartowanego.

Ma ona szerokość 59 cm i głębokość 51 cm. Została wyposażona 4 palniki gazowe – mały o średnicy 14 cm i mocy do 1 kW, dwa średniej wielkości (średnica 18 cm) i mocy do 1,5 kW oraz duży palnik, który wyróżnia się mocą 3,3 kW. Ten ostatni ma potrójny płomień i doskonale nadaje się do przygotowywania dań w dużych garnkach, patelniach lub naczyniach typu wok. Pozwala na szybkie równomierne smażenie lub gotowanie bez ryzyka przypalenia, niedosmażenia czy utraty substancji odżywczych. Palniki zostały wyposażone w zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu. Jeżeli użytkownikowi nie uda się zapalić palnika lub płomień zgaśnie, urządzenie po trzech sekundach automatycznie odetnie dopływ gazu do płyty.

Dzięki elektrycznej zapalarce gazu w pokrętle odpalenie gazu jest nie tylko proste, ale i wygodne. Wystarczy wcisnąć i przekręcić wybrane pokrętło, a odpowiadający mu palnik zapłonie.

Na uwagę zasługują ponadto stabilne żeliwne ruszty, które zapewniają komfort gotowania i umożliwiają wygodne przesuwanie nawet dużych naczyń. Gładka szklana powierzchnia płyty została wykonana z hartowanego szkła. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też łatwa w czyszczeniu.

Wygodne gotowanie

Integracja płyty gazowej i okapu

Integracja płyty gazowej

Fot. Elica (x2)

Na rynku dostępne są modele będące połączeniem płyty gazowej i okapu. Montując w kuchni tego typu urządzenie, nie tylko oszczędzamy miejsce, ale także skutecznie radzimy sobie z oparami podczas kulinarnych przygód – opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do wyciągu. Płyta z okapem jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o łatwość obsługi. Modele tego typu doskonale wpisują się również w nowoczesne i modne wnętrza. Nie bez powodu klienci coraz chętniej zwracają na nie uwagę z powodu bardzo przemyślanego wzornictwa – płytę można zamontować na równi z blatem, a okapu niemal nie widać w kuchennej przestrzeni.

Płytę gazową zintegrowaną z okapem ma w swojej ofercie firma Elica. Model NikolaTesla Flame, bo o nim mowa, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają gotować. Dzięki niemu mogą spełnić wszystkie swoje fantazje kulinarne, nie rezygnując z maksymalnej wydajności wyciągowej okapu, a jednocześnie eliminując opary i zapachy. Model NikolaTesla Flame wyposażony jest w 4 palniki. Konstrukcja płyty wykonana jest ze szkła ceramicznego, co znacznie ułatwia codzienne czyszczenie urządzenia. Wygodne sterowanie zapewniają duże stylowe pokrętła – cztery obsługujące poszczególne palniki i jedno do obsługi okapu. Umieszczenie nad wlotem podstawki pod wok dodatkowo zwiększa skuteczność wyciągania oparów, co jest szczególnie ważne w wypadku intensywnego gotowania. Okap zastosowany w modelu NikolaTesla Flame może pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Jego maksymalna wydajność wynosi 610 m3/h (w trybie wyciągu) lub 422 m3/h (w trybie pochłaniacza). Klasa efektywności energetycznej okapu to A (dla opcji wyciągu). Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej lub szarej, w każdej z nich z solidnymi, żeliwnymi rusztami. W zestawie znajduje się aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy. Do niektórych wersji okapu dodawane są również węglowe filtry zapachowe.

Integracja płyty gazowej
2020-05-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket