Akcenta

Polski eksport w 2020 r. z prognozą „na czwórkę”

Polski eksport w 2020 r.

W 2019 r. polski eksport utrzymywał solidne tempo. Według dostępnych obecnie danych GUS od stycznia do października eksport wyrażony w złotych wzrósł o 6,7 proc. rdr. Tempo wzrostu importu po 10 miesiącach było słabsze i sięgało 4,3 proc. rdr, dzięki czemu Polska zanotowała dodatni bilans handlowy (4,1 mld zł). 

Analitycy międzynarodowej instytucji płatniczej Akcenta prognozują, że w 2020 r. odporność eksportu na spowolnienie w UE osłabnie i sprzedaż zagraniczna będzie rosnąć wolniej, w tempie ok. 4 proc. rdr.

– Biorąc pod uwagę dużą liczbę zagrożeń polityczno- -ekonomicznych w otoczeniu zewnętrznym oraz spowolnienie gospodarki europejskiej, w tym niemieckiej, wyniki polskiego handlu zagranicznego można ocenić pozytywnie. Oczywiście, do podliczenia zostało kilka ostatnich miesięcy roku, które są zwykle okresem intensywnych zamówień i handlu. Na finalną i pełną ocenę 2019 r. przyjdzie nam poczekać jeszcze do czasu ich publikacji – zaznacza Miroslav Novák, główny analityk instytucji płatniczej Akcenta.

Na dobrą kondycję polskiego eksportu wskazuje także porównanie z wynikami rok wstecz. W podobnym okresie (I – X) 2018 r. wartość sprzedanych za granicę towarów rosła w tempie 5,6 proc. rdr, a dla importu 8,5 proc. rdr. Bilans handlu zagranicznego wynosił przy tym –13,5 mld zł. Finalnie rok 2018 eksport zamknął wynikiem 6,5 proc. rdr, a import 9,3 proc. rdr. To również pokazuje, że końcówka roku może jeszcze mocno odmienić wyniki i z jego oceną warto poczekać.

Analityk Akcenty wskazuje, że na rozwój polskiego eksportu w 2020 r. negatywny wpływ będzie mieć słabszy popyt ze strony głównych partnerów handlowych. Utrzymującym się ryzykiem dla polskich eksporterów pozostaje Brexit oraz eskalacja protekcjonizmu handlowego w gospodarce światowej. Jednakże perspektywy w tym drugim wypadku stały się w końcówce 2019 r. nieco bardziej optymistyczne niż we wcześniejszych miesiącach. Pozytywny wpływ na polski eksport ma natomiast relatywnie stabilny kurs polskiego złotego. Powinien się on utrzymać również w 2020 r.

W 2020 r. w rezultacie spowolnienia dotychczasowe tempo wzrostu polskiego eksportu będzie trudne do utrzymania. Akcenta prognozuje, że jego dynamika będzie bliższa poziomowi 4 proc. w ujęciu rocznym. Nieunikniony będzie tu wpływ mniejszych zamówień od największych partnerów handlowych Polski, a więc Niemiec, Czech i Wielkiej Brytanii.

2020-02-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket