Funkcje i rozwiązania w okapach

Funkcje i rozwiązania w okapach

Tryb ciągły i wskaźniki

Okapy mogą pracować w trybie ciągłym, w którym stale wentylują pomieszczenie. Funkcja polega na automatycznym i cyklicznym uruchamianiu się okapu na określony czas. Okap może wówczas uruchamiać się np. co godzinę na kilka minut i pracować na najniższym dostępnym poziomie prędkości. Okapy mogą również sygnalizować poziom zabrudzenia filtrów przeciwtłuszczowych, a tym samym powiadamiać o konieczności ich umycia lub wymiany. Do tego celu wykorzystywane są odpowiednie wskaźniki na panelu sterowania. Rozwiązanie to przydaje się zwłaszcza przy częstym gotowaniu i korzystaniu z okapu, gdy filtr szybko może się zabrudzić.

Tryb ciągły i wskaźniki
Tryb ciągły i wskaźniki

Sterowanie z płyty grzejnej

Płyta grzejna może służyć nie tylko do przygotowywania smacznych potraw, ale również do obsługi parametrów pracy okapu. Okap komunikuje się wówczas bezprzewodowo z płytą elektryczną (np. indukcyjną), która będzie automatycznie włączać urządzenie i regulować siłę wyciągu, dostosowując ją do intensywności gotowania. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Do komunikacji może być wykorzystywany moduł Bluetooth. Tego typu rozwiązanie dostępne jest m.in. w niektórych modelach okapów marki Samsung. Gdy okap i płyta kuchenna są już połączone, po uruchomieniu płyty włączane są oświetlenie okapu i najniższa dostępna prędkość pracy. Wyłączenie płyty spowoduje również wyłączenie okapu po odpowiednim czasie.

Sterowanie z płyty grzejnej
Sterowanie z płyty grzejnej
Sterowanie z płyty grzejnej

Nietypowe kształty i kolory

Kształt i kolorystyka okapu zależą w znaczniej mierze od inwencji twórczej projektanta. Osoby odpowiedzialne za opracowywanie projektów okapów potrafią niejednokrotnie zaskakiwać, bawiąc się kształtami, bryłami, figurami geometrycznymi czy kolorystyką. W rezultacie powstają okapy przyjmujące rozmaite, nowatorskie formy, często doceniane przez fachowców ze świata designu i organizatorów rozmaitych plebiscytów i konkursów związanych z szeroko pojętym wzornictwem. Czasem modele okapów są na tyle charakterystyczne, że od razu kojarzą się z jakąś marką, pod którą są produkowane. Niektóre z nich z powodzeniem mogłyby służyć nie tylko jako skuteczny pochłaniacz pary i zapachów, ale jako designerska lampa.

Nietypowe kształty i kolory
Nietypowe kształty i kolory
Nietypowe kształty i kolory

Wielobarwne oświetlenie i temperatura barwowa

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w okapie pozwoli nie tylko skutecznie oświetlić obszar roboczy, ale też stworzyć wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Producenci stosują wiele kolorów lamp, dzięki czemu oświetlenie przestaje być rozwiązaniem czysto praktycznym, a stając się również elementem wystroju wnętrza. Olbrzymie możliwości pod tym względem uzyskano dzięki zastosowaniu LED-ów, które mogą emitować światło o różnorodnej kolorystyce i temperaturze barwowej. W praktyce w zależności od wielkości tego ostatniego parametru uzyskujemy światło „zimne” lub „ciepłe”. Dzięki temu możemy łatwo dopasować temperatuę barwową LED-ów w okapie do oświetlenia w pomieszczeniu. Powyższa grafika odwzorowuje w przybliżeniu różne zakresy temperatury barw wytwarzanych przez oświetlenie LED.

Wielobarwne oświetlenie
Wielobarwne oświetlenie
Wielobarwne oświetlenie
Wielobarwne oświetlenie

Cicha i wydajna praca

Producenci starają się, aby wprowadzane przez nich na rynek kolejne modele okapów pracowały coraz wydajniej, ale jednocześnie zużywały coraz mniej energii i były coraz cichsze. To m.in. właśnie z tych względów w okapach zaczęto stosować nowoczesne silniki bezszczotkowe BLDC (ang. BrushLess Direct-Current), w których zamiast mechanicznego komutatora ze szczotkami wykorzystuje się elektrycznie sterowany komutator, cewki są nieruchome, natomiast magnesy znajdują się na specjalnym wirniku. Co ważne, bezszczotkowe konstrukcje silników nie zmniejszają swojej wydajności wraz z upływem czasu, a ponadto mniejsza jest awaryjność modelu, w którym został zastosowany tego typu silnik. Oczywiście, o emisji hałasu decydują też konstrukcja danego modelu, specjalne systemy wyciszenia oraz materiały tłumiące hałas.

Cicha i wydajna praca
Cicha i wydajna praca
Cicha i wydajna praca
Cicha i wydajna praca

Silnik zewnętrzny

Nietypowym, niezwykle skutecznym, choć rzadziej stosowanym, rozwiązaniem jest stosowanie zewnętrznego silnika, który montowany jest nie wewnątrz obudowy okapu, ale poza samą kuchnią. Silnik napędzający okap może znajdować się np. w piwnicy, w garażu, na fasadzie domu. Dzięki temu urządzenie zainstalowane w kuchennej zabudowie jest znacznie cichsze. Przekłada się to na wykorzystywanie większej wydajności i możliwości technicznych okapu. Właśnie z uwagi na cichą pracę okap chętniej będziemy wykorzystywać na wyższych biegach czy nawet w trybie intensywnym.

Silnik zewnętrzny
Silnik zewnętrzny
2020-02-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket