PROMIENNIKI

Promienniki w różnych zastosowaniach

Promienniki w różnych

Grzejniki nazywane popularnie promiennikami mają wiele zalet w porównaniu z nagrzewnicami nadmuchowymi. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie od ogrzewania małych pomieszczeń, warsztatów do prac remontowo-budowlanych. 

Okres jesienno-zimowy powoduje, że praca w dużych pomieszczeniach, w takich miejscach jak magazyny, warsztaty, hale, w których temperatura spada poniżej 18 °C, może być zagrożeniem dla zdrowia pracowników.

Także na placach budowy spada tempo prac spowodowane niską temperaturą, dłuższym czasem wiązania betonu czy cementu, oraz przy pracach wykończeniowych. W pomieszczeniach, gdzie nie ma centralnego ogrzewania, ale jest dostęp do prądu, można poprawić komfort pracy pracownikom i utrzymać tempo robót. Warto korzystać wtedy z promienników.

Grzejniki promiennikowe działają podobnie jak słońce – emitują promieniowanie w podczerwieni, które ogrzewa. Ciepło wytwarzane przez promienniki skierowane jest bezpośrednio na dany obiekt, dzięki czemu jest on szybko i skutecznie ogrzewany. Promieniowanie podczerwone grzeje ludzi, ściany i meble, a nieznacznie powietrze. Ciepło emitowane przez urządzenie dociera prawie bez żadnych strat do konkretnego miejsca. Zakumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia. Eliminuje się problem wilgoci w murach i zapobiega rozwojowi grzybów. Ponieważ energia przekształca się w ciepło wyłącznie w momencie zetknięcia z ciałem stałym, technikę ogrzewania promiennikowego można wykorzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Jednocześnie zniwelowany zostaje problem nadmiernych strat ciepła, które pojawiają się w przypadku ogrzewania np. nagrzewnicami nadmuchowymi.

UWAGA! Promienniki pracują cicho, nie wysuszają powietrza, nie wytwarzają ruchu powietrza (są bezpieczne dla alergików), a przy tym generują silne promieniowanie cieplne, które odpowiednio ukierunkowane daje poczucie ciepła natychmiast po uruchomieniu urządzenia. 

Promienniki w różnych

Promiennik na olej opałowy lub napędowy Master XL 61 z redukcją spalin. (Fot. Master)

Rodzaje nagrzewnic promiennikowych

Promienniki różnią się między sobą rodzajem energii wykorzystanej do wytworzenia promieniowania podczerwonego będącego źródłem ciepła. Produkowane są promienniki elektryczne i olejowe a także gazowe.

W nagrzewnicach promiennikowych elektrycznych stosuje się grzałki i lampy ceramiczne, kwarcowe i kwarcowo- halogenowe (z włóknem wolframowym).

Różnią się one kolorem nieoślepiającego światła, najczęściej barwy złotej lub rubinowej, lub niewidocznego. W zależności od liczby lamp (najczęściej trzech) można regulować moc cieplną. Podstawowe zalety promienników elektrycznych to: natychmiastowe grzanie, niezużywanie tlenu, cicha praca, 100 proc. wydajności. W promiennikach olejowych źródłem promieniowania podczerwonego jest płyta deflektora, która jest ogrzewana w wyniku procesu spalania oleju. Do rozprowadzania ciepła zbędne są wentylatory. Wystarczy promiennik postawić w zalecanej odległości 4-5 m, aby ogrzać miejsce pracy. W porównaniu z promiennikami elektrycznymi, promienniki olejowe wytwarzają znacznie większą moc cieplną oraz są tańsze w eksploatacji.

Promienniki olejowe są źródłem hałasu spowodowanego procesem spalania oleju, ale są tańsze w użytkowaniu i wytwarzają znacznie większą moc cieplną. Promienniki elektryczne dostępne są w zakresie mocy cieplnej od 0,8-3 kW, a olejowe od 17-43 kW. 

Rodzaje nagrzewnic

Efektywne suszenie ścian za pomocą wydajnego promiennika Master Hall 1500. (Fot. Master)

Nagrzewnice promiennikowe – zastosowania

Promienniki olejowe stosowane są głównie na otwartej lub pół otwartej przestrzeni, gdzie inne metody ogrzewania nie są tak skuteczne lub wręcz niemożliwe. Wykorzystuje się je podczas robót drogowych i kanalizacyjnych, do ogrzewania budynków w stanie surowym, rozmrażania maszyn budowlanych lub elementów instalacji wodnej w czasie silnych mrozów. Są w stanie nagrzać duże pomieszczenia, hale, garaże, ale ze względu na spalanie oleju wymagają dostarczania tlenu, a więc niezbędna jest wentylacja pomieszczenia.

Promienniki elektryczne mają znacznie mniejszą moc niż olejowe, dlatego częściej stosowane są przez ekipy budowlane do prac remontowo-wykończeniowych. Doskonale dogrzewają pomieszczenia oraz wspomagają osuszanie niwelując problem nadmiernej wilgoci. Wykorzystuje się je również do punktowego ogrzewania stref pracy w halach produkcyjnych i warsztatach.

Za pomocą takiego urządzenia ogrzać można konkretne stanowisko pracy lub np. rozmrozić elementy instalacji wodnej czy maszyny budowlane.

UWAGA! Stosowanie promienników to idealne rozwiązanie, gdy ogrzewanie skierowane jest na konkretny obiekt, a przy tym nie ma konieczności podnoszenia temperatury całego otoczenia.

Zakumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia. Eliminuje się problem wilgoci w murach i zapobiega rozwojowi grzybów. Ponieważ energia przekształca się w ciepło wyłącznie w momencie zetknięcia z ciałem stałym, technikę ogrzewania promiennikowego można wykorzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

W czasie osuszania świeżo otynkowanych ścian, ciepło promieniowania przenika do wewnątrz ściany i osusza ją od wewnątrz. Dla porównania, w wyniku osuszania nagrzewnicami nadmuchowymi na ścianie powstaje sucha warstwa, która blokuje oddawanie wilgoci z wnętrza ściany. W przypadku promienników zużywa się mniej energii, aby osiągnąć taki sam efekt cieplny, jak w przypadku nagrzewnic nadmuchowych. Promienniki nie powodują ruchu powietrza, w związku z tym mogą być stosowane w miejscach zapylonych. 

Nagrzewnice promiennikowe

Promiennik elektryczny Master TS 3A o mocy 2,4 kW z trzema lampami i przełącznikiem mocy. (Fot. Master)

Ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicami promiennikowymi

Tam, gdzie zależy nam na ogrzewaniu pomieszczeń z ludźmi, warto stosować promienniki elektryczne o regulowanej mocy w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Wyboru promiennika można dokonać na dwa sposoby: przez wybór mocy grzewczej lub określając kubaturę pomieszczenia w m3. Do małych pomieszczeń zalecane są promienniki elektryczne o mocy grzewczej 1,5–3 kW. Temperatura grzania zmienia się wraz z odległością. Przykładowo: 0,5 m (70-85 °C), 1 m (45 -50°C), 1,5 m (35-40°C), 2 m (28-30°C).

UWAGA! Nagrzewnice promiennikowe mają znacznie większą powierzchnię grzania w porównaniu z nagrzewnicami nadmuchowymi, co znaczne skraca czas suszenia np. ściany. 

Płytowe promienniki podczerwieni

Nietypową konstrukcję mają promienniki podczerwieni w postaci płyt grzewczych, służące do osuszania powierzchni ścian, które całą powierzchnią emitują równomiernie promieniowanie podczerwone. Nie nagrzewają powietrza, a ścianę. Zastosowanie płytowych promienników podczerwieni do osuszania ścian jest uzasadnione tylko w wypadku materiałów budowlanych o dużej porowatości i rozbudowanym systemie kapilarnym, takich jak cegła czy kamień naturalny. W wypadku silnie zagęszczonych ściennych materiałów budowlanych o zamkniętej strukturze lub małych kapilarach (beton) zastosowanie płytowych promienników nie da efektu, ponieważ transport wilgoci odbywa się przede wszystkim przez dyfuzję. Efektywną moc osuszania można uzyskać tylko w fazie płynnej, czyli w fazie, kiedy wilgoć podąża za strumieniem wody. W czasie suszenia, gdy strumień wody zanika, wzrasta transport wilgoci przez dyfuzję, a wtedy zastosowanie płytowych promienników ciepła jest bezcelowe. Płytowe promienniki podczerwieni nie zastępują tradycyjnych osuszaczy powietrza. 

Grzejnik z oscylacją

Grzejnik

Grzejnik halogenowy generuje promieniowanie podczerwone, które nagrzewa przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości, i to one oddają ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik Ravanson HH-01 ma trzy elementy halogenowe, które wytwarzają moc 400, 800 i 1200 W. Pomarańczowy przycisk Power włącza środkową grzałkę, a pozostałe grzałki są włączane za pomocą białych przycisków. Funkcja oscylacji zwiększa zasięg ogrzewania. Wygodna rączka umożliwia przenoszenie grzejnika. W razie przewrócenia zadziała wyłącznik bezpieczeństwa. Wymiary obudowy: 290 × 80 × 500 mm. 

Co to jest podczerwień?

Co to jest

Fot. Master

Podczerwień to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 770 nm do 2 mm. Podczerwień stanowi około 40 proc. promieniowania słonecznego. Fale światła się nie odbijają od obiektów ale wnikają w nie. W danych technicznych dotyczących promienników są podawane rodzaje promieniowania podczerwonego. Od źródła promieniowania zależy głębokość wnikania ciepła. Źródła promieniowania podczerwonego dzieli się na:

  • krótkofalowe (IR-A), tzw. bliskie, o długości fali 770–1500 nm,
  • średniofalowe (IR-B) o długości fali 1500–4000 nm,
  • długofalowe (IR-C), tzw. dalekie, o długości fali 4000–15000 nm.

Promieniowanie podczerwone rozchodzi się liniowo, ciepłe powietrze natomiast unosi się ku górze. Fale podczerwone ogrzewają bez względu na mgłę i wiatr.

W czasie ogrzewania nie dochodzi do cyrkulacji powietrza jak jest to w tradycyjnych grzejnikach, co powoduje znaczne różnice temperatur. Ogrzewanie na podczerwień gwarantuje różnicę 2-3°C między warstwami. Przy tradycyjnych grzejnikach różnica ta może wynosić nawet 10°C.

2020-03-10
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket