KAERCHER

Oczyścił kościół św. Augustyna w Manili

Oczyścił kościół św. Augustyna w Manili

Tym razem niemiecki specjalista od czyszczenia, firma Kärcher, usunął zabrudzenia nagromadzone przez lata na najstarszej na Filipinach chrześcijańskiej świątyni.

Fasadę kościoła św. Augustyna w Manili wpisano w 1993 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z biegiem czasu budowlę pokryła czarna skorupa zabrudzeń pochodzenia organicznego – porostów i mchów. Dalsze trwanie tego procesu groziło zniszczeniem budynku. Dlatego też w ramach działań prowadzonych na całym świecie, których celem jest dbałość o utrzymanie dziedzictwa historycznego, firma Kärcher postanowiła ruszyć na pomoc. Eksperci Kärchera usunęli porosty za pomocą wysokociśnieniowych urządzeń z podgrzewaniem wody, działających w trybie czyszczenia parowego. Temperatura podawanej pary wynosiła 95 °C, natomiast ciśnienie obniżono do 0,5 bara.

– Dzięki naszej technologii możemy usuwać glony, mech, małe rośliny i zanieczyszczenia emisyjne z zabytkowego wapienia – wyjaśniał Thorsten Möwes, ekspert Kärchera odpowiedzialny za prowadzone prace. – Cieszymy się, że dzięki naszej technologii czyszczenia mogliśmy przyczynić się do restauracji tego cennego budynku racji – kontynuował Möwes.

Zastosowanie techniki czyszczenia parowego pozwoliło uniknąć stosowania jakichkolwiek chemikaliów. Dodatkową korzyścią jest fakt, że gorąca para wodna opóźnia ponowne osadzanie się zabrudzeń organicznych (zarodniki, które wniknęły głębiej, są niszczone przez wysoką temperaturę). Ta technologia czyszczenia jest jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najdelikatniejszych. Dzięki parownicom Kärchera można wykorzystać tę technikę do codziennych porządków i wyczyścić bez chemii wszelkie wodoodporne powierzchnie i przedmioty w kuchni czy łazience, a także podłogi. Kościół został zbudowany w okresie hiszpańskich rządów kolonialnych. Obecny budynek z 1607 r. jest trzecim, który został zbudowany w tym miejscu. Dwa poprzednie zostały wykonane z bambusa i drewna i oba spłonęły zaledwie kilka lat po budowie.

2020-03-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket