Fot. Dali
Wykorzystując dobrej jakości głośnik Bluetooth, możemy cieszyć się świetnym brzmieniem nie tylko w domowym zaciszu, ale również w plenerze. Odtwarzanie muzyki z wykorzystaniem tych urządzeń jest bardzo wygodne.
Korzystając z bezprzewodowego odtwarzania audio, często idziemy poniekąd na kompromis między jakością brzmienia a komfortem użytkowania. Z jednej strony pozbawiamy się plątaniny kabli, ale z drugiej transmisja bezprzewodowa nie jest też pozbawiona wad i najczęściej w pływa negatywnie na dźwięk, jaki ostatecznie słyszymy z głośnika. W wielu wypadkach zastosowanie głośnika Bluetooth jest jednak niezastąpionym rozwiązaniem.
Standard Bluetooth funkcjonuje w paśmie częstotliwości 2,4 GHz i pozwala na bezpośrednie, a co najważniejsze – bezprzewodowe komunikowanie się urządzeń, które go obsługują. Wówczas jedno z nich jest odbiornikiem (np. głośnik bezprzewodowy), a drugie nadajnikiem (np. smartfon lub tablet). Możemy wyróżnić kilka wersji standardu Bluetooth, które oznaczane są za pomocą cyfr. Obecnie najpopularniejsza jest czwarta wersja, która kosztem zmniejszenia przepływności transmisji (w porównaniu z wersją 3.0) oferuje większą energooszczędność. Dzięki temu bateria (np. litowo-jonowa) urządzeń korzystających z połączenia zgodnego ze standardem Bluetooth wolniej się wyczerpuje.
Zasięg łączności przez Bluetooth do pojawienia się wersji 4.0 wynosił ok. 10 m. Od wersji 4.0 realny zasięg działania zwiększony został do 100 m (w otwartej przestrzeni). Nowsze urządzenia mogą obsługiwać dodatkowo kodek aptX, który może zapewnić jakość dźwięku porównywalną z tą znaną z płyt CD (przetwarzanie 44,1 kHz/16 bit). Aby jednak możliwe było korzystanie z dobrodziejstw kodowania aptX, zarówno urządzenie będące źródłem, jak i odtwarzające sygnał audio musi je o bsługiwać.
Zaletami standardu Bluetooth są z pewnością jego szerokie zastosowanie i duża popularność tego sposobu transmisji sygnału. Do wad możemy natomiast zaliczyć stosunkowo niewielki zasięg (zależny jednak od obsługiwanej wersji tego standardu). Transmisja przez Bluetooth jest ponadto mniej stabilna niż połączenie przewodowe i ze względu na wykorzystywane pasmo częstotliwości wrażliwa na różnego rodzaju zakłócenia od innych urządzeń pracujących w paśmie 2,4 G Hz.
Receptą na wspomniane bolączki ma być jednak nowa wersja standardu, czyli Bluetooth 5.0. Powstała ona jako rozwinięcie standardu mającego zapewnić niższe zużycie energii przez urządzenie ją obsługujące. Podobnie jak dotychczasowe wersje Bluetooth jest ona kompatybilna wstecznie, a więc może współpracować z urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje, niejako na ich „warunkach”. Bluetooth 5.0 oferuje jeszcze większy (nawet 4-krotnie) zasięg transmisji. W porównaniu z wersją 4.2 większa jest również – i to dwukrotnie – szybkość transmisji danych, a „pojemność” transmitowanych danych wzrosła 8-krotnie. Bluetooth 5.0 w porównaniu z poprzednią wersją nie wprowadza jednak obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX, aptX HD (aptX Lossless) i aptX Low Latency.
Standard aptX HD umożliwia przesyłanie sygnału audio z rozdzielczością 24 bit i częstotliwością próbkowania do 96 kHz, a więc w znacznie lepszej jakości niż podstawowa wersja, czyli aptX. Wersja „HD” wyróżnia się bardziej zaawansowaną kompresją, w której poszczególne parametry transmitowanego sygnału mogą być dynamicznie modyfikowane. Nie bez powodu zatem standard ten określany jest mianem bezstratnego.
W niektórych urządzeniach wykorzystywany jest kodek Qualcomm aptX Low Latency, który eliminuje opóźnienia w transmisji audio, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa, mimo strumieniowego przesyłania sygnału, może być idealnie zgrana z obrazem. Jest to niezwykle ważne w trakcie oglądania filmów czy programów telewizyjnych.
W kompaktowych głośnikach Bluetooth do poprawy przetwarzania niskich częstotliwości pasma akustycznego, zamiast otworu bass-reflex stosowane są często membrany pasywne.
Fot. Cambridge Audio
Sama zgodność urządzenia ze standardem Bluetooth to nie wszystko. Może być również dostępna obsługa techniki NFC. Znacznie ułatwia ona nawiązywanie połączenia bezprzewodowego między dwoma urządzeniami, np. między smartfonem i głośnikiem bezprzewodowym. Aby nawiązać połączenie Bluetooth, wystarczy zbliżyć smartfon z włączoną funkcją NFC do odpowiedniego miejsca, np. na obudowie głośnika (zwykle jest ono oznakowane logotypem NFC).
Oprócz obsługi kodeka aptX i standardu NFC może być dostępna funkcja multiparowania. Dzięki niej możliwe jest połączenie bezprzewodowe z jednym urządzeniem Bluetooth od 2 do nawet 8 innych (zależnie od producenta i modelu urządzenia). Sprzęt obsługujący funkcję multiparowania może mieć w pamięci zapisane połączenia z kilkoma różnymi urządzeniami, np. smartfonami lub tabletami. W razie potrzeby możliwe jest proste przełączanie się między sparowanymi już urządzeniami, oczywiście, bez potrzeby przeprowadzania za każdym razem żmudnego procesu parowania. Sprzęt z funkcją parowania zwykle łączy się z urządzeniem, które było z nim połączone jako ostatnie. Gdy to nie będzie możliwe, może nastąpić próba nawiązania połączenia z kolejnym urządzeniem, które znajduje się na wirtualnej liście sparowanych urządzeń.
Standard Bluetooth wykorzystuje tzw. profile, które określają kompatybilność między różnorodnymi urządzeniami, które z niego korzystają. Sygnał audio transmitowany jest z wykorzystaniem profilu A2DP (z ang. Advanced Audio Distribution Profile). Umożliwia on przesyłanie dźwięku zarówno w trybie mono-, jak i stereofonicznym. Standardowym sposobem kodowania sygnału w standardzie Bluetooth jest SBC (od. Ang. Low Complexity Subband Coding). Mogą być też wykorzystywane takie formaty jak MP2, AAC (Advanced Audio Coding) czy ATRAC (Adaptive Transform Acoustic Coding). W standardzie Bluetooth stosuje się też inne protokoły i profile, np. AVDTP, czyli Audio/Video Distribution Transport Protocol, czy GAVDP (Generic Audio/Video Distribution Profile). Określają one odpowiednio procedury transmisji dźwięku oraz nawiązania połączenia bezprzewodowego w standardzie Bluetooth. Funkcje zdalnego sterowania są obsługiwane natomiast przez AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile).
Wśród głośników bezprzewodowych wyróżniamy zarówno kompaktowe, przenośne konstrukcje obsługujące standard Bluetooth, jak i większe głośniki zasilane sieciowo z wbudowanym modułem Wi-Fi. Niewielkich rozmiarów głośniki przenośne to doskonały dodatek do smartfonów i tabletów. Są one najczęściej zasilane zintegrowanymi akumulatorami lub – znacznie rzadziej – klasycznymi ogniwami bateryjnymi (popularnymi „paluszkami”).
W wypadku głośników przenośnych, które często używane są również w plenerze, istotna jest także ich odporność mechaniczna, np. na upadek, zachlapanie czy zapiaszczenie. Wśród modeli dostępnych na rynku możemy spotkać konstrukcje wyposażone w specjalnie wzmocnione gumowane obudowy czy też solidne metalowe maskownice głośników. Do niektórych modeli możemy też nabyć dodatkowe akcesoria pomagające chronić głośnik przed uszkodzeniem. Jeżeli często zabieramy ze sobą urządzenie, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości pokrowiec lub etui ochronne.
W głośnikach przenośnych często występuje złącze USB, pozwalające nie tylko na ładowanie baterii zintegrowanej z głośnikiem, ale również na ładowanie baterii urządzeń mobilnych. Taki głośnik przenośny może służyć wówczas jako power bank, a więc mobilny magazyn energii, dzięki któremu jesteśmy w stanie ładować baterię smartfona w podróży – oczywiście, kosztem energii zmagazynowanej w akumulatorze głośnika przenośnego.
Wbrew pozorom, te stosunkowo niewielkie konstrukcje, jakimi są głośniki przenośne, wyposażone są w wiele przydatnych funkcji i pozwalają na znacznie więcej niż tylko odtwarzanie muzyki (przewodowe i bezprzewodowe). W głośnikach przenośnych coraz częściej pojawia się również funkcja zestawu głośnomówiącego. Modele w nią wyposażone mają wbudowany mikrofon, który po nawiązaniu połączenia bezprzewodowego z wykorzystaniem standardu Bluetooth stosowany jest podczas połączenia do zbierania sygnału audio w zastępstwie mikrofonu wbudowanego w smartfon. Umożliwia to wygodne prowadzenie rozmów telefonicznych. Użytkownik może swobodnie poruszać się w pobliżu głośnika bez konieczności trzymania słuchawki tuż przy uchu.
Wśród głośników obsługujących standard Bluetooth dostępne są funkcjonalne i świetnie brzmiące modele, które można z powodzeniem wykorzystać nawet jako nagłośnienie innych urządzeń audio, np. gramofonu.
Fot. Ruark Audio
Choć w ofercie niektórych producentów sprzętu audio znajdziemy niewielkie, a jednocześnie świetnie brzmiące modele głośników bezprzewodowych, to z reguły jednak im większa gabarytowo konstrukcja, tym teoretycznie większe przetworniki elektroakustyczne w niej zastosowane i lepsze brzmienie dźwięku wytwarzanego przez taki głośnik mobilny. Mniejsze modele gorzej radzą sobie z przetwarzaniem zwłaszcza niskich częstotliwości. Przy wyborze urządzenia trzeba więc iść na kompromis między głośnością, jakością brzmienia a wymiarami głośnika przenośnego. Co prawda, w sprzedaży dostępne są modele, które pomimo niewielkich rozmiarów zapewniają dobrą jakość brzmienia w całym zakresie częstotliwości pasma akustycznego, zwykle jednak nie należą one do najtańszych.
Producenci tego typu sprzętu audio często stosują rozmaite rozwiązania techniczne, które umożliwiają poprawę przetwarzania basów. Często stosowane są też techniki poprawiające brzmienie skompresowanych plików audio. Korygowane są pasmo częstotliwości oraz poziom ciśnienia akustycznego o dtwarzanego sygnału audio.
Pamiętajmy też o tym, że niektóre konstrukcje głośników nie wytwarzają dźwięku stereofonicznego, a monofoniczny. Mogą mieć jednak funkcję parowania dwóch głośników w celu uzyskania systemu stereo. Wówczas, posiadając dwa jednakowe modele monofoniczne z taką funkcją, użytkownik może odtwarzać dźwięk już w trybie stereo. Jeden z głośników odtwarza wtedy sygnał przeznaczony dla lewego, drugi dla prawego kanału stereofonicznego.
Fot. Creative
Wśród kompaktowych głośników obsługujących standard Bluetooth dostępne są modele, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w plenerze. Doskonałym tego przykładem jest Stage Air firmy Creative. Urządzenie to może pełnić funkcję nie tylko głośnika mobilnego, ale również soundbara. Oprócz modułu Bluetooth ma wejście audio Aux (jack 3,5 mm) i złącze USB. Dzięki temu może współpracować także przewodowo np. z odtwarzaczami MP3 i innymi urządzeniami audio niewyposażonymi w Bluetooth. Odtwarza ponadto pliki audio z pamięci przenośnych.
Głośnik Creative Stage Air można wygodnie umieścić np. pod monitorem komputera. Elegancka i minimalistyczna obudowa tego kompaktowego modelu doskonale komponuje się z dowolną aranżacją każdego biurka, jednocześnie nie zajmuje na nim zbyt wiele cennej przestrzeni. Urządzenie ma zaledwie 41 cm szerokości, 78 mm wysokości i 70 mm głębokości. Moc wyjściowa 2 × 5 W pozwala na generowanie głośnego, wyraźnego, a jednocześnie naturalnego dźwięku. Brzmienie niskich tonów wzmocnione jest dzięki membranie pasywnej.
Zintegrowana z głośnikiem bateria litowo-jonowa o pojemności 2200 mAh ładowana jest z wykorzystaniem złącza microUSB. Pozwala na odtwarzanie muzyki przez ok. 6 godz. po jej pełnym naładowaniu. Duże przyciski z czytelnymi oznaczeniami, które zostały umieszczone z boku obudowy, umożliwiają szybkie i wygodne uruchomienie urządzenia, sterowanie odtwarzanymi utworami i dopasowanie głośności dźwięku do potrzeb użytkownika.
Fot. Polk Audio
Niektóre z dostępnych na rynku głośników wyposażonych w Bluetooth mogą współpracować z asystentem głosowym. Tego typu funkcję ma głośnik Assist marki Polk Audio. Model ten jest również kompatybilny z Google Chromecast.
Obsługa głośnika z wykorzystaniem Asystenta Google pozwala na sterowanie za pomocą poleceń głosowych, a tym samym na wygodną kontrolę nad strumieniowym odtwarzaniem muzyki. Aby zacząć korzystać z dostępnych funkcji, użytkownicy muszą jedynie podłączyć głośnik do źródła zasilania i pobrać bezpłatną aplikację Google Home z App Store (dla systemu iOS) lub Google Play (dla systemu Android). Ponadto dzięki kompatybilności z techniką Chromecast można grupować wiele urządzeń audio i odtwarzać muzykę z kompatybilnych aplikacji, takich jak TuneIn, Google Play Music oraz Spotify. Głośnik Polk Assist to jeden z pierwszych „inteligentnych” głośników zbudowanych na certyfikowanych modułach systemu Android Things (SoMs), które korzystają z regularnych aktualizacji funkcji oraz zabezpieczeń od firmy Google. Urządzenie charakteryzuje się mocą 40 W. Wykorzystuje 1-calowy tweeter i 3,5-calowy woofer. Dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych – Midnight Black i Cool Grey. Więcej informacji na temat „inteligentnego” głośnika Polk Audio można znaleźć na stronie internetowej polkaudio.com.
© 2024 InfoMarket