Czym kierować się przy zakupie lodówki?

Czym kierować się

Fot. Samsung

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Od strony funkcjonalnej nie ma większej różnicy, czy instalujemy lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy. Niewątpliwą zaletą modeli zabudowanych jest ich ukrycie oraz wyciszenie pracy. Są one przy tym konstrukcyjnie nieco bardziej zaawansowane, a wynika to głównie z norm i ma związek z oddziaływaniem urządzeń m.in. na szafki, ich okleinę itp., a także zapewnieniem urządzeniu odpowiedniej wentylacji (cokół, kratka wentylacyjna). Z kolei modele wolnostojące gwarantują większą swobodę ustawienia urządzenia.

Jak ważna jest pojemność?

Wielu twierdzi, że im większa lodówka, tym lepiej. To prawda, jeśli klient ma dużą rodzinę lub po prostu przechowuje dużą ilość produktów. W przeciwnym razie duża, kilkusetlitrowa lodówka jest po prostu bezużyteczna, ponieważ stojąc, zajmuje dość sporo miejsca. Radzimy więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni w lodówce powinniśmy zapewnić danej rodzinie i chłodzonym lub mrożonym produktom.

Za co odpowiada system No Frost?

Urządzenia z systemem No Frost (na rynku dostępne są różnorodne nazwy w zależności od producenta i modelu) uważane są za bardziej zaawansowane technicznie w głównej mierze dlatego, że produkty zarówno chłodzone, jak i mrożone (należy sprawdzić, jaka wersja dostępna jest w danym sprzęcie) nie pokrywają się szronem ani nie przymarzają do siebie. Spowodowane jest to odprowadzaniem wilgoci z produktów na zewnątrz. Modele wyposażone w ten system nie wymagają więc odszraniania.

Side by side czy french door?

W wypadku modeli side by side po ich otworzeniu widzimy jednolitą bryłę podzieloną pionowym słupkiem na dwie strefy chłodnicze. Konstrukcja french door mimo iż jest bardzo podobna, różni się od side by side diametralnie. W dodatku, część mrożąca french door’ów ma łącznie zwykle większą pojemność niż w zamrażarkach side by side. W modelach french door produkty można mrozić w pojemnych szufladach lub wysuwanych wózkach. Co więcej, w chłodziarkach modeli typu french door produkty można przechowywać na całej szerokości półki.

Jak maksymalnie głośną lodówkę powinienem wybrać?

Emitowany przez lodówki hałas o natężeniu 36–40 dB(A) jest porównywany do szumu wentylatora w komputerze, jest więc niemal niesłyszalny. Na rynku są także modele emitujące dźwięk od 41 do ok. 45 dB(A) i nadal plasują się jako stosunkowo ciche. Trzeba pamiętać jednak, że wartość podana przez producenta na karcie produktu, czy też etykiecie efektywności energetycznej to dźwięk badany laboratoryjnie. Dlatego w domowych warunkach dużą wagę trzeba przywiązywać do prawidłowego montażu czy wypoziomowania nóżek.

Jak ważna jest zdolność zamrażania?

Każde urządzenie mrożące pracuje z danymi parametrami zdolności zamrażania. Określa ona maksymalną masę produktów żywnościowych, jaką zamrażarka jest w stanie zamrozić w ciągu doby, a podawana jest w kilogramach na dobę (kg/24 h). Zdolność zamrażania w zależności od modelu zamrażarki wynosi od ok. 8 kg do nawet ponad 30 kg na dobę. Klienci mrożący dużo produktów powinni wybierać jak największą zdolność zamrażania, aby w razie awarii sprzęt utrzymał temperaturę wystarczająco długo.

Jak ważna jest klasa efektywności przy wyborze lodówki?

Podajmy porównanie kosztów dwóch podobnych pojemnościowo lodówek w klasach B i A+++. Pierwsza zużywa rocznie ok. 450 kWh energii elektrycznej. Przyjmując, że użytkownik płaci 55 gr za 1 kWh, po roku będzie musiał zapłacić za eksploatację ok. 250 zł. Inaczej wygląda to w wypadku urządzenia w klasie A+++. Zwykle jest ono droższe w zakupie, ale jego roczna „energożerność” powinna wynosić ok. 170 kWh, co po przeliczeniu da nam ok. 95 zł. Po pięciu latach użytkowania model klasy B może więc być wciąż tańszym rozwiązaniem, ale już następne lata eksploatacji pokażą, że koszt poboru energii przez urządzenie klasy A+++ będzie mniejszy, a zatem model taki jest bardziej opłacalny.

Statyczny czy dynamiczny przepływ powietrza?

Lodówki z obiegiem statycznym to najprostsze technicznie urządzenia. Wykorzystują one prawa fizyki, twierdzące, że najwyższa temperatura unosi się w górnej części, a najniższa opada w dolnych partiach lodówki. Dlatego więc konsumenci wybierający takie urządzenie powinni odpowiednio rozkładać produkty w jego wnętrzu. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie dynamicznego obiegu powietrza, który wykorzystuje wentylator rozprowadzający nawiew zimnego powietrza w komorze chłodzenia. Nie trzeba więc zwracać szczególnej uwagi, na jakiej półce i gdzie układamy produkty, bo w praktyce zimne powietrze dostaje się wszędzie równomiernie.

Dlaczego warto przechowywać owoce i warzywa w przeznaczonych do tego pojemnikach?

W lodówkach dostępne są zazwyczaj dwa pojemniki, które mają dwojaką funkcję. Po pierwsze, pozwalają zachować porządek w komorze (warzywa i owoce mają swoje miejsce), a po drugie – co ważniejsze – zapewniają optymalną wilgoć, która potrzebna jest do przechowywania i dojrzewania takich produktów.

Jak luksusowo wyposażyć mieszkanie w urządzenia chłodnicze?

Coraz więcej z nas zwraca uwagę na jakość sprzętów i ich wygląd. Niekoniecznie cena idzie w parze z luksusem. To, że kupimy drogą lodówkę, nie znaczy, że dobrze ją zaaranżujemy. Warto wtedy postawić na dodatki w postaci winiarek (czyli urządzeń do chłodzenia wina), humidorów (do przechowywania cygar i tytoniu) czy eleganckich witryn chłodniczych. Zestawienie ich sprawia, że pomieszczenie (niekoniecznie przecież takie urządzenia muszą trafić do kuchni) nabiera prestiżowych barw.

2020-04-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket