KRRiT

DAB+ w Europie i na świecie

DAB+ w Europie i na świecie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała dokument z cyklu „Obserwator KRRiT” pt. „Informacja o sytuacji radiofonii DAB+ w Europie i na świecie”. Znajduje się w nim wiele interesujących informacji na temat rozwoju radiofonii cyfrowej, wiele z nich dotyczy także Polski.

Zgodnie z opracowaniem za europejskie rynki ustabilizowane uznaje się takie kraje, w których pokrycie sygnałem cyfrowym DAB+ przekracza 80 proc. populacji i regularnie badana jest słuchalność cyfrowego radia. Taka sytuacja ma miejsce w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, a także na terenie Niemiec, Belgii, Holandii, Danii, Słowenii i we Włoszech.

Jak można przeczytać w opracowaniu KRRiT, Polska jest klasyfikowana do grupy europejskich rynków rozwijających się pod względem cyfrowej radiofonii. Po trwającej ponad 3 lata pauzie w dalszej ekspansji DAB+ na terenie naszego kraju Polskie Radio, jako lider cyfryzacji tego medium, ogłosiło dalsze plany rozwoju. Do końca 2021 r. radiofonia DAB+ ma być dostępna dla 82 proc. populacji, a przy tym obejmować nie tylko główne obszary miejskie, ale także autostrady i główne drogi krajowe. Jak zresztą podkreślono w raporcie, samochód jest drugim miejscem, po gospodarstwie domowym, w którym najczęściej słucha się radia. Promowanie odbioru samochodowego uznano zatem za szczególnie ważne dla rozwoju cyfrowej radiofonii. Obecnie pokrycie sygnałem DAB+ wynosi ok. 56 proc. populacji Polski.

Polskie Radio zapowiedziało powiększenie dotychczasowej oferty o kolejne dwa programy cyfrowe. Na najbliższe dwa lata przewiduje się ponadto dalsze zagospodarowywanie dostępnych zasobów częstotliwości, które przeznaczone są w DAB+ dla rozgłośni niepublicznych. Pełna treść raportu dostępna jest na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji www.krrit.gov.pl.

2020-02-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket