Funkcje i rozwiązania w lodówkach z dolną zamrażarką

Funkcje i rozwiązania w lodówkach

Produkowane obecnie modele chłodziarkozamrażarek mają wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych. Wśród nich znajdziemy zarówno te, które pozwalają oszczędzić energię, jak te, które dbają o zdrowie użytkowników, stan przechowywanych produktów czy po prostu ułatwiają codzienną obsługę urządzenia. (Fot. Samsung)

Z pozoru proste funkcje i rozwiązania, jak choćby możliwość szybkiego schłodzenia napojów czy jednorazowego, skutecznego zamrożenia większej ilości produktów, mogą w praktyce okazać się nie tylko ciekawym dodatkiem, ale i bardzo oczekiwaną funkcją. Wszystko zależy tutaj od potrzeb i wymagań konkretnego użytkownika, czy tez zwykle raczej grupy użytkowników, domowników.

Różnorodne panele sterowania

W lodówkach dziś coraz rzadziej spotkać możemy sterowanie mechaniczne. Zwykle jest to pokrętło, które umożliwia regulację temperatury, z jaką ma pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi, jednak nie daje ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi.

Znacznie większe możliwości daje sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który najczęściej jest umieszczony na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię. Co ciekawe, stosuje się także panele sterowania umieszczone w uchwycie drzwi. To nie tylko komfortowe umiejscowienie elektroniki sterującej, ale także rozwiązanie niebanalne stylistycznie. Panele z wyświetlaczami oczywiście są wielofunkcyjne, co daje szereg dodatkowych opcji, takich jak np. możliwość sterowania innymi urządzeniami systemu smart home, regulacja temperatury w poszczególnych komorach, włączanie i wyłączanie poszczególnych funkcji, a także cała masa wskaźników, które informują o aktualnym stanie urządzenia.

Zdalny dostęp do wnętrza lodówki

Coraz większą popularnością cieszą się systemy, które pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniami chłodniczymi. Specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na urządzenia z systemami Android oraz iOS, a także na komputery (np. z poziomu przeglądarki internetowej). Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest zwykle łączność Wi-Fi. Podstawowe funkcje, do których użytkownik ma dostęp, to np. możliwość zdalnego zarządzania pracą urządzenia, monitoring jego stanu pracy oraz poboru energii, system powiadomień, informujący np. o niedomkniętych drzwiach lodówki czy przerwie w dostawie prądu, dostosowanie do preferencji użytkownika. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość diagnostyki urządzenia w razie problemów z działaniem. Niektóre chłodziarkozamrażarki mają na wyposażeniu kamery. Są one wykorzystywane do wykonywania zdjęć wnętrza komory chłodzenia. Na smartfonie lub tablecie możemy wówczas sprawdzić, co się w niej znajduje. Rozwiązanie to przydaje się m.in. na zakupach. Dzięki niemu zdalnie zajrzymy do lodówki i dokupić te produkty, których nam brakuje.

Choć dyspenser (podajnik) wody to domena dużych modeli typu side by side czy french door, to na rynku nie brakuje również mniejszych lodówek z dolną zamrażarką, które mają go na wyposażeniu.

Zdalny dostęp

Fot. Sharp

Zdalny dostęp

Fot. Samsung

Zdalny dostęp

Fot. Amica

Energooszczędne oświetlenie

Producenci stosują w lodówkach różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej, obecnie sięgają chętnie po panele LED-owe. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory chłodzenia, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia. Innowacyjne modele chłodziarek i chłodziarkozamrażarek mogą mieć zainstalowane LED-y także w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i owoców. Diody, które się tam znajdują emitują wówczas światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie. Do tego typu rozwiązań należy np. VitBlue Light w sprzęcie marki Amica czy Active Fresh Blue Light w lodówkach marki Beko.

Komory niskich temperatur

Część produktów, np. ryby, sałata czy owoce morza, wymaga wyjątkowych warunków przechowywania. To właśnie dla tego typu żywności stworzono specjalne komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi. W ich wnętrzu temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5–1 °C. Wyższe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w sanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań, mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.

Komory

Lodówki mogą być elementem systemu „inteligentnego” domu. Modele wyposażone w Wi- fi i kamerę umożliwiają zdalny podgląd wnętrza chłodziarki za pośrednictwem smartfona i aplikacji mobilnej. (Fot. Bosch)

Funkcjonalność a pojemność

Oczywiście, wśród czynników decydujących o wyborze lodówki jednym z najważniejszych jest funkcjonalność urządzenia mierzona… pojemnością. Z drugiej strony ta jest różna w zależności od wymagań użytkownika. W końcu trudno, aby singiel mieszkający w kawalerce potrzebował takiej samej lodówki jak np. pięcioosobowa rodzina.

Warto dodać, że producenci coraz śmielej oferują urządzenia tradycyjne, mimo iż gabarytowo niewielkie, z dużą pojemnością użytkową. Dzieje się to za sprawą pomniejszonych ścianek lodówki, które – co oczywiste – zwiększają przestrzeń w komorze chłodzenia i mrożenia.

Wygodne sterowanie

Dostęp do coraz bardziej zaawansowanych funkcji w urządzeniach chłodniczych nie byłby możliwy, gdyby nie nowe rodzaje sterowania. Standardowo służą do tego różnego rodzaju panele obsługi, a nawet opcje bezprzewodowe. Oczywiście, nie można również zapominać o nowych trendach. W końcu zautomatyzowany sprzęt AGD to nie długo wyczekiwana przyszłość, ale teraźniejszość. Współpraca z urządzeniami mobilnymi czy możliwość zarządzania urządzeniami na odległość staje się powoli także w sprzęcie AGD standardem.

Wygodne

Lód i woda na wyciągnięcie ręki

Lód, najczęściej w formie niewielkich kostek, przydatny do napojów, drinków i deserów, a nierzadko do przechowywania ryb i owoców morza. Jakie są standardowe formy tworzenia lodu? Co nowego proponuje rynek, a wraz z nim najnowsze modele zamrażarek? Podstawowym rozwiązaniem jest wielokrotnego użytku foremka do kostek lodu umieszczana w zamrażarce. Spotyka się ją w tradycyjnych urządzeniach segmentu niższego i średniego.

Coraz częściej na wyposażeniu, także standardowych chłodziarkozamrażarek z dolną zamrażarką, jest też dozownik wody i lodu. W tym wypadku, dzięki automatycznemu mechanizmowi kostki tworzą się samoczynnie. Po wybraniu przez użytkownika odpowiedniej funkcji z otworu wypadnie lód, lód kruszony albo po prostu czysta woda. Jedynym wymogiem, zależnie od modelu, jest dolewanie wody do zbiornika znajdującego się w lodówce bądź hydrauliczne przyłącze.

Kostkarka do lodu może być też umieszczona na stałe w zamrażarce. Inną opcją jest wyjmowana zwykle kostkarka tzw. twistowa. Po zamrożeniu wody wystarczy obrócić foremki specjalnym pokrętłem, aby lód spadł do pojemnika.

Lód i woda

Na wyposażeniu chłodziarkozamrażarki znajdują się rozmaite akcesoria. Jednym z najczęściej dostępnych jest niewielki pojemnik na jajka, dzięki któremu mogą być one wygodnie przechowywane. (Fot. Amica)

Prawidłowe układanie produktów

Odpowiednio umieszczając dany produkt w lodówce możemy przedłużyć czas przechowywania nawet o kilka tygodni! Stosując się do zasady „im wyżej, tym cieplej”, najwyżej ustawiamy produkty potrzebujące nieco wyższej temperatury, np. produkty mleczne, ale także powidła czy dżemy. Dzięki wyższym temperaturom rozwijają się bezpieczne dla zdrowia bakterie w nich zawarte (np. probiotyczne). Środek jest idealnym obszarem dla produktów o krótkim okresie przydatności do spożycia, np. dla serów czy pokrojonej wędliny. To również obszar do przechowywania gotowych dań. Najniżej ustawiamy zaś produkty potrzebujące niskiej temperatury i większej wilgotności. Dzięki zjawisku grawitacji zimne masy opadają na dno urządzenia wraz ze zwiększonym stężeniem wody w powietrzu. Tam można przechowywać warzywa, owoce (specjalna szuflada), a także mięso i ryby. To także dobre miejsce dla napojów.

Prawidłowe przechowywanie w zamrażarce

Higieniczność mrożenia oraz zachowanie względów bezpieczeństwa są dziś bardzo ważne. Po pierwsze, nie należy zamrażać ponownie już lekko lub całkowicie rozmrożonych produktów. Można zamrozić je znowu dopiero po przygotowaniu (ugotowaniu lub usmażeniu). Zakupione mrożonki warto wkładać od razu do toreb termoizolacyjnych. Przedłużą one niską temperaturę produktów. Świeże produkty takie jak warzywa, owoce, krewetki, potrawy typu ravioli czy pierogi warto mrozić na najwyższej półce (tam panuje zwykle najniższa temperatura). Aby warzywa zachowały pełnię wartości odżywczych, przed zamrożeniem należy je blanszować (nie dotyczy to np. papryki, cukinii czy szparagów). Po włożeniu produktów do zamrażania warto włączyć funkcję szybkiego mrożenia. Średnio w ciągu 5 godz. produkty zamrożą się bez utraty witamin, smaku, wyglądu czy wartości odżywczych.

No Frost w chłodziarce i zamrażarce

No Frost

Fot. MPM

Na rynku dostępne są modele z systemem No Frost, który odpowiedzialny jest za kontrolę wilgotności powietrza we wnętrzu lodówki i niedopuszczanie do osadzania się na ściankach szronu i lodu. W lodówkach No Frost może być wykorzystywany w części chłodniczej i zamrażarce lub wyłącznie w części chłodniczej.

W pełny No Frost wyposażony jest m.in. model MPM-366-FF-21. Ma on 185 cm wysokości, 60 cm szerokości i 69 cm głębokości, co sprawia, że idealnie wpasuje się w wymiary standardowych mebli kuchennych. Pojemność użytkowa chłodziarki wynosi 222 l, a zamrażalnika 95 l. Wnętrze modelu MPM-366-FF-21 skrywa 4 pojemne półki w chłodziarce, a 3 dodatkowe wygodne i praktyczne półki znajdują się także na drzwiach. W chłodziarce dostępny jest również wysuwany pojemnik na warzywa i owoce. Komora zamrażania ma łącznie 3 przedziały do przechowywania żywności (temperatura zamrażarki: –18 °C). Urządzenie charakteryzuje się zdolnością zamrażania 15 kg/24 h i pracuje w klasie energetycznej A+. W wydatny sposób dba nie tylko o żywność, ale też o budżet domowy. Maksymalny poziom hałasu wytwarzanego przez urządzenie nie powinien przekraczać 43 dB(A), a roczne zużycie energii nie powinno być większe niż 307 kWh. Czas ocieplania w wypadku braku energii elektrycznej (od –18 °C do –9 °C) wynosi około 20 godzin. Chłodziarkozamrażarka dostępna jest w uniwersalnym białym wykończeniu.

Właściwe przechowywanie składników

Właściwe

Fot. Samsung

Niezależnie od doświadczenia w przygotowywaniu potraw, podstawą ich smaku pozostaje jakość użytych składników. A na nią niebagatelny wpływ ma sposób ich przechowywania, do czego wykorzystujemy właśnie lodówki. Dzięki nim produkty na długo mogą zachować swoje walory, aby nadać wyjątkowy smak potrawie przygotowywanej nawet po kilku dniach od zakupów.

Domowe przyjęcia i imprezy, święta, czy takie sytuacje, jak obecnie, kiedy rzadziej opuszczamy nasze domy to czas, potrzebujemy większych zapasów. Wtedy przyda się lodówka, która pomieści więcej produktów. Na przykład należąca do linii Samsung Kitchen Fit. Jest to linia lodówek do obudowy ze stalowym frontem. To urządzenie, które idealnie wkomponuje się w linię mebli kuchennych bez odstawania od krawędzi. Do tego, dzięki technice Space Max, w standardowych rozmiarach oferuje imponującą pojemność – nawet do 355 l. To prawie 100 l więcej, niż w przypadku tradycyjnej lodówki do zabudowy, przy zachowaniu takich samych wymiarów zewnętrznych urządzenia.

To jednak nie wszystko. Jeśli potrzebujemy jeszcze więcej przestrzeni chłodniczej, w wybranych lodówkach marki Samsung możemy skorzystać ze strefy Cool Select+. Pozwala ona na przekształcenie zamrażalnika w chłodziarkę. W dolnej części lodówki można ustawiać temperaturę w zakresie od –23 °C do +2 °C. Dzięki temu z powodzeniem znajdziemy miejsce na dodatkowe smakołyki.

Jednak samo wstawienie produktów do lodówki nie wystarczy, aby przez długi czas zachowały swą świeżość. Wiadomo bowiem, że owoce i warzywa dość szybko tracą swoje właściwości, gdy je nieodpowiednio przechowujemy. Chcąc przedłużyć ich żywotność i czas przydatności do użycia w potrawach, Samsung opracował technikę Twin Cooling. Odpowiada ona za dobranie odpowiedniej temperatury i wilgotności zarówno w lodówce, jak i zamrażarce, co przedłuża świeżość produktów nawet dwukrotnie. Rozwiązanie to zapewnia dwa niezależne obiegi powietrza w lodówce. To szczególnie istotne, kiedy przechowujemy razem zarówno składniki potraw, jak i już przygotowane z nich, gotowe dania. Dzięki dwóm obiegom powietrza poszczególne zapachy nie mieszają się: twaróg na sernik nie przejdzie zapachem stojącego półkę niżej gulaszu, a biszkopt z kremem nie złapie aromatu sałatki z tuńczykiem.

Samsung opracował ponadto technikę Metal Cooling. Zapewnia ona stabilizację temperatury we wnętrzu chłodziarki oraz jego lepszą izolację, co zmniejsza wahania panujących wewnątrz warunków. W efekcie przechowywane produkty dłużej zachowują świeżość i soczystość, aby oddać swoje walory w gotowych daniach.

2020-05-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket