KAERCHER

Oczyścił katedrę w Kolonii

Oczyścił katedrę w Kolonii

Katedra w Kolonii jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Niemczech i swego czasu była najwyższym budynkiem na świecie. Jej fasadę profesjonalnie wyczyściła firma Kärcher.

Zanim eksperci niemieckiej firmy przystąpili do właściwego czyszczenia, wykonali szereg testów, które miały za zadanie odpowiedzieć, jaka metoda okaże się jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla tej bezcennej budowli. Zewnętrzne ściany średniowiecznej kaplicy, chóru oraz południowego transeptu zostały oczyszczane ze złogów, tworzących czarną skorupę na powierzchni. Wybrano technikę czyszczenia strumieniowego pod niskim ciśnieniem z użyciem mikrościerniwa.

Firma przekazała ekipie prowadzącej prace renowacyjne specjalistyczne pistolety do piaskowania, z pomocą których wykonano prace czyszczące. Jako ścierniwo posłużył drobny krzemian glinu (40–90 μm), który usuwa osady pod ciśnieniem około 2 barów, nie uszkadzając czyszczonej powierzchni, co w tym przypadku miało ogromne znaczenie. Thorsten Möwes, ekspert Kärchera, przeszkolił konserwatorów i kamieniarzy pracujących podczas renowacji tego pięknego zabytku. Szkolenie pozwoliło im w sposób profesjonalny stosować tę zaawansowaną technikę.

W ramach programu sponsorowania kultury globalny lider branży czyszczenia – firma Kärcher od 1980 r, wyczyściła ponad 140 zabytków na całym świecie. Należą do nich między innymi: kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, mające ponad 3300 lat Kolosy Memnona w Luksorze, pomnik przedstawiający prezydentów USA w Mount Rushmore, a także katedra w Akwizgranie i kościół Cesarza Wilhelma w Berlinie.

2020-02-25
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket