Fot. Sharp
Fot. Bosch
Lodówka jest jednym z tych urządzeń, które nieustannie jest uruchomione, a tym samym jest jednym z największych „pożeraczy” prądu w całym gospodarstwie domowym. Dlatego też wielu producentów wyposażyło swoje modele lodówek w tryb wakacyjny lub funkcję holiday (w zależności od producenta). Gdy komora chłodziarki nie jest używana (np. w czasie urlopu) przełączenie lodówki w ten tryb pozwala na oszczędność energii i zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Chłodziarka i zamrażarka pracują cały czas, ale temperatura jest obniżona tylko do poziomu „stand by”.
Fot. Amica
Fot. Bosch
Częste otwieranie lodówki, dokładanie nowych produktów (zwłaszcza po zakupach) sprawia, że jej poziom nieustannie się waha. Dobrym rozwiązaniem, które spotkamy już niemal u wszystkich producentów, są opcje szybkiego chłodzenia i mrożenia. Superchłodzenie sprawdza się doskonale w sytuacji kiedy do komory chłodzącej włożymy dużą ilość produktów. Są one szybko chłodzone, a kiedy temperatura uzyska swój stały poziom, funkcja jest automatycznie wyłączana. Funkcja supermrożenia w bardzo szybkim czasie obniża temperaturę w komorze zamrażarki, dzięki czemu nawet po włożeniu do niej dużej ilości nowych produktów temperatura w zamrażarce nie rośnie.
Fot. Amica
Fot. Sharp
Fot. Amica
W zabudowywaniu urządzeń chłodniczych w meblach wykorzystuje się zawiasy ślizgowe i zawiasy płaskie. Te pierwsze to ruchome połączenie stosowane pomiędzy drzwiami mebli a urządzenia. Przestawna wysokość i głębokość okucia ślizgowego drzwi pozwalają na precyzyjną regulację. Z kolei zawiasy płaskie to solidne połączenie frontów mebli i urządzenia. Zależnie od modelu, drzwi lodówki mogą być obciążone nawet do 45 kg, a ich kąt otwarcia wynoszący 115° pozwala na swobodne i wygodne zamykanie oraz otwieranie. Ponadto drzwi można zamontować dowolnie – po prawej lub lewej stronie lodówki, a ich konstrukcja pozwala na pełne wysunięcie, np. szuflady zamrażarki już przy otwarciu ich pod kątem prostym.
Fot. Hisense
Fot. Concept
Fot. Vestfrost
Wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się wystrój kuchni zaaranżowany z wykorzystaniem modeli retro. Dla wielu użytkowników i zwolenników tego typu stylizacji kuchennego wnętrza może być to wyraz tęsknoty za ciepłym klimatem wiejskich posiadłości i rodzinnym domem. Wnętrze wykończone w stylistyce retro charakteryzuje przy tym ponadczasowość. Tak urządzone wnętrza, mimo wciąż zmieniających się trendów, będą modne nawet po wielu latach. W wypadku chłodziarkozamrażarek stylizowanych na lata 50. i 60. ubiegłego stulecia, które w znacznej mierze są wolnostojące, widocznym trendem jest stosowanie odważnych barw. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy.
Fot. Amica
Fot. Amica
Na zużycie energii przez lodówkę wpływa też rodzaj zastosowanego w niej oświetlenia. Tradycyjne żarówki nie tylko pobierają więcej energii, ale część z niej oddają w postaci ciepła, które wpływa na temperaturę we wnętrzu lodówki. Dlatego coraz częściej jako źródło światła stosowane są diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o bardziej naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.
Fot. Bosch
Fot. Amica
Jest to system, który na dobre zagościł w chłodziarkozamrażarkach, coraz częściej stosowany jest również w zamrażarkach szufladowych. Dzięki temu rozwiązaniu produkty zamrażane są obiegowym powietrzem chłodzącym, a wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. No Frost zapobiega powstawaniu we wnętrzu zbędnego lodu, a produkty nie pokrywają się szronem i nie przymarzają do siebie. Modele wyposażone w ten system nie wymagają odszraniania, co wpływa na komfort ich użytkowania. W zależności od producenta rozwiązanie to może przyjmować nieco inne nazwy, jednak jego zasada działania jest podobna.
Fot. Bosch
© 2024 InfoMarket