W trosce o czystość lodówki

W trosce o

Lodówka to miejsce, które wymaga ciągłej kontroli i odpowiedniego czyszczenia. Tam przechowujemy żywność, czyli produkty, które spożywamy, zatem jeśli są one nieodpowiednio przechowywane, mogą się łatwo psuć i tym samym być przyczyną nieprzyjemnego zapachu czy nawet zatruć pokarmowych. (Fot. Bosch)

Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym przez większość czołowych producentów, jest powłoka antybakteryjna zawierająca jony srebra. Zapobiega ona rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, pleśni czy grzybów nawet wtedy, gdy dany produkt ulegnie przeterminowaniu lub zepsuciu. Warto dodać, że nie niszczy korzystnych dla organizmu człowieka bakterii, obecnych np. w jogurtach.

Bakteriobójcze filtry i nie tylko

Często stosowany jest również antybakteryjny system filtracji. Filtr ze specjalnym środkiem bakteriobójczym filtruje 100 proc. powietrza, eliminując szkodliwe zanieczyszczenia powodujące brzydki zapach i psucie się żywności. Tego typu systemy nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Niektórzy producenci poszli o krok dalej i wykorzystali srebro nie tylko w powłoce, ale na bazie jego bakteriobójczych właściwości stworzyli system zapewniający higienę we wnętrzu lodówki. Nie od dziś wiadomo, że srebro jest niezwykle cennym metalem ze względu na sterylizujące właściwości. Nanotechnologia wykorzystuje jony srebra do eliminacji bakterii, dzięki czemu wnętrze lodówki jest zawsze czyste i pachnące. Dodatkowo żywność przechowywana w lodówce pozostaje dłużej zdatna do spożycia, a z wnętrza urządzenia nie wydobywa się nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak, ponieważ cząstki jonów srebra wchodzą w reakcję z cząstkami zapachów, które w ten sposób są rozkładane, a nieprzyjemny zapach znika. Ponadto cząsteczki srebra hamują proces namnażania się bakterii, a krążąc razem z powietrzem, sprawiają, że żywność może być przechowywana dłużej.

Zdejmowane i regulowane półki w chłodziarce nie tylko umożliwiają dopasowanie wnętrza lodówki do potrzeb użytkownika, ale również ułatwiają jej czyszczenie.

Bakteriobójcze filtry

Fot. Concept

Bakteriobójcze filtry

Fot. Sharp

Bakteriobójcze filtry

Fot. Sharp

Filtr, uszczelka, światło

Aktywny jonizator oraz filtr antyzapachowy neutralizują bakterie i wirusy, które są odpowiedzialne za przykry zapach we wnętrzu lodówki. W ten sposób powietrze krążące wewnątrz chłodziarki jest oczyszczane, a tym samym konsument może dłużej przechowywać żywność. Uszczelki na drzwiach, które najtrudniej utrzymać w czystości, producenci pokrywają specjalną powłoką antybakteryjną, która tworzy zaporę dla bakterii i innych drobnoustrojów. Nie można zapomnieć, że na higienę w lodówce wpływ ma również odpowiednia temperatura w jej wnętrzu. Jeśli coś się zepsuje i jest ona za wysoka, produkty szybciej się psują, a tym samym szybciej pojawi się nieprzyjemny zapach. Częste otwieranie ma wpływ na wahania temperatury we wnętrzu urządzenia. Im szybciej temperatura stabilizuje się po otwarciu lodówki, tym większa pewność, że przechowywane w chłodziarce produkty nie stracą swoich wartości odżywczych. Dlatego też w ofercie niektórych producentów są modele wyposażone w specjalną konstrukcję i bardzo dobrą izolację, które zapewniają szybkie schładzanie, a tym samym higienę we wnętrzu.

Jeszcze innym rozwiązaniem, które znacząco wpływa na przedłużenie świeżości warzyw i owoców przechowywanych w lodówce, jest wykorzystanie specjalnego oświetlenia. Światło o niebieskim zabarwieniu gwarantuje ciągłość procesu fotosyntezy w świeżych owocach i warzywach przechowywanych w przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Ta innowacja powoduje, że produkty nie tylko zachowują dłużej świeżość, ale zwiększają swoje walory odżywcze.

Pochłaniacz zapachów

Praktycznym rozwiązaniem wykorzystywanym w chłodziarkozamrażarkach jest pochłaniacz zapachów. Są dwa podstawowe rodzaje pochłaniaczy: z wymiennymi wkładami i bezobsługowe. Ten pierwszy to wkładka z węgla aktywnego, który neutralizuje silne zapachy potraw tak, że nie przenikają na inne produkty żywnościowe. Wkłady działają średnio przez trzy miesiące, potem należy je wymienić i można nadal cieszyć się świeżością we wnętrzu lodówki. Innym rozwiązaniem są samoczyszczące pochłaniacze, zwykle umieszczane w komorach chłodziarki i zamrażarki. Równie skutecznie zwalczają one przykre zapachy, a także ograniczają namnażanie się bakterii. Powietrze przechodzące przez filtr, a dokładnie cząsteczki będące przyczyną przykrego zapachu, są utleniane i zatrzymywane. Wobec tego nawet zapach ryby czy mięsa nie przenika na inne produkty, a we wnętrzu panuje przyjemny zapach. W ofercie niektórych producentów możemy spotkać taki pochłaniacz w postaci akcesoriów do lodówki. Wówczas takie niewielkich rozmiarów urządzenie wystarczy umieścić w odpowiedniej komorze, aby uzyskać efekt świeżego powietrza.

Czyszczenie i konserwacja

Wnętrze lodówki powinno być wyjątkowo czyste i zadbane, przechowujemy w nim bowiem produkty żywnościowe. Przed czyszczeniem warto zadbać o bezpieczeństwo. Użytkownik powinien bezwzględnie wyłączyć urządzenie z sieci elektrycznej. Po opróżnieniu urządzenia schłodzone lub zamrożone produkty należy włożyć do miski lub przechować w zimnym miejscu. Można również położyć na nich wkłady chłodzące, które przez kilka godzin utrzymają temperaturę.

Do mycia komory chłodzenia zaleca się użyć ciepłej wodę z dodatkiem niewielkiej ilości neutralnego płynu na bazie mydła. Można stosować płyn do mycia naczyń, jednak nie zaleca się stosowania środków czyszczących, które zawierają drobiny piasku ani substancji na bazie rozpuszczalników, chloru czy kwasów. Mleczka w koncentracie nie są również zalecanymi środkami, ponieważ mogą zniszczyć delikatną strukturę wnętrza lodówki. Przede wszystkim warto stosować specjalistyczne środki do mycia lodówek, sprzedawane w autoryzowanych serwisach producentów. W ich składzie oprócz sprawdzonych substancji powierzchniowoczynnych są także takie, które absorbują nieprzyjemne zapachy lub minimalizują powstawanie odcisków palców. Wszystkie półki oraz balkoniki warto wyciągnąć, ponieważ pomiędzy szynami (prowadnicami) gromadzi się również brud. Pragmatycy mogą wykorzystać wannę lub kabinę prysznicową do mycia wszystkich zdemontowanych systemów półek i balkoników. Wanna może być również praktycznym rozwiązaniem do sterylnego wyparzenia półek, jeśli wcześniej były na niej pleśń czy grzyby. W urządzeniach z automatycznym odszranianiem warto zadbać także o otwór odpływowy, którym skroplona woda spływa ze ścianek urządzenia. Jego regularne czyszczenie zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Mycie zamrażarki rozpocznijmy od ustalenia, jaką lodówkę chcemy czyścić. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach i szufladach zamrażarki. Nie stosujmy ostrego noża do usuwania resztek lodu, aby nie zniszczyć powierzchni. Nie stosujmy także gorącej wody, która szybko rozmrozi urządzenie. Po usunięciu lodu i szronu należy umyć całą komorę zamrażarki delikatną ściereczką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Urządzenia z systemem No Frost lub automatycznym rozmrażaniem nie wymagają ręcznego rozmrażania. Po umyciu należy również wywietrzyć komorę.

Wygodne chłodzenie i mrożenie

Wygodne

Fot. Amica (x2)

W chłodziarkozamrażarkach producenci stosują dodatkowe akcesoria i rozmaite oznakowania, które mają ułatwić zarządzanie przestrzenią i właściwe przechowywanie żywności. W sprzęcie marki Amica z linii X-type stosowany jest SpaceManagement System, dzięki któremu nic się nie zmarnuje. Na wyposażeniu jest m.in. bambusowa dwustronna deska do wina i serów. Jest to wielofunkcyjny dodatek, który pomaga przechowywać produkty w lodówce i podawać je na stół bez potrzeby przekładania na talerz. Deska ma też inną funkcję – dzięki specjalnym wgłębieniom możemy przechowywać na niej wino i inne napoje. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem w lodówkach marki Amica jest SnackBox – ruchome pudełko z wiekiem, idealne do przechowywania na przykład przekąsek dla dzieci, a w razie potrzeby do wymagających niskiej temperatury leków czy kosmetyków. W zamrażarce również segregowanie produktów staje się prostsze – dzięki kolorowym szufladom: szara przeznaczona jest do mrożonek z owoców i warzyw oraz do lodów, grafitowa – do pierogów, frytek, pizzy i zamrożonego chleba, natomiast czerwona – do mięsa i ryb.

Wygodne
2020-05-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket