Fot. Gaggenau
Fot. Samsung
Coraz większą popularnością cieszą się systemy, które pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniami chłodniczymi. Specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest łączność Wi-Fi. Podstawowe funkcje, do których użytkownik ma dostęp, to np. możliwość zdalnego zarządzania pracą urządzenia, monitoring jego stanu pracy oraz poboru energii, system powiadomień, informujący np. o niedomkniętych drzwiach lodówki czy przerwie w dostawie prądu, dostosowanie do preferencji użytkownika. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość diagnostyki urządzenia w razie problemów z działaniem.
Fot. Bosch
Fot. Amica
Duże gabaryty chłodziarkozamrażarek typu french door czy side by side idą w parze z dużą pojemnością i funkcjonalnością, zwłaszcza jeśli chodzi o systemy półek oraz przestrzeń mrożenia. Oprócz tradycyjnych koszy czy szuflad w zamrażarkach możemy znaleźć także przedziały na lód. Oczywiście bez problemu możemy wyjąć z zamrażarki wszelkie kosze i włożyć do pustego wnętrza np. wieprzowinę lub wołowinę. Pojemniki możemy także wyjmować, np. w celu ich umycia czy konserwacji sprzętu.
Fot. Sharp
Fot. Amica
Fot. Sharp
Proces jonizacji polega na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu, obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest lodówka, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy.
Fot. Beko
Fot. Siemens
Tego typu rozwiązanie znacznie podnosi komfort użytkowania sprzętu, zwiększa wydajność chłodzenia, a dodatkowo pozwala utrzymać prawidłowe warunki do przechowywania żywności. Czujniki bez przerwy kontrolują nawet najmniejsze wahania temperatury – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz lodówki. Specjalny układ elektroniczny dostarcza odpowiednie sygnały do sprężarki czy silnika wentylatora, aby jak najszybciej urządzenie mogło zareagować na zmiany, które mogą nastąpić np. po otwarciu drzwi. Układ czujników odpowiada również za automatyczną regulację temperatury, a więc nie ma konieczności manualnego jej ustawiania np. za pomocą dotykowego panelu sterowania.
Fot. Sharp
Fot. Amica
Fot. Concept
Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie funkcji supermrożenia i superchłodzenia. Rozwiązania te pozwalają utrzymać względnie stałą temperaturę w komorze zamrażarki lub chłodziarki (zależnie od funkcji) po włożeniu do niej świeżej żywności. Wykorzystując funkcję supermrożenia możemy szybko zamrozić żywność, zachowując przy tym więcej jej wartości odżywczych, witamin oraz smaku.
Fot. Sharp
Fot. Sharp
Jeśli mowa o lodówce, nie zapominajmy o lodzie. Jest on przydatny do napojów, drinków i deserów, a nierzadko do przechowywania ryb i owoców morza. Jednym z najnowszych rozwiązań do tworzenia lodu w chłodziarkozamrażarkach jest tzw. dyspenser. Dzięki automatycznemu mechanizmowi kostki tworzą się samoczynnie. Po wybraniu przez użytkownika odpowiedniej funkcji z otworu wypadnie lód, lód kruszony albo… wypłynie czysta woda. Jedynym wymogiem jest dolewanie wody do odpowiedniego zbiornika w lodówce bądź, hydrauliczne przyłącze.
Fot. Samsung
Innowacyjnym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest tzw. strefa zmienna, a więc taka która, w zależności od potrzeb może pełnić funkcję części mrożącej lub chłodzącej. Jest to szczególnie przydatne np. w czasie dużego przyjęcia, kiedy chłodziarka jest całkowicie zapełniona, a potrzebujemy dodatkowego miejsca by schłodzić np. napoje lub zimne przystawki. Wtedy, odpowiednia funkcja pozwala wyłączyć w danej strefie funkcję chłodzenia zamiast zamrażania i aktywować w jej wnętrzu wyższą temperaturę, podobną do tej, jaka panuje w chłodziarce.
Fot. Beko
Fot. Concept
Fot. Sharp
Zbliżoną do lodówek side by side i french door konstrukcją są modele typu four door. Ich cechą charakterystyczną jest zastosowanie czterech skrzydeł drzwi. W praktyce są to urządzenia można by rzec – hybrydowe – ponieważ łączą w sobie cechy lodówek french door z konstrukcjami side by side. Część chłodząca jest tutaj tożsama z modelami french door, a część mrożąca jest podzielona jak w modelach side by side.
Fot. Concept
Fot. Amica
Fot. Concept
Obecnie wygląd urządzeń AGD przekłada się na styl całego domu czy mieszkania. Coraz częściej bowiem kuchnia łączona jest z salonem – dlatego też sam projekt kuchni musi być dziś niecodzienny i wyjątkowy. Lodówki wolnostojące to grupa urządzeń, w której to kolor odgrywa często zasadniczą rolę. To właśnie sektor chłodniczy, obok okapów, piekarników czy zlewozmywaków, oferuje najliczniejszą paletę barw. Choć na rynku nie brakuje niestandardowych wersji kolorystycznych, to najpopularniejsze w wypadku wolnostojących modeli wielkogabarytowych są jednak kolory takie jak czarny, srebrny czy biały.
Fot. Sharp
Fot. Hitachi
Fot. Amica
W sprzęcie chłodniczym stosowane jest różnego rodzaju oświetlenie. Producenci, m.in. ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej, sięgają po panele LED- -owe. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory chłodzenia, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia. Innowacyjne modele chłodziarek i chłodziarkozamrażarek mogą mieć zainstalowane LED-y także w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i owoców. Diody, które się tam znajdują emitują wówczas światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie. Do tego typu rozwiązań należy np. VitBlue Light w sprzęcie marki Amica czy Active Fresh Blue Light w lodówkach marki Beko.
Fot. Bosch
Fot. Beko (x2)
Fot. Siemens
Zaawansowane systemy chłodzenia W zabudowie kuchennej można łączyć ze sobą kilka urządzeń chłodniczych, które mogą stworzyć jedną, spójną pod względem wzornictwa strefę do przechowywania żywności i napojów. Niektórzy producenci oferują całe serie różnorodnych modeli. Mogą to być różnego typu chłodziarki, zamrażarki, chłodziarkozamrażarki, a nawet winiarki. Pozwala to na zaprojektowanie strefy chłodzenia dostosowanej do potrzeb i wymagań domowników. Można wówczas zestawić np. chłodziarkę i zamrażarkę i stworzyć pojemny model na kształt klasycznej lodówki side by side. Taka funkcjonalna ściana solidnie wykonanych i doskonale dopasowanych urządzeń może nadać kuchni wyjątkowy, wyrazisty styl.
Fot. Gaggenau (x2)
© 2024 InfoMarket